portál uživatelů
softwarů Autodesk

Srovnání produktivity AutoCADu a Autodesk Architectural Desktop, 9. díl – závěr

Strojírenství

Úloha 9. Perspektivní pohled Zde bylo úkolem vytvořit pohled na budovu tak, jak se bude jevit někomu, kdo stojí před ní. V AutoCADu použil Janzen k vytvoření požadovaného úhlu pohledu příka…

Srovnání produktivity AutoCADu a Autodesk Architectural Desktop, 9. díl – závěr

Úloha 9. Perspektivní pohled

Zde bylo úkolem vytvořit pohled na budovu tak, jak se bude jevit někomu, kdo stojí před ní. V AutoCADu použil Janzen k vytvoření požadovaného úhlu pohledu příkaz DVIEW. Protože však AutoCAD funguje ve 2D, musel k vytvoření perspektivy nejprve připravit těleso ve tvaru budovy, vložit 2D bokorysy jako bloky a poté je na povrch tělesa aplikovat jako samolepicí symboly. Naproti tomu v aplikaci Architectural Desktop jednoduše vložil objekt kamery do místa, kde by stál divák, a program perspektivu vytvořil automaticky z projektového modelu. 

Obrázek 1. Umístění ikony kamery je jediným úkonem nutným k vytvoření perspektivního pohledu v aplikaci Architectural Desktop.

Tato úloha zabrala v AutoCADu tři hodiny, v aplikaci Architectural Desktop trvala pouhou půlhodinu.

Úloha 9: Perspektivní pohled

Dílčí úlohy

AutoCAD (h)

Architectural Desktop (h)

vytvoření perspektiv

2.00

0.50

následné úpravy plánu

1.00

0.00

Celkový čas:

3.00

0.50

Závěr

Celkem

AutoCAD (h)

Architectural Desktop (h)

Celkový čas na projekt

78.75

40.5

Sečteme-li časy u všech úloh, trval návrh kancelářské budovy v aplikaci Architectural Desktop 40,5 hodiny v porovnání s 78,75 v softwaru AutoCAD:

Přibližně polovinu času s využitím aplikace Architectural Desktop než v softwaru AutoCAD!

Tento rozdíl vynikne ještě výrazněji, vezmeme-li v úvahu, že během fáze kreslení v aplikaci Architectural Desktop probíhal vlastní návrh budovy s četným rozhodováním, jednotlivé prvky se upravovaly a někdy i překreslovaly. Výkresy v softwaru AutoCAD byly naproti tomu připraveny na základě hotového návrhu v aplikaci Architectural Desktop a jejich tvorba nezahrnovala žádné navrhování – šlo pouze o kreslení.

Autodesk Architectural Desktop 2005 nabízí architektům efektivitu a produktivitu, flexibilitu při používání a možnost pružné spolupráce založené na výměně souborů. A protože stojí na platformě AutoCAD, můžete začít hned od počátku pracovat naplno, když budete používat stávající způsoby práce a postupně vlastním tempem zavádět výkonné a efektivní funkce. Objevíte tak zásadní výhody v produktivitě nastíněné v této studii. Podrobnější informace o aplikaci Autodesk Architectural Desktop najdete na našich webových stránkách na adrese http://www.autodesk.cz/archdesktop.