portál uživatelů
softwarů Autodesk

Generátor řetězového převodu v Inventoru.

Strojírenství

Ještě než začneme navrhovat řetězový převod, nahlédneme určitě do literatury, která nám danou problematiku přiblíží. Obrázek 1 Potřebné informace obsahuje také Příručka technika, kterou nalezneme v z…

Generátor řetězového převodu v Inventoru.

Ještě než začneme navrhovat řetězový převod, nahlédneme určitě do literatury, která nám danou problematiku přiblíží.

01 obr

Obrázek 1

Potřebné informace obsahuje také Příručka technika, kterou nalezneme v záložce Návrh v části Převod energie. Příklady z ní ukazuje Obrázek 1.

02 obr

Obrázek 2

Ze stejné záložky pak spouštíme i vlastní Generátor řetězového převodu (Obrázek 2), který opět obsahuje záložku Návrh a Výpočet.

03 obr

Obrázek 3

Ještě než se do něčeho pustíme, musíme vybrat střední rovinu řetězu. Teprve pak se na ploše objeví model navrhovaného převodu s definičními ikonami. Jejich uchopením a tažením umisťujeme kola, definujeme jejich velikost a směr otáčení (Obrázek 3).

04 obr

Obrázek 4

Pohledem do karty Výpočet zjistíme, že v pracovních podmínkách nastavujeme jednu ze tří možností (Obrázek 4). Výběrová menu nám pak usnadňují možnosti výběru například druhu provozu, či způsob mazání.

05 obr

Obrázek 5

Některé další dialogové panely pro vhodný výběr součinitelů nám ukazuje Obrázek 5.

06 obr

Obrázek 6

Jak systém reaguje na požadavek výpočtu po zadání konkrétních hodnot, ukazuje Obrázek 6. Z něj je zřejmé, že předvolený typ řetězu nevyhovuje.

07 obr

Obrázek 7

Dialogový panel volby řetězu nám umožňuje nejen si vybrat konkrétní normu řetězu (Obrázek 7) a jeho velikost, ale rovnou si v grafu ověřit jmenovitý výkon.

08 obr

Obrázek 8

V kartě Návrhu můžeme nahlédnout do vlastností řetězových kol a přímo zde volit jejich velikosti(Obrázek 8). Pro každé kolo musíme také zvolit typ polohy každého kola (například Pevná poloha vybranou geometrií a Volná posuvná poloha). Tyto volby samozřejmě ovlivňují i délku řetězu, které se automaticky přizpůsobují.

09 obr

Obrázek 9

Předchozí obrázek ukazuje i možnost výběru již hotového řetězového kola místo jeho modelování. (Obrázek 9) prezentuje vlevo systémem vytvořené řetězové kolo a vpravo do převodu zahrnuté stávající řetězové kolo. Podmínkou je správně vytvořený věnec zubů.

10 obr

Obrázek 10

Systémové řetězové kolo můžeme samozřejmě i nadále upravovat (Obrázek 10). Podmínkou je jeho přímá úprava jako součásti.

11 obr

Obrázek 11

Navrhovaný řetězový převod lze samozřejmě rozšiřovat o další řetězová kola, nebo kladky (Obrázek 11).

12 obr

Obrázek 12

Vkládání volné ploché kladky ukazuje Obrázek 12 i s jejími vlastnostmi.

Hotový výpočet lze z karty výpočtu uložit do dobře srozumitelné zprávy, doplněné grafy a vhodnými popisnými obrázky.

Mám-li odpovědět na otázku z úvodu článku, musím říci, že se mi s popisovaným nástrojem pracovalo velmi dobře. Bez teoretických znalostí by však návrh řetězového převodu s výpočtem mohl být obtížnější.

Související články:

  • Generátor řetězového převodu v Inventoru.