Autodesk Inventor a PLM
Oblast PLM (Product Lifecycle Management) je v současné době nejkomplexnějším popisem správy životního cyklu výrobku v produkční sféře. Ve své podstatě rozšiřuje původní řešení CIM (Computer Integrate…
Oblast PLM (Product Lifecycle Management) je v současné době nejkomplexnějším popisem správy životního cyklu výrobku v produkční sféře. Ve své podstatě rozšiřuje původní řešení CIM (Computer Integrated Manufacturing) o nové oblasti, které vycházejí z posílení orientace produkce na zákaznické potřeby. PLM řešení v sobě sdružuje jak systémy, postupy a nástroje pro řešení problematiky přímo svázané s realizací nového, případně inovovaného výrobku, tak systémy, nástroje a postupy pro zabezpečení správy vlastního digitálního obsahu. Integrální součástí PLM je přímá podpora ekonomických, účetních, správních a marketingových činností. PLM řešení je výrazně flexibilní vůči zákaznickým potřebám, které proces jako celek významně ovlivňují.
Nejdůležitější funkčnosti PLM (bílý popis) zastoupené v Autodesk Inventoru
Důležité: Pojem PLM má rozdílný význam od ostatních oblastí popsaných v našem článku. Ten spočívá především v tom, že oblast PLM je ve své podstatě spíš souhrnnou a zobecněnou filosofií produkce výrobku než konkrétními aplikacemi pro řešení konstrukce, přípravy výroby nebo datové komunikace. Lze tedy například říci, že IBM má řešení PLM, to ovšem zahrnuje konkrétní produkty CAD, CAE, CAM, PDM apod.
Jaké oblasti PLM pokrývá Autodesk Inventor svými funkčnostmi?
Při fyzickém řešení je kladen důraz na on-line provázanost jednotlivých procesů mezi firemními pobočkami, komunikaci se zákazníky, partnery a dodavateli bez ohledu na jejich umístění. Praktické komplexní nasazení (implementace) PLM řešení na všech úrovních podniku je velmi náročný a poměrně zdlouhavý proces vyžadující změny organizace činností, metodiky zpracování informací za cílem zvýšení jejich efektivity.
CAD – Computer Aided Design (systémy pro zpracování konceptu návrhu a designu nového, případně inovovaného výrobku) poskytují postupy a technologie řešící návrh geometrických a rozměrových charakteristik výrobku. Digitální popis výrobku může být realizován buď jako standardní 2D výkresová dokumentace, nebo jako 3D model definovaný pomocí objemů a ploch charakterizovaných nejčastěji pomocí rozměrových a geometrických parametrů. V Autodesk Inventoru jsou tyto funkčnosti zastoupeny komplexním hybridním modelováním součástí a sestav s možností přímé tvorby asociativní výkresové dokumentace.
Hybridní parametrické a adaptivní modelování s asociativní tvorbou dokumentace
CAE – Computer Aided Engineering (systémy pro podporu inženýrských činností) poskytují nástroje, které jsou usnadňují technické výpočty a analýzy vedoucí k optimalizaci funkčnosti, geometrie a rozměrů nového, případně inovovaného výrobku v průběhu jeho návrhu. Do této oblasti patří také systémy pro řešení kinematických vazeb a pohybových studií. Tato systémy úzce souvisí s oblastí návrhu, optimalizace geometrie a určení mechanických vlastností nového, případně inovovaného výrobku. V Autodesk Inventoru jsou tyto funkčnosti zastoupeny nástroji pro funkční navrhování strojírenských součástí (řešiče strojních uzlů, potrubní rozvody, svařované a rámové konstrukce apod.) , kinematickou a dynamickou simulací a vyspělými inženýrskými pomůckami. Tato oblast patří v současné době v Autodesk Inventoru k nejdynamičtěji rozvíjejícím se funkčnostem.
Řešení dynamických úloh a kinematiky
FEM – Finite Element Metod (systémy pro analýzy pomocí metody konečných prvků) doplňují CAE systémy o analytické řešiče multifyzikálních úloh v mechanice, pružnosti pevnosti, akustice, termice, elektrostatice a celé řadě jiných oblastí. Tato systémy úzce souvisí s oblastí návrhu, optimalizace geometrie a určení mechanických vlastností nového, případně inovovaného výrobku. V Autodesk Inventoru jsou tyto funkčnosti zastoupeny řešičem jednoduchých (bezkontaktních) úloh postaveným na základech aplikace ANSYS.
Základní řešič FEM pro součásti
PDM – Product Data Management (nástroje pro správu dat o výrobku) poskytují samostatné nebo integrované prostředky pro archivaci, výměnu a analýzu digitálního obsahu. Propojují mezi sebou datové výstupy z jednotlivých aplikací a umožňují verifikaci jejich variant. Součástí PDM systémů jsou nástroje pro podporu schvalovacího řízení. Data jsou v PDM systémech analyzována nejčastěji pomocí uživatelsky definovaných atributů na úrovni návrhu nebo použitých technologií. Tyto systémy usnadňují a zefektivňují práci s rozpiskami, kusovníky a dalšími technickými dokumenty. PDM nástroje podporují často celou řadu datových formátů a jsou přímo určeny pro podporu týmových projektů CSCW (Computer Supported Cooperative Work). V Autodesk Inventoru jsou tyto funkčnosti zastoupeny nástroji datového úložiště Autodesk Vault, které je funkčně vystavěno na standardu SQL s celou řadou obslužných nástrojů, například utilitami Vault Explorer a Design Assistant.
PDM prohlížeč datového úložiště Autodesk Vault
CAM – Computer Aided Manufacturing (systémy pro počítačovou podporu výroby) poskytují nástroje pro přípravu technologických operací realizovaných na obráběcích, tvářecích případně jiných typech produkčních strojů řízených jistým typem řídícího kódu.Geometrie výrobku pro návrh technologie může být převzata z CAD systémů, případně vytvořena přímo v integrovaném modeláři. Tato oblast úzce souvisí s problematikou CNC (Computer Numeric Control) strojů a DNC (Distributed Numeric Control) produkčních sítí. V Autodesk Inventoru nejsou tyto funkčnosti zastoupeny a lze je řešit celou řadou integrovaných i neintegrovaných aplikací (například Inventor CAM, EdgeCAM apod.).
Pokud hledáte vysoký stupeň integrace CAM přímo do prostředí Autodesk Inventoru může být InventorCAM zajímavou volbou. Je vystavěn na celosvětově rozšířeném SolidCAMu.