portál uživatelů
softwarů Autodesk

Jak snadno vytvořit kvalitní síť?

RozvodyKabelové rozvody jsou a vždy budou opěrným bodem pro realizaci počítačové sítě. Dnes můžeme jít prakticky buď cestou metalických vodičů, nebo optických vláken. Metalické vodiče – volíme…

Jak snadno vytvořit kvalitní síť?

Rozvody
Kabelové rozvody jsou a vždy budou opěrným bodem pro realizaci počítačové sítě. Dnes můžeme jít prakticky buď cestou metalických vodičů, nebo optických vláken.

  • Metalické vodiče – volíme všude tak, kde nehrozí výrazný podíl vysokofrekvenčního rušení, je vzdálenost koncových bodů do 100 metrů (95 metrů efektivně) a nehrozí vznik přepjetí.
  • Optické vodiče – volíme všude tak, kde již nelze využít metalických vodičů. Z hlediska rychlosti datového přenosu je prakticky v současné době jedno jestli provozujete standard Fast Ethernet nebo Gigabit Ethernet na optice nebo metalice.

Kabelové rozvody lze umísťovat buď nad omítku do samostatných lišt, nebo pod ni. V každém případě kabelové rozvody pod omítku nejsou v oblasti informatiky příliš vhodné a operativní z hlediska jejich rekonfigurace. Všechny rozvody by měli být zakončeny značkovými a kvalitními konektory. Právě tato místa jsou často zdrojem nepříjemných problémů a výpadků infrastruktury sítě. Z celé řady instalačních technologií bych preferoval sadu Panduit Modula Jack. Pro instalaci konektoru nepotřebujete žádné speciální vybavení a spojení je extrémně odolné vůči namáhání.

Nepodceňujte instalační materiál, technologie Panduit je opravdu in

V současné době již není příliš vhodné a časově efektivní využívat klasického „nacvakávání konektorů“. Jedná se o poměrně kritické místo realizace sítě, které lze řešit nákupem samostatných patch kabelů (propojovací kabely).

Topologie
V této oblasti zřejmě nenajdeme společné vodítko pro realizaci sítě, které by znamenalo jednoznačné řešení pro všechny. Proto se zaměříme pouze na několik základních pravidel, které vedou úspěšně k cíli.

  • Preferujte přepínače (switche L2) – využití rozbočovačů (hubů) je dnes již pouze „výkřikem z nouze“.  
  • Minimalizujte počet aktivních prvků – vyvarujete se tak složitých zapojení sítě a problémů s jejich monitorováním a údržbou. Na dnešním trhu jsou dostupné aktivní prvky s 4 až 48 porty.
  • Pro připojení serverů a realizaci páteřních rozvodů využívejte standardu Gigabit Ethernet, pro připojení pracovních stanic zvolte standard Fast Ethernet nebo Gigabit Ethernet podle vašich finančních možností.
  • Zoptimalizujte napřed síťové adaptéry, parametry přenosových protokolů a až máte síť na maximálním výkonu uvažujte s aktivními prvky pracujícími na vyšší vrstvě modelu ISO/OSI (L3* případně L4**). Často zjistíte při optimalizaci jaké má vaše síť až násobné rezervy.

* L3 – Aktivní prvek L3, jedním z faktorů, působících proti zvětšování sítí, je chování switche při tzv. všesměrovém vysílání (broadcast – např. hledání serveru klientem v síti). Zde totiž musí switch předat příslušná data do všech segmentů které jsou na něj napojeny – a tím se z vyhrazené přenosové kapacity rázem stává sdílená přenosová kapacita, čímž se degraduje pozitivní efekt switche. Kde se naopak různá přístupová a jiná omezení aplikují, je síťová (třetí) vrstva. Na této úrovni již je možné vztáhnout příslušné atributy na příslušnost k síti – v tom smyslu, že „všechny uzly ze sítě XY mají mít taková a taková práva“. Následná omezení je pak možné realizovat v přepojovacích uzlech, které fungují na úrovni síťové vrstvy, tedy ve směrovačích L3.

** L4 – Aktivní prvek L4, standardně fungujícímu na úrovni síťové vrstvy, má schopnost analyzovat přenášený paket tak hluboko, aby se dostal do té jeho části, která odpovídá hlavičce (obálce, viz výše) transportní vrstvy, a v ní rozpoznal čísla portů odesilatele a příjemce. Z těchto čísel portů pak usuzuje na typ přenášených dat.

  • Zásadně využívejte značkových aktivních prvků od fundovaných výrobců (např. 3COM, HP, SMC, Intel, Cisco apod.). Doporučuji sjednotit výrobce na jediného.
  • Minimalizujte počet serverů. Lépe je využít jeden perfektně zálohovaný a zabezpečený značkový server než několik jednodušších řešení. Za velmi vhodné lze považovat oddělení Internet serveru a Intranet serveru.

Servery umísťujte zásadně na uzlové aktivní prvky pracující se standardem Gigabit Ethernet. Vždy předem zvažte kritická místa.