Srovnání produktivity AutoCADu a Autodesk Architectural Desktop, 1. díl
Více než dvacet let od prvního vydání softwaru AutoCAD® architekti stále používají k zachycení budov čáry, oblouky a kruhy. Obvykle však o těchto nakreslených objektech hovoří jako o prvcích, kte…
Více než dvacet let od prvního vydání softwaru AutoCAD® architekti stále používají k zachycení budov čáry, oblouky a kruhy. Obvykle však o těchto nakreslených objektech hovoří jako o prvcích, které představují – jako o zdech, dveřích, oknech a sloupech. Aplikace Autodesk® Architectural Desktop rozšiřuje funkcionalitu softwaru AutoCAD a nabízí jednodušší, přirozenější přístup k práci architekta. Architectural Desktop obsahuje knihovny s tisíci předpřipravených reálných součástí staveb, z nichž lze vybírat. Mezi jednotlivými objekty se udržují inteligentní vzájemné vztahy a model budovy se tak může stát jedinou sadou dat nutnou ke generování projektových dokumentů: plánů, jednotlivých bokorysů, řezů či rozpisů. Při každé změně v návrhu se dokumenty odpovídajícím způsobem aktualizují. Tato studie obsahuje podrobnější informace o těchto návrhových nástrojích a ukazuje zisky v produktivitě, které přinášejí při návrhu a dokumentaci budov, v porovnání s tradičním softwarem AutoCAD.
Studie navržená společností Autodesk byla v únoru 2004 zadána nezávislému konzultantovi Johnu Janzenovi. Jejím obsahem byl návrh třípatrové kancelářské budovy jak v AutoCADu, tak v aplikaci Architectural Desktop. (Janzen pracoval s verzí AutoCAD 2005 a s předprodukční verzí softwaru Architectural Desktop 2005.) Návrh byl rozčleněn do devíti úloh a sady dílčích úloh, jež představovaly typické fáze návrhu budovy. U veškerých dílčích úloh byl měřen čas zpracování, který se zaznamenával do tabulky v Excelu. Vytvoření standardů a rozvržení plánu budovy trvalo v obou programech přibližně stejnou dobu, produktivita v aplikaci Architectural Desktop byla vyšší při úpravách návrhu a při tvorbě stavebních dokumentů. Změny provedené v aplikaci Architectural Desktop se odrazí ve všech součástech návrhu a dokumentace, a je tak nutné méně ručního přepracovávání. Následuje podrobný popis studie.
Úloha 1: Standardy
Před započetím návrhu budovy je prvním úkolem vytvoření palety stylů a symbolů, které se budou v rámci návrhu používat. Standardy pro kancelářskou budovu v této studii zahrnovaly několik objektů (stěna, jednokřídlé a dvojkřídlé dveře, typy sloupů, typy trámů) a značek (dveře, okno a místo) a titulní list spolu se souborem šablony projektových dat a uživatelskou paletou nástrojů.
Styl je specifikací variant konkrétního typu objektu tak, aby odpovídal vlastnostem svého skutečného protějšku. Značka obsahuje základní informace o objektu, které nemají grafický charakter, jako jsou například rozměry a stupeň ohnivzdornosti dveří, které se později zobrazí v rozpisech budov (viz Rozpisy). Palety nástrojů představují výběr nástrojů a vzorů šrafování, které jsou v grafické podobě obsaženy v uživatelském rozhraní. Uživatel tak může jednotlivé položky přetažením myší umístit do návrhu.
V softwaru AutoCAD musel Janzen veškerou geometrii vytvořit ručně. K vyjádření dveří, oken, stěn, sloupů a trámů využil čáry a oblouky. Ty poté uložil jako bloky do samostatného adresáře v AutoCADu. Značky v AutoCADu vytvořil tak, že opatřil atributy jednoduché bloky, které později vloží do výkresu těsně před vytvořením rozpisu objektů.
Obrázek 1. K vytvoření objektu dveří jsou v AutoCADu využity jednoduché čáry a oblouky.
Aplikace Architectural Desktop naproti tomu nabízí knihovnu inteligentních objektů, kterými můžete procházet a vybírat z nich. Architectural Desktop se ve skutečnosti dodává s tisíci předem vytvořenými styly objektů, anotací, nábytku a rozpisů. Odpovídající části obsahu dodávky jsou založeny na amerických národních standardech pro platformu CAD. Janzen si vybral potřebné objekty, přidal je do palety a podle potřeby upravil. Inteligentní objekty budov v aplikaci Architectural Desktop znají svou formu a funkci a chovají se jako reálné. Přidání značek je v aplikaci Architectural Desktop rovněž automatické. Přidáte-li značku, program do ní automaticky zahrne informace z návrhu. Značka dveří tak například načte informace z objektu dveří i místnosti, kde je umístěn. Jestliže se číslo místnosti změní ze 101 na 102, změní se také číslo dveří ze 101A na 102A. Tyto aktualizace se promítnou rovněž v rozpisu dveří.
Obrázek 2. Při vytváření objektu dveří v aplikaci Architectural Desktop prochází uživatel seznamem inteligentních objektů a vybírá si přesný typ dveří, které potřebuje.
Janzenovi trvalo vytvoření standardů v softwaru AutoCAD 1,5 hodiny, v aplikaci Architectural Desktop pak hodinu. Rozdíly se u této třípatrové kancelářské budovy nemusejí zdát významné, u větších komplexů jsou však úspory času výrazně vyšší.
Úloha 1: Standardy
Dílčí úlohy
AutoCAD (h)
Architectural Desktop (h)
styl betonové tvárnice
0.00
0.00
styl stěny
0.00
0.00
jednokřídlé dveře
0.25
0.00
dvojkřídlé dveře
0.25
0.00
typy sloupů
0.25
0.00
typy trámů
0.00
0.00
značka dveří
0.25
0.00
značka okna
0.25
0.00
značka místnosti
0.25
0.00
titulní list
0.00
0.00
soubor šablony
0.00
1.00
Celkový čas:
1.50
1 .00