Tvorba obrázků „bez pozadí“ v Autodesk Showcase díky formátu PSD
Ve chvíli, kdy potřebujeme render ze Showcasu pouze na pozadí počítače či celého slajdu prezentace, tak pozadí až tak nepřekáží. Ve chvíli, kdy je snímek seskládaný z více obrázků, je již vhodné pozad…
Ve chvíli, kdy potřebujeme render ze Showcasu pouze na pozadí počítače či celého slajdu prezentace, tak pozadí až tak nepřekáží. Ve chvíli, kdy je snímek seskládaný z více obrázků, je již vhodné pozadí odstranit. Pokud bychom toho chtěli docílit přímo v showcasu pomocí bílého pozadí, tak zase bohužel přijdeme o efektní odlesky scény v lesklých plochách modelu. Ideální se tedy zdá býti kombinace.
Pro ujasnění zde přikládám dva vzorové slajdy, jak se dá prezentace koncipovat (obr. 1 s pozadím, obr. 2 bez něj).
Obr. 1 – výstup z aplikace Showcase s pozadím
Obr. 2 – totéž s odstraněným pozadím
Pozn.: Pokud si říkáte, že je obrázek č. 1 pěknější, tak nemusíte číst dále. Samotný export z aplikace Showcase je poměrně jednoduchá záležitost.
Export obrázku do formátu PSD.
V programu Showcase zvolíme možnost exportu obrázku (obr. 3)
Obr. 3 – export obrázku
V dialogovém okně si nastavíme rozlišení a DPI (pro tisk minimálně 300) a zejména formát PSD (obr. 4). Tento formát je nativním formátem aplikace Adobe Photoshop, což je placená aplikace. V dnešní době ovšem existuje několik volně dostupných aplikací, které dokáží formáty PSD číst a upravovat. Jelikož se ale jedná o nativní formát Photoshopu, ukážeme si postup právě v něm.
Obr 4 – možnosti výstupu Aplikace Showcase
Úprava PSD souboru
Po exportu souboru do Photoshopu se nám zobrazí soubor tak, jak jsme jej viděli v Showcasu. Narozdíl od něj ovšem photoshop pracuje tzv. ve vrstvách (například jako AutoCAD). Díky spolupráci těchto dvou softwarů jsou nyní zobrazeny tři vrstvy, ze kterých je složen výsledný obrázek (popředí-scene, stín-shadow a pozadí-background). Editor vrstev najdeme vpravo dole (obr. 5)
Obr. 5 – editor vrstev
Pro představu jsou na obr. 6 zobrazeny jednotlivé vrstvy pod sebou. Jejich překrytím vhodným pořadím vznikne výsledný obrázek.
Obr. 6 – naznačení principu vrstev
Separace
Jednoduchým kliknutím můžeme v editoru vrstev jednotlivé vrstvy (aktuálně tedy stín a pozadí) skrýt – Obr. 7.
Obr. 7 – Vypnutí jednotlivých vrstev
Soubor poté stačí uložit například jako formát PNG. (JPG ani BMP fungovat nebude). Tento formát totiž dokáže pochopit „průhlednou“ barvu. Nejpoužívanější JPG by transparentní plochy (zobrazené ve photoshopu jako šachovnice) překryl bílou barvou a celý postup by přišel vniveč.
Pokud nyní vložíme soubor PNG například do wordu či powerpointu, tak dostaneme pouze obrázek modelu bez pozadí.