portál uživatelů
softwarů Autodesk

Autodesk Simulation – výpočet

Strojírenství

Po zadání všech okrajových podmínek (např. dle tohoto článku) již lze spustit simulaci. Pro její start musíme kliknout na tlačítko Run Simulation (panel nástrojů -> analysis -> run Simulation) d…

Autodesk Simulation – výpočet

Po zadání všech okrajových podmínek (např. dle tohoto článku) již lze spustit simulaci. Pro její start musíme kliknout na tlačítko Run Simulation (panel nástrojů -> analysis -> run Simulation) dle obr. 1.

 

Obr. 1 – nástroj pro spuštění výpočtu

Výpočet

Tento krok může v závislosti na komplexnosti simulace trvat od zlomků sekundy po hodiny a výjimečně i déle. Vše samozřejmě závisí i na výkonu počítače. Před výpočtem samotným probíhá tzv. solid meshing (obr. 2).

 

Obr. 2 – výpočet objemové sítě

Tato operace má za úkol vybudovat kompletní síť z její povrchové varianty, kterou jsme vytvořili během jejího nastavení, a zabere podstatnou část celkového výpočtového času. Nevýhodou je, že tato operace probíhá pouze na jednom jádře vlákně. Důkaz pro toto tvrzení je na obr. 3. Tento obrázek byl pořízen během operace výpočtu sítě. Vidíme na něm využití procesoru kolem 12ti%. To téměř přesně odpovídá stovce podělené počtem jader (8).

 

Obr. 3 – využití procesoru během výpočtu sítě

Další operací je analýza modelu, což je již požadovaný výpočet výsledků. Ten se skládá z mnoha kroků, nicméně většina z nich je již koncipována jako více jádrová. Na obr. 4 je opět printscreen ze správce úloh během výpočtu, kde jde vidět téměř 100% využití procesoru.

 

Obr. 4 – využití procesoru během analýzy

Při dlouhotrvajících analýzách má uživatel možnost snížit počet jader, která se podílejí na výpočtu. Tím sice lehce prodlouží čas výpočtu, nicméně počítač se stane použitelným pro jiné operace, které nevyžadují plný výkon. Tato možnost je vidět na obr. 5 v pravé dolní části (Number of…).

 

Obr. 5 – výpočet s možností změny počtu podílejících se jader

Pro delší výpočty tedy stále platí, že je vhodnější mít maximální výkon na jednom jádře (míněno co nejvyšší frekvenci), než mít mnoho jader s nízkou frekvencí. Autodesk Simulation je již aplikací, která dokáže využít více jader, nicméně to neplatí globálně pro celou aplikaci. Během výpočtu probíhají operace, které zaberou nezanedbatelné množství času a probíhají jen na jednom jádře.