portál uživatelů
softwarů Autodesk

Obrázek z AutoCADu snadno a rychle

METODA SCHRÁNKY Nejsnadnější a nejdostupnější metoda pro získání obrázku ze schématu nakresleného v AutoCADu. Označíme objekty schematu a stiskneme kombinaci kláves Ctrl+C (menu Úpravy – Kopírova…

Obrázek z AutoCADu snadno a rychle

METODA SCHRÁNKY

Nejsnadnější a nejdostupnější metoda pro získání obrázku ze schématu nakresleného v AutoCADu. Označíme objekty schematu a stiskneme kombinaci kláves Ctrl+C (menu Úpravy – Kopírovat). Tímto umístíme obrázek schematu do schránky a do dokumentu je vložíme pomocí kombinace kláves Ctrl+V (menu Úpravy – Vložit). Nevýhodou této metody je sejmutí celé kreslíci plochy, tzn. že pokud nechceme příliš velký poměr obrázek/kreslící plocha neboli nechtěné okraje, pak je nutné tuto plochu omezit. Omezení snadno docílíme pomocí příkazů Zoom – Vše a rozšíření ukotveného okna Vlastnosti, případně i Příkazového řádku.

Obr.: Omezení kreslící plochy

Výhody

– Nejrychlejší metoda pro sejmutí obrázku a jeho následné vložení do dokumentu

Nevýhody

– Nemožnost dalšího zpracování obrázku editorem jiným než který je dostupný v programu

– Nutnost omezení velikosti kreslící plochy pro odpovídající záběr snímaného schematu

– Nižší kvalita obrázku (nekvalitně vyhlazené křivky)

METODA EXPORTU

AutoCAD pro uložení do obrázku přímo nabízí funkci v menu Soubor – Export. Po spuštění příkazu se zobrazí dialogové okno s výzvou pro uložení; zde zvolíme soubor typu:

Bitmapa (*.bmp) nebo Metasoubor (*.wmf).

Výhody

– Kvalitní obrázek s možností volby rastrového nebo vektorového formátu

– Obrázek lze dále zpracovávat

Nevýhody

– Pro vložení do textového editoru je nutné vykonat několik kroků navíc oproti metodě schránky

Rozdíly mezi formáty BMP a WMF

BMP = rastrový obrázek (též bitmapa) – v souboru jsou uloženy informace o barvě a jasu jednotlivých bodů obrázku (jako kdybychom si na něj položili mřížku a pak určovali jednotlivá políčka)

WMF = vektorový obrázek – v souboru jsou uloženy informace o tvaru a tloušťce jednotlivých čar, barvách výplní, atp. Obrázek se neskládá z jednotlivých bodů rastru jako u bitmapy, ale z objektů.

Bitmapové obrázky se používají tam, kde máme velké množství odstínů a nepravidelných objektů bez jasného ohraničení. K nevýhodám patří především to, že s každou změnou velikosti obrázku dochází k degradaci obrázku. Proto obrázek, který v malé velikosti vypadá hezky, bude při vytištění na celou stránku vypadat kostrbatě.

Vektorové obrázkyse používají především pro obrázky, ve kterých jsou jasně definované objekty, jako jsou schémata, grafy. Výhodou je, že jednotlivé objekty jsou definovány ve vektorech, kvalita zvětšeného nebo zmenšeného obrázku je stejná jako u originálu (resp. případná degradace je závislá pouze na možnostech výstupního zařízení – např. rozlišení tiskárny, monitoru). Pokud bychom však tímto způsobem chtěli uložit fotografii, počet zobrazovaných objektů přesáhl únosnou mez.

TIPY A RADY

1) Barva pozadí přenášeného/exportovaného obrázku

Při exportu nebo vkládání obrázků z AutoCADu do jiných aplikací, lze potlačit barvu pozadí nastavením proměnné WMFBKGND na 0 (vypnuto).

2) Barva bílých čar při bílém pozadí

Barva entit se při exportu zachovává, proto se často stává, že entity, které mají přiřazenu bílou barvu, na bílém pozadí neuvidíte. Nastavení tmavé barvy čar na bílém pozadí docílíte skrze proměnnou WMFFOREGND (= 0). Tato proměnná je obsažena v AutoCADu 2000i a novějších.

3) Export do WMF včetně tloušťky čar

Přiřazením pevné tloušťky čáry v panelu Vlastnosti objektu a aktivací přepínače Zobrazit/Skrýt tloušťku čar budou do exportovaného obrázku zahrnuty i tloušťky jednotlivých čar. Přepínač nalezneme ve stavovém řádku okna AutoCADu.

Obr.: panel Vlastnosti objektu

Obr.: Přepínač Zobrazit/Skrýt tloušťku čar

4) BetterWMF

Pokud často exportujete obrázky do formátu WMF a rádi byste je vkládali přímo do jiných aplikací např. Microsoft Wordu, vyzkoušejte program BetterWMF. BetterWMF řeší problémy s nechtěnými okraji popisovanými v metodě vložení obrázku přes schránku, dále umí přizpůsobovat obrázek podle šířky nebo výšky, automaticky potlačit barvu pozadí AutoCADu a mnohé další.

Domovská stránky programu: http://www.furix.com/

Příklady exportovaných obrázků

Obr.: Nechtěné okraje vkládaného obrázku

Obr.: Obrázek bez tloušťky čar

Obr.: Obrázek s tloušťkou čar

Zdroje : CAD Fórum ; Digitalizace dat ; Furix.com