portál uživatelů
softwarů Autodesk

Používáme Inventor Mesh Enabler pro Autodesk Inventor 2013

Strojírenství

Zpracování polygonální grafiky je především doménou nástrojů pro 3D vizualizaci a animaci a dále jsou standardním výstupem 3D digitalizace. Využití polygonálních modelů pro běžnou konstrukční práci je…

Používáme Inventor Mesh Enabler pro Autodesk Inventor 2013

Zpracování polygonální grafiky je především doménou nástrojů pro 3D vizualizaci a animaci a dále jsou standardním výstupem 3D digitalizace. Využití polygonálních modelů pro běžnou konstrukční práci je poměrně složitým oříškem a obecně za použitelné nástroje zaplatíme nemalé částky. Autodesk Inventor již delší dobu nabízí možnost zpracování mračna bodů, ale cílené nástroje pro editaci polygonálních sítí zatím schází.

Ukázkový polygonální model v 3ds max

Prostřednictvím vývojového centra Autodesk Labs ovšem můžeme pro výše uvedené potřeby sehnat zajímavý nástroj. Mesh Enabler je aplikací, která je určena pro Autodesk Inventor 2013 a rozšiřuje jeho možnosti o možnost konverze polygonálních modelů především ve formátu JT a STL na zpracovatelné plošné a objemové objekty pro Autodesk Inventor.

 

Polygonální model hada načtený do Autodesk Inventoru

Mesh Enabler ve své podstatě rozšiřuje možnosti Autodesk Inventoru o snadný převod polygonálních modelů. Je zastoupen jednoduchou inicializační funkcí, která je dostupná po stisku pravého tlačítka myši na příslušné síti identifikované v prohlížeči součástí.

 

Inicializace konverze polygonálního modelu

Aplikace zpracovává polygonální síť v její nativní podobě. To znamená, že vyhlazení modelu je vždy silně závislé na velikosti a množství polygonů. Modely jsou obecně „zubatější“. Důvodem je především to, že 3ds max používá při zpracování modelů a jejich vizuální podoby poměrně výkonný vyhlazovací algoritmus.

 

Konverze složitější sítě s chybami na kompozitní model

Konverzi je možné provádět na dvou úrovních. Modely, které jsou zásadně a správně uzavřeny je možné automaticky převést na objemové součásti. Naopak v případě, že je model s chybami a není jej možné uzavřít, nástroj vygeneruje kompozitní model definovaný podkladovou plochou.

 

Vytvoření kompozitní plochy a její oprava

Na kompozitní podkladové plochy lze dále již přímo aplikovat běžné nástroje Autodesk Inventoru pro opravy chyb ploch a jejich zpracování. Prakticky se tak pomocí běžných nástrojů Autodesk Inventoru propracujeme až na úroveň modifikace plochy vytvořené na základě původních polygonů.

 

Aplikace nástroje pro opravu ploch

Druhou z možností je využití nástroje pro vygenerování čistého objemového modelu. Podmínkou pro zdárný průběh této operace je bezchybnost polygonálního modelu z hlediska návazností jednotlivých polygonů. Pokud, je primární model takto připraven, Autodesk Inventor vygeneruje čistý 3D objemový model, na který lze aplikovat většinu běžných parametrických příkazů a operací. Můžeme tak například vrtat díru, aplikovat závit apod.

 

Primární polygonální model po načtení

Nástroj z Autodesk Labs bezesporu ukazuje na stále větší konvergenci jednotlivých přístupů tvorby modelů. Především s nástupem moderních postupů pro digitalizaci modelů se tak rozšiřují možnosti tvorby návrhů výrobků o zcela nové postupy využívající hybridních modelů s kombinací různých typů 3D grafiky.

 

Konverze polygonu na objemovou součást Autodesk Inventoru

Z pohledu uživatele lze hodnotit postupy a vlastní nástroj Mesh Enabler jako velmi snadno použitelný. Jistou škodou možná je, že není příliš jasné na základě jakých chyb modelu je rozhodnuto o přetvoření modelu na plochu, nebo objem. Což by bylo jistě velmi cenné při dodatečných opravách chyb sítě, kterých je hlavně u výstupu z 3D scanneru často velké množství.

Aplikace parametrického příkazu