portál uživatelů
softwarů Autodesk

14 příběhů 3D tisku roku 2014 – 3.díl Tisk zbraní

Strojírenství

Domácí 3D tisk zbraní: evoluce, nebo neúnosné riziko? Zatímco tradiční střelné zbraně podléhají ve většině vyspělých zemí světa poměrně tvrdé regulaci, už samotná představa, že si třeba pistoli bude m…

14 příběhů 3D tisku roku 2014 – 3.díl Tisk zbraní

Domácí 3D tisk zbraní: evoluce, nebo neúnosné riziko?

Zatímco tradiční střelné zbraně podléhají ve většině vyspělých zemí světa poměrně tvrdé regulaci, už samotná představa, že si třeba pistoli bude moci doma vytisknout kdokoli – aniž by splňoval podmínky zbrojního pasu či bezpečnostních zkoušek a povinné registrace – vede ke vzrušené debatě (zdaleka nejen) zákonodárců. Zatím je pro kriminální živly snadnější získat neregistrovanou zbraň na černém trhu. Se zvyšující se dostupností a přesností 3D tisku už však přestává být problémem stáhnout si 3D model zbraně a vytisknout si ji svépomocí. A to i přes omezení, kterými plastové výtisky z běžných 3D tiskáren oplývají (od přesnosti po pružnost, tuhost či jednolitost).

Funkční zbraň vytištěná na 3D tiskárně vedla k zatčení a odsouzení Yoshitomo Imury v Japonsku (zdroj: YouTube)

 

Jedním ze známějších případů je loňský rozsudek dvou let nepodmíněně pro Yoshitomo Imuru, zaměstnance Shonanského technologického institutu v Japonsku. Zatčení následovalo poté, co Imura publikoval na YouTube video s funkční zbraní, která nemá problém ani s opakovanou střelbou, a policie u něj doma posléze nalezla dva různé prototypy zbraně. V Japonsku je násilí se střelnou zbraní v ruce řádově vzácnější než v USA, úřady jsou zde k nelegálnímu držení zbraní velmi nekompromisní. Autorovi zbraně u soudu přitížilo, že měl 3D model publikovat bez omezení na internetu, takže si jej mohl stáhnout prakticky kdokoli.

Video se zkušební střelbou, kterým na sebe japonský autor upozornil (zdroj: YouTube)