portál uživatelů
softwarů Autodesk

Oprava kolizí při instalaci Autodesk Inventor 2012

Strojírenství

Instalační algoritmus produktů Autodesku má ve své podstatě modulární sestavení. Jedná se o proceduru, která instaluje nejen aplikace Autodesku, ale také podpůrné nástroje třetích stran. Právě tyto mo…

Oprava kolizí při instalaci Autodesk Inventor 2012

Instalační algoritmus produktů Autodesku má ve své podstatě modulární sestavení. Jedná se o proceduru, která instaluje nejen aplikace Autodesku, ale také podpůrné nástroje třetích stran. Právě tyto moduly mohou uživateli přivodit nejednu bezesnou noc. Nedávná instalace produktů 2012 poskytla několik chybových hlášení, které se pokusím detailně popsat v následujícím článku, včetně postupu jejich odstranění.

I takto může skončit instalace aplikace

Na výše uvedeném obrázku je zřetelné, že instalace aplikace tentokrát opravdu nedopadla a skončila v podstatě ještě dřív než vlastně začala. Méně zdatnému uživateli v této fázi nezbývá nic jiného než pracné hledání na internetu, případně kontakt na technickou podporu.

Pokud si ovšem uvědomíme, jak pracuje instalátor, tak je vždy výpadek instalace dokumentován v logfile na pevném disku počítače. Tento výpis chybových hlášení je uveden většinou ve stejné složce, ve které jsou umístěny dočasné pracovní soubory instalátoru.

V našem případě se jedná o umístění: C:UsersAdminAppDataLocalTempInventor2012Install.log.

Jedná se o temporary (dočasnou – pracovní) složku v příslušném uživatelském profilu. Logfile soubor je vytvořen v ASCII kódu a je jednoduše čitelný například v poznámkovém bloku Windows.

Výpis logfile instalace v poznámkovém bloku

Lofile má většinou poměrně nepřehlednou strukturu, obsahuje obrovské množství přesměřovaných výstupů z jednotlivých instalačních procedur. První pocit je ve většině případů frustrující. Lze ovšem říci, že kolaps instalace je vždy popsán na některém z posledních řádků výpisu. Stačí prostudovat přibližně jeho poslední, případně předposlední řádek. Na posledním řádku je umístěn ve většině případů přesměřovaný výstup instalační procedury, která nebyla korektně ukončena a na předposledním je umístěn start příslušné sekvence.

V našem případě byla instalace ukončena chybou v sekundárním skrytě spuštění instalátoru Microsoft Visual C++ ve verzi 10.0.40219. Důvodem je neošetřená výjimka ve spouštění skriptu, který je ukončen chybným návratovým kódem v případě snahy přepsat novější verzi. Tato verze byla zřejmě instalována jinou, novější aplikací. Bohužel výpadek sekundární instalace na návratovém kódu způsobí totální kolaps celého instalátoru.

Kolizní knihovny v novější verzi

Zřejmě nejjednodušším postupem, jak donutit instalátor nainstalovat korektně Autodesk Inventor je v našem případě manuální odinstalování 32 / 64 bit verze Microsoft Visual C++  10.0.40219. Jedná se o snadnější řešení, než je modifikace instalačních skriptů, případně souborů. 

Po odinstalování knihoven je již možné spustit instalaci

Pokud jsou novější knihovny Microsoft Visual C++ odinstalovány, je kolizní problém odstraněn a instalace aplikace proběhne již zcela bez chyb. Po instalaci je po nahlédnutí do seznamu zřejmé, že je Autodesk Inventor 2012 pouze s verzí Microsoft Visual C++ 10.0.30319 v 32 bit provedení.

Starší verze knihoven

Posledním problémem je ošetření kolize případných verzí knihoven Microsoft Visual C++ pro jinou aplikaci. Obecně bych doporučoval stáhnout poslední aktuální verzi Microsoft Visual C++ 10.x.xxxxx přímo ze stránek Microsoftu. Knihovny by měly být zpětně kompatibilní. Vzhledem k tomu, že je demonstrace chyby a její řešení prováděno na 64 bit systému Windows je rozumné nainstalovat 32 i 64 bitovou verzi Microsoft Visual C++.

Pokusné vrácení knihoven v novější verzi