Zpřehledňujeme modifikace v Inventoru
Modely v sobě mohou nést celou řadu informací, které popisují jeho geometrické, fyzikální, případně geometrické parametry. Mohou mít jak význam čistě informační, ale častěji se jedná o kritické h…
Modely v sobě mohou nést celou řadu informací, které popisují jeho geometrické, fyzikální, případně geometrické parametry. Mohou mít jak význam čistě informační, ale častěji se jedná o kritické hodnoty, určené pro další zpracování, případně určující geometrické charakteristiky. Jednou z nich jsou bezesporu rozměrové parametry, které ovlivňují finální rozměry náčrtů a konstrukčních prvků.
Zpracování tvarově složitých součástí a jejich následná modifikace může znamenat pro uživatele, který není autorem původního dílu poměrně složitý oříšek. Vyznat se a být schopen zmapovat topologii modelu nemusí být pouze věcí letitých zkušeností, ale často i zkoušení různých postupů vedoucích k odhalení principů jakými byly jednotlivé konstrukční prvky vytvořeny. Samozřejmě jistě někdo může namítnout že máme k dispozici Prohlížeč součásti a jeho objektový strom, ale je nutné si uvědomit, že ze mohou být zobrazeny u složitých součástí i stovky konstrukčních prvků, které mohou být vzájemně provázány.
I u zdánlivě jednoduchou sestavu mohou tvořit desítky dílů
V našem tipu se nesoustředíme na situace, kdy je nutné provádět zásadní modifikace, ale na zcela běžný případ, kdy je u modelu nutné modifikovat pouze předem předpokládaný rozměr, který například ovlivňuje vzájemné vazební rozměry v sestavách. Ty se stávají při skládání dílu v sestavách často objektem dodatečných modifikací a editací.
Usnadnění této operace je možné realizovat prakticky několika postupy. Všechny vychází z použití nástrojů integrovaných v Autodesk Inventoru:
–zvýraznění editovaných rozměrů pomocí Poznámkového bloku – poskytuje postup, kdy každé součásti, případně konstrukčnímu prvku, který chceme modifikovat přiřadíme poznámku. Tato poznámka upozorňuje vašeho kolegu v podobě textu a obrázku na možnosti editovatelného rozměru. Osobně tento postup příliš nevyužívám, listování v sadě poznámek bývá složité a nepřehledné.
–vytvoření uživatelských parametrů – je postup, který by měl být preferován a osobně jej považuji i za nejjednodušší. V tabulce parametrů popisujících součást vytvoříme svůj, zcela nový parametr, který pojmenujeme například „vzdalenost_otvoru“ a ten přiřadíme potřebnému rozměru. Váš kolega při editaci neprovede nic jiného, než že otevře příslušnou součást například na úrovni sestavy a tuto upraví pomocí uživatelského parametru v tabulce parametrů.
Vytvoření uživatelského parametru Roztec_otvoru
Velmi důležitým pravidlem při vytváření uživatelsky editovatelných parametrů je jejich transparentnost vůči modelu. To znamená, že by měli být parametry vytvořeny vždy ta, aby jejich editace nezpůsobila kolize prvků modelu při editaci. V našem případě se jedná například o to, že bychom měli zvážit jestli je kritická změna délky příruby čerpadla v závislosti na rozteči upínacích otvorů či nikoliv. Jinak řečeno, jestli se má změnit její délka při současné změně rozteče.
Pro editaci a zviditelnění modifikovaných parametrů na modelu je vždy vhodné zviditelnit příslušné parametry pomocí volby Výraz v místní nabídce. Přímo na editovaných parametrech pak uživatel vidí jeho význam. Přiřazení uživatelského parametru provádíme pomocí výrazu „=uzivatelsky_parametr“. Nedoporučuji používat češtinu a mezery.
Zobrazení parametrů jako výrazy