PDF nebo DWF?
Základní rozdíly mezi PDF a DWF jsou již v dnešní době poměrně známy. Jedná se například o velikost výsledných souborů, rychlost jejich vytvoření, rozlišení. Zde je příklad publikování vzorového …
Základní rozdíly mezi PDF a DWF jsou již v dnešní době poměrně známy. Jedná se například o velikost výsledných souborů, rychlost jejich vytvoření, rozlišení.
Zde je příklad publikování vzorového souboru AutoCADu „8th floor.dwg“, listu „8th Floor Power Plan“. Nastavení publikování: rozlišení 400dpi, Arch E1 42“x30“, žádné informace o hladinách.
Adobe Acrobat Pro PDFMaker PDF
Publikování v AutoCADu
DWF
Výsledná velikost souboru
1,71MB
252KB
Pokud tedy budeme mít na mysli publikování dat z CAD systémů, bylo by jistě rozumné zvážit, který produkt (a tím i formát) používat. Nejedná se totiž pouze o ihned viditelné rozdíly mezi výslednými soubory, jako jsou velikost nebo rychlost jejich vytvoření.
Pro sdílení návrhových informací z CADů obecně (např. z aplikací postavených na AutoCADu) je nutná také poměrně velká přesnost a reprodukovatelnost, např. pro odměřování nebo tisk. Autodesk DWF Viewer toto umožňuje se stejnou precizností jako AutoCAD samotný. DWF navíc dovoluje používat rozlišení od 150 do 60 miliónů dpi, zatímco formát PDF pouze 72 – 4000 dpi.
Další nezanedbatelnou výhodou je velice těsná integrace formátu DWF do produktů Autodesku.
Jednoduše soubor publikujete a odešlete ke schválení. Kompetentní osoba jej pokud je třeba opatří poznámkami (Autodesk DWF Composer) a odešle zpět k provedení úprav. V AutoCADu si přidanou redline geometrii zobrazíte a provedete potřebné změny v originálním souboru DWG.
Takovéhoto stupně propojení přímo s návrhovou aplikací při použití PDF souboru nedosáhnete.
V dnešní době je již samozřejmostí navrhování ve 3D. Publikují se nejenom výsledné 2D výkresy,ale také i samotné 3D modely součástí nebo sestav (Inventor), které jsou podporovány od páté verze DWF Vieweru. Tím se dostáváme k informacím, které je schopen tento formát uchovat. U 3D to je například strom sestavy, nebo fyzikální vlastnosti modelu. U 2D můžete publikovat pojmenované pohledy, které jste si dříve navolili, nebo třeba vypínat/zapínat podle potřeby hladiny.
Možnost publikování z jiných aplikací (např. Word, Excel) je řešena pomocí virtuálních tiskáren. U DWF je to produkt Autodesk DWF Writer 2.0, pro formát PDF je možno použít více možností, např. PDFCreator. Samozřejmě, že takto lze publikovat např. i z prostředí AutoCADu.
Pomocí „Autodesk DWF Viewer Control“ je možné propojit publikovaný soubor např. s dokumentem Wordu a v něm si jej v reálném čase prohlížet.
Základní verze prohlížečů obou formátů, tedy těch, které jen prohlíží, ale nejsou schopny přidat poznámky či redline geometrii, jsou ke stažení zdarma. V současné době se jedná o Adobe Reader 7 a Autodesk DWF Viewer 5.
Při prohlížení publikovaných souborů výkresů je však patrný zásadní rozdíl. Na rozdíl od Adobe Readeru, je Autodesk DWF Viewer navržen přímo pro prohlížení výkresové dokumentace. A nejpoužívanější činností je tedy zoomování a panoramování. Toto je v DWF Vieweru stejně snadné jako v AutoCADu. Nedá se to však úplně tvrdit o produktu firmy Adobe, který je navržen spíše pro prohlížení textových soborů.
Výběr je už tedy na každém uživateli (resp. firmě) zvlášť. Záleží také na typu sdílené dokumentace a podle toho se odvíjejí i možnosti jednotlivých programů, které mohou poskytnout. Důležitá je také míra jejich integrace s návrhovým softwarem a tím i celkové zrychlení a zjednodušení procesu tvorby návrhu.