Konstrukce nápravy přívěsu v ZDT Nové Veselí
Vývoj výrobků pomocí 3D aplikací je výrazně odlišný od tradičních postupů. Základem veškerého úspěchu je nejen změna software řešení, ale navíc změna tradic, přístupů a myšlení v rovině výkresu. …
Vývoj výrobků pomocí 3D aplikací je výrazně odlišný od tradičních postupů. Základem veškerého úspěchu je nejen změna software řešení, ale navíc změna tradic, přístupů a myšlení v rovině výkresu. Digitální prostor je ve své podstatě daleko intuitivnější pro vytváření, názornější pro představivost a kreativnější pro fantazii.
Jedná se o zcela zásadní změny realizace projektů v prostředí správy životního cyklu výrobku, zkráceně nazvaného PLM. Mladá generace chápe díky výpočetní technice prostor jinak a využívá jej jinak než naše generace. Technický svět výroby považuje metody digitálního prototypování již několik let za základ přípravy projektové dokumentace. Zřejmě největší rozpracovanost této problematiky je v oblasti automobilového průmyslu, ale také aplikace v jiných oblastech na sebe nenechávají dlouho čekat.
Ukázka jednoho z projektů realizovaného studentem třetího ročníku, Janem Strakou z VOŠ a SPŠ v Žďáře nad Sázavou ve společnosti ZDT Nové Veselí
Základem výuky na našich školách je v koncepci nových vzdělávacích plánů projektová výuka a podpora samostatného myšlení v týmu. Výuka moderních postupů realizace projektů není navíc myslitelná bez úzké spolupráce s průmyslovou praxí. Gradace novinek v posledních deseti letech je především v oblasti rozvoje PLM technologií tak vysoká, že není prakticky myslitelné a v možnostech škol tyto trendy koncepčně sledovat. Zde je praxe jediným zdrojem informací. Za velmi pozitivní lze pak považovat i aktivity studentů samých, kteří chápou, že jejich uplatnění v technické praxi je úzce svázáno se zkušenostmi získanými nejen na půdě škol. Může se jednat jak o krátké praxe, tak o dlouhodobé stáže. Za jednu z ukázek jsme zvolili projekt studenta třetího ročníku oboru strojírenství na VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou ve společnosti ZDT Nové Veselí.
Společnost Zemědělská a dopravní technika spol. s r.o. Nové Veselí vznikla v roce 1993. Firma má dva výrobní provozy v Novém Veselí a v Bystřici nad Pernštejnem. Ve své činnosti dlouhodobě navazuje na zkušenosti pracovníků z oboru výroby zemědělských strojů a oprav přívěsů a výroby ocelových konstrukcí. Za 13 let své činnosti si vybudovala přední postavení mezi výrobci návěsů a zemědělských strojů v České republice.
Mega 25-korba dvoustranně sklápěná
Důležitým zázemím je vlastní vývojová kancelář vybavená konstrukčním software řešením Autodesk Inventor a AutoCAD. Vývojový tým je tvůrcem všech výrobků a dokáže především flexibilně reagovat na potřeby trhu i jednotlivých zákazníků.
Hlavním nosným programem je koncepce dopravního systému MEGA, který se stal nosným výrobním programem a našel široké uplatnění v zemědělství u nás i v ostatních státech, do kterých směřují exportní aktivity (především SRN, Nizozemí, Dánsko, Slovensko).
Od roku 2000 je firma držitelem certifikátu jakosti ISO 9001 a velkého svářečského průkazu SLV Hannover podle DIN 18 800.7.
Kontakt: www.zdt.cz