portál uživatelů
softwarů Autodesk

Jak pracovat s AutoCADem

·  Na pracovní plochu si umístěte pouze ty panely, které potřebujete. Rozmyslete si, které příkazy nejčastěji používáte a podle toho proveďte nastavení. Přehled všech příkazů AutoCADu na jedné ob…

Jak pracovat s AutoCADem

·  Na pracovní plochu si umístěte pouze ty panely, které potřebujete. Rozmyslete si, které příkazy nejčastěji používáte a podle toho proveďte nastavení. Přehled všech příkazů AutoCADu na jedné obrazovce určitě nepřispěje k přehlednosti. Můžete využít Palet nástrojů.

·  Sledujte příkazový řádek. Jeho velikost nastavte na zobrazení 3 řádků, protože některé informace příkazů se zobrazují až na tom třetím (resp. prvním řádku). AutoCAD vám vždy ukáže, co máte u zvoleného příkazu provést.

·  Výkresy zálohujte, nastavte si automatické ukládání.

·  Kreslete vše v modelovém prostoru v měřítku 1:1.

·  Kreslete přesně – i to je jeden z důvodů, proč se výkresová dokumentace tvoří na počítači. Ručně takové přesnosti nikdy nedosáhnete a ostatním, kteří budou možná s vaším výkresem pracovat ulehčíte práci.

·  Používejte úchopy a Orto.

·  Používejte asociativní šrafy a kótování.

·  Před tiskem si zkontrolujte pravopis a uložte výkres.

·  Pro každý objekt výkresu vytvořte vlastní hladinu, nic nekreslete přímo do hladiny „0“.

·  Pro rozlišení tloušťky jednotlivých čar používejte barvy (tloušťku barev pak nastavte v Tabulce stylu vykreslování) nebo ji nastavte přímo u jednotlivých hladin ve Správci vlastností hladiny. Nekombinujte oba dva způsoby v rámci jednoho výkresu resp. celého projektu. Zvolte stejný způsob i v celé konstrukční kanceláři (firmě).

·  Nerozkládejte bloky s atributy nebo kóty. Je velice nepříjemné, když se vám dostane do ruky výkres s velkým množstvím rozložených kót.
Pokud se vám např. kótovací text překrývá s jiným objektem, použijte u něj „Barvu výplně“ nastavenou na „Pozadí“. Totéž platí pro kótovací čáry – pokud se kříží, raději ji tažením za uzel zkraťte a zbytek nastavte úsečkou nebo použijte „WIPEOUT“.

·  Zkuste sdružovat objekty do skupin (příkaz „SKUPINA“ nebo „GROUP“ v en verzi). Pozor na skupiny s velkým množstvím objektů – můžou snížit výkon AutoCADu.

·  Do rozvržení umístěte razítko, rámeček, výřezy, popř. poznámky, které se přímo nevztahují k nakresleným objektům. U každého výřezu nastavte jeho měřítko zobrazení.
Pro kótování v rozvržení nastavte „Měřítko kót“ na „Měřítko kót dle rozvržení (výkres. Prostoru)“. Kóty budou mít stejnou velikost u výřezů s různým měřítkem. Budou s nimi také asociativní.
Z rozvržení tiskněte v měřítku 1:1.

Pokud výkresy posíláte po internetu, použijte „eTransmit“. Budete mít jistotu, že odešlete vše potřebné pro správné zobrazení vámi dodaných dokumentů. Nenastane tak například situace, kdy by zákazník dostal výkres bez externích referencí.