portál uživatelů
softwarů Autodesk

Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 v příkladech, část 1.

Strojírenství

Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 je zdařilou aplikací, kterou jsme si obecně popsali v minulém článku na Autodesk Clubu. Dnes se detailně podíváme na funkčnosti této aplikace z hlediska …

Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 v příkladech, část 1.

Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 je zdařilou aplikací, kterou jsme si obecně popsali v minulém článku na Autodesk Clubu. Dnes se detailně podíváme na funkčnosti této aplikace z hlediska metodiky parametrizace modelu. Zdrojový model je načten ve výměnném STEP formátu z jiné CAD aplikace.

param001
Model načtený v neparametrických datech

Model načtený v STEP formátu, je zobrazen jako neparametrický konstrukční prvek a je zobrazen v samostatné větvi prohlížeče součástí. Tento objekt je v Autodesk Inventoru, případně Autodesk Fusion standardně dodatečně editovatelný, nikoliv zpětně modifikovatelný. V této chvíli je vhodné zvážit, jaká úroveň parametrizace se vyplatí vzhledem k požadovanému rozsahu úprav. Zvolíme postup kompletní rekonstrukce.

param002

Rádiusy parametrizujeme v prvním kroku

V prvním kroku rekonstrukce parametrického modelu se vždy snažíme, pokud to je možné, rekonstruovat konstrukční prvky typu rádius. Ty jsou obecně vytvářeny na součástech jako jedny z posledních při parametrickém modelování. Zde postupujeme obráceně. Rádiusy jsou z hlediska koncepce poměrně složitým objektem, který je citlivý často na správný postup rekonstrukce.

param003

Následuje parametrizace sražení

V dalším kroku provádíme rekonstrukci sražení. Výhodou nástroje je možnost volby různých typů sražení, která jsou v podstatě ekvivalentní k nastavení standardních funkcí Autodesk Inventoru.

param004

Rekonstrukce otvorů je výrazně automatizována

Při rekonstrukci otvorů postupujeme buď automaticky, nebo ručně. Postup záleží především na tom, jestli chceme dále aplikovat v Inventoru například dodatečně nástroj pole. V našem příkladě pro ilustraci vygeneruje automaticky všechny otvory na modelu.

param006

Detekce rotační součásti

Základní tvar rotační součásti můžeme vytvořit hned několik způsoby. My zvolíme běžnější postup, a to je rotační tvar vytvořený otočením profilu kolem osy rotace. Tento postup lze nahradit i postupným vysunutím kružnic. V oboru případech je vygenerován profil, který je nutné později doplnit o parametry.

param007

Finální podoba parametrických náhrad

Pokud je kompletní rekonstrukce provedena (může být i částečná), lze model převést na klasický model Autodesk Inventoru. Aplikace po chvíli výpočtu zobrazí výsledek včetně stromu konstrukčních prvků v prohlížeči součástí.

param008

Výsledná podoba rekonstrukce parametrických konstrukčních prvků

Ve finále můžeme ještě dodatečně „vylepšit“ výsledný model a to především náhradou skupiny stejných otvorů, kruhovým polem. Současně již můžeme přidat na náčrtech parametry, vazby, případně upravit některý z konstrukčních prvků běžným postupem. Obecně se zkrátila doba vytvoření zobrazeného modelu na přibližně polovinu.

param009

Finální parametrický model vytvořený pomocí Feature Recognition for Autodesk Inventor 2013 z formátu STEP