portál uživatelů
softwarů Autodesk

Autodesk Topobase a maďarská vodárenská společnost Bácsvíz – 2. díl

Stavebnictví

Výzva Potřeba správy a údržby stále vzrůstajícího objemu grafických a popisných dat si vyžádala výběr a spouštění výrazně pokročilejšího technologického řešení. Jen o několik let dříve existovala velk…

Autodesk Topobase a maďarská vodárenská společnost Bácsvíz – 2. díl

Výzva

Potřeba správy a údržby stále vzrůstajícího objemu grafických a popisných dat si vyžádala výběr a spouštění výrazně pokročilejšího technologického řešení. Jen o několik let dříve existovala velká většina základních map a oborově specifických souborů pouze v papírové podobě. Jejich údržba, aktualizace, změny a kopírování byly stále náročnější a v podstatě již nebylo možné uspokojit veškeré požadavky složitějších interních a externích datových služeb.

Dynamický nárůst různorodých dat a kritická potřeba digitálního zpracování vyžadovala vývoj softwarového řešení, které bude schopné data efektivně zobrazovat a také s nimi správně pracovat. V roce 2002 měla společnost Bácsvíz Zrt. k dispozici digitální situaci sítí pouze jedné ze spravovaných oblastí, ale od té doby jejich počet vzrostl na 12.

Procesy a cesty spojené se získáváním nových dat se také za několik posledních let velmi zásadně změnily. Zatímco v minulosti bylo množství dat přijatých z externích zdrojů pro potřeby ukládání a zpracování minimální, v současně sobě je tomu často přesně naopak. V některých případech tak často množství externích dat výrazně převyšuje objem informací zpracovávaných samotnou společností.

Jen samotný rozsah souborových formátů a rozdílných datových struktur představuje poměrně výraznou výzvu. Souběžně se vzrůstajícím objemem dat procházejí i úkolově orientované geoprostorové aplikace velmi intenzivním a kreativním rozvojem.

Zatímco v minulosti uživatel očekával lepší a rychlejší přístup ke kompletnímu zpracování převodu dat z analogové do digitální podoby nebo například řešení vhodné pro zpracování technických registrů, nyní jsou v kurzu komplexní řešení s přidanou hodnotou v podobě oborově specifických nástrojových balíčků. V dnešní době každý uživatel vyžaduje oborově specifické tematické mapy nejrůznějších měřítek a také rychlé interní či externí datové služby. Těchto požadavků dosáhneme pouze jedinou cestou – efektivní a unifikovanou správou všech grafických a souvisejících informací.

K důležité registraci a reprezentaci technických objektů a vybavení sítí se přidala jejich správa a také ukládání a zobrazování doplňkových dat. Přístup k inženýrským sítím nejrůznějšího druhu je nyní komplexní. Jednoduše řečeno – k čistě technicky orientovanýmgeoprostorovým aplikacím byla vyvinuta také část zaměřená na správu majetku. Ta pak samozřejmě pokrývá dotčené technické objekty (vlastní elementy sítě, systémy pracující pro jiné systémy atd.).

Jako v každém složitém odvětví se i zde mohou objevit kdykoliv neočekávané požadavky a externí nepředvídatelné faktory, které ale flexibilní a rozšířitelné řešení musí být schopno vyřešit. Jako příklady lze uvést nedostatečně standardizované výměnné formáty digitálních dat, problémy spojené s informacemi z katastru nemovitostí a katastrálních map nebo nedostatečná přesnost a kvalita dat získaných z externích zdrojů). Právě tyto situace původní systém využívaný společností Bácsvíz Zrt. nebyl schopen plnit, a proto na sebe vývoj jeho nástupce nenechal dlouho čekat.

Jaká byla vize?

  • Usměrnění získávání technických dat
  • Redukce potřeby digitalizace dat
  • Zvýšení množství vektorových grafických dat
  • Jednodušší možnosti spojení databázových záznamů a grafických elementů
  • Možnosti mnohem častější aktualizace spravovaného datového obsahu
  • Provázání změn ve výkresu se změnami v odpovídající databázi
  • Snaha o eliminaci přebytečných pracovních procesů
  • Rozšíření služeb poskytovaných systémem
  • Převést systém do interaktivní podoby

Hlavním cílem společnosti bylo omezit komplikovanost a rozsáhlost původního systému, usměrnit získávání technických dat, zredukovat množství práce spojené s digitalizací, urychlit a zjednodušit možnosti migrace dat, zvýšit kvalitu a hodnotu vektorových podkladů a dát systému větší interaktivitu.
Jako doplňkové cíle lze zmínit možnosti jednodušší asociace databáze a grafického obsahu, možnost častějších a jednodušších aktualizací dat a vzájemnou závislost změn ve výkresu a v odpovídající databázi.

Vytvořené řešení

Výzvy a požadavky zmíněné výše dokázalo vyřešit komplexní řešení od společnosti Autodesk. Díky několika dekádám zkušeností a postupné softwarového rozvoje byla společnost Autodesk schopna nabídnout vhodné pokročilé a flexibilní geoprostorové řešení.

Dříve používané produkty v rámci společnosti Bácsvíz Zrt. – AutoCAD Map 3D a Autodesk MapGuide, byly vyměněny za pokročilý podnikový systém Autodesk Topobase, který je založen právě na těchto produktech a umožňuje centrální správu geoprostorových dat. Integrovaný systém doplněný o oborově specifické sady nástrojů je postaven na robustní databázi Oracle Spatial a vyzkoušených, dlouhodobě vyvíjených produktech společnosti Autodesk, a proto bez větších obtíží splňuje veškeré profesionální nároky a požadavky stanovené společností. To také potvrdily kladné zkušenosti získané v rámci pilotního projektu.

Podpůrná a doplňková řešení

Platforma Autodesk Topobase je postavena na třech stavebních kamenech – produktech společnosti Autodesk AutoCAD Map 3D a MapGuide Enterprise a také prostorové databázi od společnosti Oracle. Webová geoprostorová platforma Autodesk MapGuide® Enterprise umožnila společnosti Bácsvíz Zrt. doručovat mapy, návrhy a data prostřednictvím intranetu, což výrazně zvýšilo jejich užitnou hodnotu. Ve srovnání se specializovanými CAD aplikacemi lze více informací distribuovat širšímu okruhu „posluchačů“, lze integrovat větší množství datových zdrojů a datových serverů a také lze poměrně snadno vyvíjet vlastní, tematicky zaměřené aplikace.

Díky podpoře nejrůznějších formátů prostorových dat a vylepšenému Java webovému mapovému prohlížeči systém distribuuje aktuální informace k více uživatelům současně a podporuje jejich rychlejší a více informacemi podložené rozhodování. Díky použití databáze Oracle Spatial je možné do prostředí databáze ukládat také geometrii prostorových objektů, což umožňuje integraci geoprostorových dat do centrálně monitorovaného podnikového IT systému. Další drobnou výhodou byla pro společnost skutečnost, že již dlouhou dobu před nasazením řešení Autodesk Topobase databázi Oracle využívala.

Produkt Autodesk Topobase nepředstavuje pouze jeden program, ale spíše komplexní řešení pro správu infrastruktury, které poskytuje velmi široký rozsah výhod a možností pro různá oddělení společnosti Bácsvíz Zrt. a jejich pracovníky, mezi které patří GIS oddělení, IT oddělení, finanční odbor, klientská podpora a další.

Díky standardním aplikačním modulům lze v prostředí produktu Autodesk Topobase spravovat nejrůznější typy systémů infrastruktury. Nové řešení je schopné provádět veškeré operace potřebné od prvotních návrhů přes konstrukce až po správu hotové infrastruktury v jednom jednotném systému a rozhraní. Navíc ho lze jednoduše integrovat s již existujícími podnikovými systémy. To je samozřejmě velká výhoda, protože úkoly kladené na geoprostorové moduly jsou extrémně komplexní a přitom úzce spjaté s ostatními moduly jiného zaměření. Díky nástrojům na vzájemné propojení mohou mít vedoucí pracovníci společnosti k dispozici stále aktuální a komplexní náhled na projekt, což samozřejmě přispívá k lépe informovaným rozhodnutím.

Protože produkty společnosti Autodesk nabízejí nástroje pro sdílení dat namísto jejich přesunů a převodů, lze velmi výrazně omezit potřebu datových konverzí a tím zvýšit produktivitu a výnosnost celého systému. Správa geoprostorových dat a jejich sdílení poskytuje vhodné řešení pro optimalizaci využití existujících technických investic.