portál uživatelů
softwarů Autodesk

Využijte maximálně studentské licence, 5. díl

Výpočetní technika přinesla v oblastech nejen technických řadu změn. Z původních osobních počítačů, kterým rozumělo několik nadšenců, se díky velkému množství aplikací stal opravdový nástroj pro tvůrč…

Využijte maximálně studentské licence, 5. díl

Výpočetní technika přinesla v oblastech nejen technických řadu změn. Z původních osobních počítačů, kterým rozumělo několik nadšenců, se díky velkému množství aplikací stal opravdový nástroj pro tvůrčí práci. O výpočetní technice v posledním desetiletí můžeme mluvit především v souvislosti s jejím masovým nasazením v produkční sféře. Pozitivní je bezesporu také dostupnost těchto technologií běžným uživatelům včetně studující mládeže, která má k atraktivitě nových technologií nejblíže.

V této atmosféře dochází v uplynulých dvou desetiletích k několika základním změnám. Z vlastní výpočetní techniky se více stává spotřební elektronika a atraktivita „podnikání v oboru“ se soustředí především do oblasti vývoje aplikací a služeb. S výpočetní techniky se stává především aplikovaný obor. To znamená, že se střed zájmu soustředí nikoli na ICT jako takové, ale na jejich systematické nasazení do jednotlivých oborů. Ušetřeny nezůstávají prakticky žádné technické i netechnické obory.

3D modelování zasahuje strojírenství prakticky všude (www.kwikmcad.com)

Strojírenství v této oblasti obsazuje několik let jednu z čelních pozic. V oboru jsou využívány jako jedny z prvních nejnovější a nejvýkonnější systémy, ale objevují se zcela nové postupy a metodiky měnící zaběhnuté postupy a principy. V uplynulém desetiletí se stalo samozřejmostí navrhování pomocí 2D aplikací. Jedná se prakticky o náhradu klasických postupů výpočetní technikou s odpovídajícím software. Začátek první dekády nového století je ovšem poznamenán zcela zásadnějšími změnami. Ty nejen nahrazují klasické postupy navrhování změnou vyjadřovacího prostředku, ale mění zcela podstatu realizace projektu.

Na následujícím obrázku můžete vidět hlavní důvod, proč jsou především integrovány ICT technologie do strojírenství. Jedná se o snahu výrazného snížení a eliminaci chyb, které by způsobovaly ztráty, zvýšení kvality a akceleraci modifikace změn s výraznou flexibilitou vůči uživatelským požadavkům.

Snížení nákladů nutných pro změnu konstrukce a případné odstranění chyb

Podstatným argumentem pro nasazení ICT je navíc prohloubení a rozvoj týmové spolupráce na národní a mezinárodní úrovni. Projekty jsou realizovány nejen na úrovni týmů, ale často je předvýrobní etapa zcela oddělena od výroby. Z výše uvedeného grafu je tedy jasné, že i z tohoto hlediska je nutné „vychytat a odladit“ maximálně celé řešení již nejlépe v oblasti vstupní specifikace, případně vývoje. Jakýkoli přesun chyb do výroby, která probíhá často prostřednictvím subdodavatelů, by znamenal nejen výraznou komplikaci, ale také zdržení již tak časově napjatých dodacích lhůt.

Autodesk Inventor 11 poskytuje možnosti pro dynamické analýzy

Podle zkušeností, je zcela jasným směrem posledních deseti let, směr 3D modelování. Přes první, často klopýtavé krůčky se díky nárůstu výkonu počítačů dostávají v období uplynulých několika let do našich rukou aplikace, které pracují na zcela odlišných principech a zcela odlišných postupech než tomu bylo u klasických 2D řešení. Středem pozornosti se stává 3D virtuální model budoucího výrobku. Ten není ale pouze „hezkou studií“, ale plnohodnotnou náhradou skutečného výrobku, která je vytvořena zcela novými postupy bez nutnosti tvorby výkresové dokumentace a výroby nákladných prototypů.

Autodesk Inventor využijete také v oblasti technického zařízení budov

Postupy vázané na 3D navrhování v budoucích několika letech zcela změní strategii technické přípravy projektu. Tento směr je zcela patrný dnes ve strojírenství, a bude hrát prim také v dalších technických oborech. Virtuální model nového výrobku je možné nejen ukázat zákazníkovi, aniž bychom vyrobili jedinou fyzickou součástku, ale může být kompletně optimalizován a analyzován.

Jak se změnil obecný postup tvorby projektu pomocí virtuálních 3D modelů ve strojírenství můžete vidět na následujícím obrázku. Ten popisuje obecnou metodiku realizace projektu na jehož začátku stojí cíl každé produkční firmy a tím je uspokojení zákaznických potřeb. Z obrázku je patrné, že se realizace stále více posouvá k „vychytání“ co možná největšího množství problémů již v předvýrobní etapě. Základem jsou špičkové znalosti realizačního týmu, který se opírá o ty nejmodernější technologie. Výkresová dokumentace v této fázi má orientační a podkladový význam, její vlastní realizace přichází na řadu až po důkladném prověření konstrukce a funkčnosti nového výrobku. Nové postupy šetří nejen peníze, ale také výrazně usnadňují inovační cyklus výrobku s ohledem na zákaznické připomínky a požadavky. Až je vše připraveno, přistupujeme teprve k tvorbě vlastní výkresové dokumentace, případně technologické přípravě výroby.

Metodika řešení projektu s podporou virtuálních modelů

Závěrem mi dovolte jednu poznámku. Výpočetní technika je skvělým nástrojem, ovšem jedině a tehdy, pokud je využívána týmem špičkových oborově znalých odborníků. Její zdárná integrace do technických oborů je tedy velmi úzce svázána se správným chápáním změn, které do tvůrčí práce přináší.