Freedom Tower v NY
Architekti Skidmore Owings & Merrill (SOM) dělají veliké kroky v používání technologie Informačního modelu budovy (BIM), implementacíprogramu pro 3D a sdílením dat které byly vytvořeny jejich…
Architekti Skidmore Owings & Merrill (SOM) dělají veliké kroky v používání technologie Informačního modelu budovy (BIM), implementacíprogramu pro 3D a sdílením dat které byly vytvořeny jejich partnery.
Informační model budovy
Informační model budovy (BIM) je více než jen efektním nástrojem pro navrhování. Uživatelům není umožněno pouze tvoření 3D modelu, ale také držet projektové informace a dokumentaci v jednom jediném souboru, což umožňuje rychlou a správnou koordinaci např. při změnách. Řekněme, že jste ve výkresu obsahujícím pohled na fasádu posunuli dveře o 20 cm, půdorys, odpovídající pohledy a řezy se sami upraví automaticky bez ohledu na to, se kterým výkresem právě pracujete.
New Yorská Freedom Tower nastavila nové standardy v projektování pomocí Informačního modelu budovy (BIM)
„Informační model budovy (BIM) je více než jen efektním nástrojem pro navrhování.“
Tento proces ateliér SOM začal používat již v 80tých letech minulého století kdy vyvíjeli svůj vlastní software pro 3D navrhování, Architectural Engineering System (AES). V době, kdy náklady na vývoj začaly být neadekvátní výsledku, obrátil se SOM k AutoCADu. Ještě před tím však uveřejnili článek s názvem ‚Reality before Reality‘ (realita před realitou), potvrzující jejich inklinaci ke 3D navrhování.
S ohledem na článek uvedený v roce 1989 byl pomocí AES vyprojektován celý 3D model budovy se všemi komponenty, včetně TZB. Díky tomuto postupu mohla být budova analyzována ze všech úhlů pohledu.
REVIT BODUJE
V posledních letech se na trhu objevilo velké množství systémů určených pro tvorbu 3D modelů budov a návrháři z ateliéru SOM začali okamžitě těchto technologií využívat. Společnost si vybrala Revit kvůli jeho snadné ovladatelnosti, asociativním pohledům, možnostem tabulek a položkování a integrace s jinými produkty jako například AutoCADem.
SOM použil Revit nejprve na menší projekty nebo specifické části projektů škol, nebo nemocnic. Když SOM vyhrálo soutěž na projekt Freedom Tower, rozhodli se projektanti Revit použít na jednu z částí věže, na suterény.
Tato část se skládala z jedenácti pater včetně podzemní infrastruktury stejně jako vstup do budovy světového finančního centra (World Financial Center). Toto vše křížem krážem protkáno tunely metra a existujícími vedeními vody a elektřiny.
„Přístup Revitu dává architektům smysl – rozumí tomu, jak myslí.“
Toto bylo místo, kde Revit ukázal svoje přednosti okamžitě. Uživatelé zjistili, že s 3D modelem mohou řešit svůj komplexní návrh mnohem snazší a pochopitelnější cestou. „Velice rychle zjistili, jak s programem zacházet“ říká vedoucí projekce Paul Seletsky. „Zajistili jsme jim úvodní kurzy, ale architekti používající Revit potřebovali jen velice krátký trénink. Přístup Revitu dává architektům smysl – rozumí tomu, jak myslí.“
DESIGN FREEDOM
„Architekti, společně se statiky, projektanty stavební části a specialisty TZB mohou pracovat s částmi jednoho jediného modelu místo se spoustou oddělených částí. Toto znamená zásadní posun v procesu navrhování“ vysvětluje Seletsky: „V minulosti architekti pracovali odděleně a společně s ostatními projektanty používali CAD k návrhu pouze své části a tyto jednotlivé části byly později sestaveny k sobě. Nyní mohou tvořit části budovy vnímající svoje vzájemné vazby. Díky BIM mohou být architekti zodpovědní za sestavení projektu, převádí své myšlenky a nápady do třech dimenzí, jako v reálném světě.“
V práci architekta je vždy třeba 2D dokumentaci nakonec převést do 3D. Díky přímé 3D tvorbě budovy návrháři v průběhu práce vidí, jakým způsobem budovu ovlivňují svými zásahy. Na nedávné tiskové konferenci v Londýně Autodesk ukázal případ jak byla obestavěna lampa veřejného osvětlení částí objektu jen kvůli špatné koordinaci.
Díky zkušenostem, které projektanti získali při projektování suterénů Freedom Tower, přesvědčili své nadřízené, aby byl Revit použit i na dalších částech konstrukce. První bylo spodní a hlavní jádro budovy následováno konstrukcí věže, obvodovým pláštěm, kabelovými rozvody a systém TZB.
Architekti společně se statiky, projektanty stavební části a TZB pracují s částmi jednoho modelu, nikoliv se separátními dokumenty.
VŠE POKRYTO
Když SOM začalo používat Revit pro návrh hlavního jádra, pozvala společnost dodavatele software, aby posoudil výsledky a poté se stal součástí projekčního týmu. „Bylo velmi důležité, aby byl do celého procesu zapojen vývojář software, protože bylo třeba získat klíčové informace týkající se programu“ říká Seletsky.
„Díky BIM mohou být architekti zodpovědní za sestavení projektu, převádí své myšlenky a nápady do třech dimenzí, jako v reálném světě.“
SOM a jejich partneři využili Revitu i při plánování interiéru věže. Byl použit pro koordinaci návrhů od architektů, dodavatelů interiérových doplňků a konzultantů osvětlení.. Software jim umožnil vydat rychlá rozhodnutí, která byla založena na analýze pohybu osob a hry světla a stínu.
„Samozřejmě, že jsme analyzovali osvětlení a tepelnou techniku místností pomocí specializovaného software, ale s Revitem můžeme tyto programy použít na jediné databázi a udělat změny v mnohem kratším čase.“
Mnohem zásadnější byla změna polohy půdorysného obrysu věže. Původní návrh Daniela Libeskinda kopíroval systém sítě okolních ulic. Nedávno se však oddělení New Yorské policie k návrhu vyjádřilo a požadovalo posunutí hranice budovy dále od okolních ulic. Tento požadavek umožnil architektovi Davidu Childsovi změnit půdorysný tvar věže z kosočtverce na čtverec, změnu kterou SOM díky Revitu udělalo opět velice rychle.
ZVÝŠENÍ ÚČINNOSTI
Produktivita může být zvýšena přiblížením architektonického návrhu a stavební konstrukce. Podle Phila Bernsteina , víceprezidenta sektoru „Stavebnictví a Architektura“ (BSD) Autodesku a současně zkušeného architekta: „Soustřeďujeme se na problém proč nedokážeme efektivně řídit sektor konstrukcí. Revoluce probíhající v současné době musí teprve zasáhnout náš obor.“
Autodesk vypozoroval, že ostatní obchodní organizace, jako např, prodejci vozů, snížili svoje náklady, když umožnili svým partnerům hladce spolupracovat. Bernstein věří, že architekti konstruktéři a ostatní hráči na poli stavebnictví by měli následovat tento koncept.
CSG použilo Revit a AutoCAD k vymodelování základů, opěrných stěn, ztužujících stěn jader a sloupů.
S ohledem na tento fakt poskytovatel software nabízí online službu pro spolupráci Buzzsaw. Systém, který umožňuje firmám sdílet přístup k dokumentaci a výkresům.
„Když David Childs změnil půdorysný tvar věže z rovnoběžníku na čtverec, byl projekční tým SOM schopen tuto změnu provést velmi rychle a to jen díky Revitu.“
SOM využívá této služby již od roku 1999 a uplatnila jí opět při projektu Freedom Tower a to společně se statiky ze společnosti WSP / Canto Seinuk Group (CSP), firmou zabývající se TZB Jaros Baum & Bolles a dodavatelem Tishmann Construction.
Všechny zúčastněné strany si museli nainstalovat Revit, ovšem každý s jiným stupněm funkcionality.
„Ne všichni potřebovali celý systém, protože někteří měli mít pouze omezený přístup.“‘ vysvětluje Seletsky. „Lidé mohou pracovat na staveništi nebo na vzdálených místech, kde bezpečnost může být problém. Omezený internetový přístup zamezil tomu, aby každý vyžadoval všechny dokumenty a ne jen potřebné části.“
O rychlém přístupu partnerů SOM k Buzzsaw se nebylo třeba ujišťovat. Seletsky dodává: „Na začátku jsme jim podali pomocnou ruku ale opravdu, je to snadné jako e-mail“. Zpětná vazba od partnerů SOM byla pouze pozitivní. Charles Guerro, vícepresident WSP, souhlasí s tím, že Revit nabízí velké množství výhod především v oblasti koordinací. „Umožnil nám rychle poukázat na problémy, které by nikdy nebyly zřejmé z klasického 2D projektování.“
Díky přímé 3D tvorbě budovy návrháři v průběhu práce vidí, jakým způsobem budovu ovlivňují svými zásahy.
POLOŽENÍ ZÁKLADU
CSG použilo Revit a AutoCAD k vymodelování základu věže, opěrných stěn, ztužujících stěn jader a sloupů. Společnost nyní používá jinou verzi 3D software k vytvoření návrhů a tvorbu výkresové dokumentace, Revit Structure.
„AutoDesk je přesvědčený o tom, že používání BIM vedlo k mnohem větší efektivitě při tvorbě dokumentace pro Freedom Tower.“
JB&B si upravuje obsah Revitu podle jejich potřeb, zatímco Tishman exportuje data ze software do Excelu, aby mohl vytvořit tabulky a výkazy a porovnat je se stejnými výsledky dosaženými standardními metodami.
Autodesk je přesvědčený, že aplikace BIM v případě projektu Freedom Tower přineslo vyšší efektivitu práce. „Jakmile uživatelé podstoupí změny spojené s přechodem na BIM okamžitě mohou sklízet maximální výhody, které tohoto rozhodnutí přináší.“dodává Bernstein.
„SOM zjistil že vizualizovat objekt tak, jak bude opravdu zkonstruován a ne jej jen „nakreslit“ umožní zachytit vzájemné vazby a zajistí tak mnohem snáz koordinaci s ostatními projekčními týmy. Toto znamená zásadní změnu procesu, už nejde pouze o proces výstavby, ale také o proces komunikace.“
Autodesk využil zpětné vazby získané z tohoto projektu ke zlepšení Revitu a oslovil tak ty firmy, které neměly dostatečný vliv na to dostat dodavatele software na svojí palubu. „Pracovní proces zahrnující větší množství uživatelů byl vylepšen a stal se nepostradatelným pro velké týmy a velké projekty.“ říká Bernstein. „Následkem toho je Revit v současné verzi více schopen podpořit projekty rozměrných objektů než verze předchozí.“
Uživatelé zjistili, že s 3D modelem mohou řešit svůj komplexní návrh mnohem snazší a pochopitelnější cestou
V případě projektu Freedom Tower šlo především o sdílení práce, do budoucna však Bernstein vidí další skupinu, ve které by se mohl uplatnit BIM: klienti. Čím dál více nároční klienti vyžadují stále větší flexibilitu při zavádění změn a s tím je spojena i potřeba kratších termínů. Chtějí více rozumět tomu, co kupují, především pak dopad budovy na životní prostředí během jejího životního cyklu.
„Potřebujete znát vliv budovy na své okolí ještě než ji postavíte a proto se zvyšují požadavky na množství informací ovlivňujících náklady a dopady na životní prostředí, které lze z projektu získat.“vysvětluje Berstein. „Při využití BIM máte tyto informace na dosah ruky.“
Informace o projektu
Klient
Silverstein Properties
Architekt
SOM
Hlavní dodavatel
Tishmann Construction
Statická kancelář
WSP/Canto Seinuk Group
Cena
1.5 miliardy dolarů
Datum dokončení
2011
Zdroj