portál uživatelů
softwarů Autodesk

Vytváříme objemová primitiva v Autodesk Inventoru 2013

Strojírenství

Autodesk Inventor 2013 přichází na trh v jarních měsících a přináší řadu novinek. Autodesk tentokrát rozšiřuje také nabídku funkcí pro vlastní modelování součástí. Modely můžeme vytvářet již nejen pom…

Vytváříme objemová primitiva v Autodesk Inventoru 2013

Autodesk Inventor 2013 přichází na trh v jarních měsících a přináší řadu novinek. Autodesk tentokrát rozšiřuje také nabídku funkcí pro vlastní modelování součástí. Modely můžeme vytvářet již nejen pomocí náčrtů a připravených tvarů v obsahovém centru, ale v aplikaci jsou k dispozici i objemová primitiva.

Nové uspořádání pracovních rovin

Autodesk se tak vrací částečně k základům vytváření objemových modelů pomocí základních objemových primitiv a množinových operací. Z mého pohledu se jedná spíš o snahu pružně reagovat na požadavky zákazníků přecházejících z konkurenčních systémů. Autodesk tak umožňuje vytvářet modely nejen jako kombinaci načrtnutých prvků, ale také jako množinově poskládanou sadu primitiv. Z osobní zkušenosti na projektech mohu říct, že jsou tyto metody často preferovány pro svou výraznou jednoduchost a snadnou modifikaci.

Tvorba kvádru

Konstrukce objemových primitiv vychází z jednoduchého principu, který je vázán na pracovní prostředí souřadných rovin. Každé objemové těleso je možné vytvořit na úrovni základní pracovní roviny, případně aktivovaného náčrtu. Automaticky jsou definovány výchozí parametry s možností jejich úprav.

Další krok definice objemového primitiva je v podstatě upravená standardní operace, jen těch panelů je nějak moc

Aplikace po vytvoření základy automaticky aktivuje možnost vysunutí kvádru o příslušném parametrickém rozměru. Postup je velmi intuitivní a snadný. Z mého pohledu není příliš šťastná volba Autodesku, která zobrazuje současně dvě možnosti definice parametrů. Osobně jsem spíš konzervativním uživatelem a mám rád staré formy dialogů, než poměrně drobné nabídky nových nástrojů. Ideální by byla možnost jednu z metod v nastavení uživatelsky potlačit.

Finální podoba kvádru

Jednotlivá tělesa lze libovolně kombinovat pomocí množinových operací. Autodesk Inventor na této úrovni tvorby modelu zachovává veškerá nastavení, která jsou známá ze starších verzí aplikace. Na kvádru můžeme například vytvořit čep umístěný v požadované pozici. Novou definicí si ušetříme několik kroků konstrukce náčrtu a vysunutí.

Konstrukce definiční základny čepu

Umístění a rozměry objemového prvku jsou přímo definovány při jejich tvorbě. Jednotlivé prvky nejsou ovšem popsány v prohlížeči modelu jako primární tvary, ale pomocí definičního postupu. Nenajdeme zde tedy například konstrukční prvek válec, ale pouze vysunutý náčrt. Je ale na diskusi uživatelů, které zobrazení je výhodnější.

Definice výšky válce

Autodesk Inventor 2013 umožňuje vytvářet v podobě základních objemů kvádr, válec, kouli a anuloid. Kužel a jehlan není v nabídce zahrnut a neobsahuje jej ani modifikace nástrojů. Jedná se tedy převážně o uživatelské usnadnění a cestu ke zrychlení některých postupů.

Definice koule

Vlastní aplikace parametrických těles při modelování je prakticky bez omezení. Lze je využít jako prvotní definiční geometrii stejně dobře jako nástroj pro modifikaci již existujících součástí vytvářených pomocí náčrtů a dosud používaných postupů.

Kulové vybrání vytvořené pomocí konstrukčního prvku koule

Výše uvedené postupy přivítají jistě také uživatelé přecházející z nástrojů pro volné modelování těles na CAD aplikace. Jedná se bezesporu o cestu jak poskytnout těmto uživatelům pro start do 3D CAD aplikací rychlý začátek a zlepšení orientace v základních postupech parametrického modelování. Inventor sbližuje tímto také postupy modelování známé z AutoCADu.

Definice anuloidu

Obecně lze integraci nových nástrojů do Autodesk Inventoru hodnotit jako zajímavý počin, který po dlouhé době poměrně stálé sady základních modelovacích metod přichází s něčím novým, co se hlavně dobře používá a urychluje práci na projektu.

Tvarová drážka vytvořená logickým odečtením anuloidu