Pohledové reprezentace Inventoru – výkres
Jedna z hlavních výhod polohové reprezentace v prostředí výkresů je možnost vytvoření rychlého náhledu na model bez nutnosti jej podstatněji měnit. Vezměme si například situaci, kdy chceme z…
Jedna z hlavních výhod polohové reprezentace v prostředí výkresů je možnost vytvoření rychlého náhledu na model bez nutnosti jej podstatněji měnit.
Vezměme si například situaci, kdy chceme zobrazit jeden a tentýž model ve výkrese ve dvou barevných variantách. Pokud si vytvoříme dva pohledy ve výkresu, tak se nám při změně stylu vzhledu modelu změní oba. Jediné „amatérské“ řešení tohoto problému je vytvořit kopii na disku, u té změnit styl vzhledu a poté tuto kopii vložit jako další pohled. Tato varianta sebou ale poté nese nutnost provádět změny na duplikovaných datech, což je neprofesionální.
Pozn.: předchozí článek pojednávající o pohledových reprezentacích v modelech naleznete zde; o sestavách zde.
Řešením je například si vytvořit pohledovou reprezentaci pro dva různé vzhledy a uložit je (obr. 1). Ve výkrese si poté můžeme při vytváření pohledu zvolit, kterou reprezentaci chceme využít pro generování pohledu.
Obr. 1 – pohledové reprezentace vytvořené ve zdrojovém souboru
Při vytváření pohledu je v dialogovém okně výkresový pohled vlevo možnost reprezentace (obr. 2). V té si při každém ze dvou vložení pohledu vybereme různou.
Obr. 2 – Nabídka pohledových reprezentací při vytváření pohledu výkresu
Tímto způsobem lze velmi jednoduše dosáhnout požadovaného výsledku (Obr. 3). Při změně geometrie či rozměrů přitom dojde k aktualizaci obou pohledů současně.
Obr. 3 – Dva pohledy vytvořené každý z jiné pohledové reprezentace
Zmíněný postup lze využít i pro trvalé zobrazení modelu bez některých součástí. Pokud máme model vyobrazen v hlavní sestavě například se všemi součástmi, ale zároveň chceme mít ze stejné sestavy odvozenou výrobní sestavu, které neobsahuje například nakupované dílce, tak toho opět lze docílit přes reprezentace. Na obr. 4 jsou například zobrazeny dva pohledy na stejnou sestavu – jedna obsahuje kryt, druhá nikoliv.
Obr. 4 – Využití reprezentací pro skrytí komponent v pohledech