Nastavení AutoCADu po instalaci, 1. díl
Nechci tvrdit, že výchozí nastavení AutoCADu není pro práci vhodné (samozřejmě, že je), nicméně by bylo dobré pár minut konfiguraci programu věnovat ještě před tím, než se pustíte do aktivní tvorby vý…
Nechci tvrdit, že výchozí nastavení AutoCADu není pro práci vhodné (samozřejmě, že je), nicméně by bylo dobré pár minut konfiguraci programu věnovat ještě před tím, než se pustíte do aktivní tvorby výkresové dokumentace. Provedené změny mohou nejenom usnadnit ovládání programu, ale také ovlivnit i jeho výkon, např. při práci ve 3D.
Jsou zde uvedeny jenom jedny z mnoha variant nastavení AutoCADu. Záleží tedy na každém uživateli jaký styl nastavení mu vyhovuje a co je pro jeho práci nejlepší. Nicméně alespoň začínajícím uživatelům by toto mohlo usnadnit vstup do AutoCADu.
Dialog pro nastavování se nachází v menu Nástroje – Možnosti.
Soubory
První záložka obsahuje přehled cest k souborům AutoCADu. Jedná se o ovladače, soubory nabídek, šablony, palety nástrojů a mnoho dalších.
Ve výchozím stavu zde není potřeba nic měnit, ovšem tato možnost je samozřejmě k dispozici. Pokud máte např. společné šablony výkresů umístěné na síťovém disku, je možno cestu nastavit právě odtud.
Zobrazení
Levá část záložky řídí to, jaké objekty vidíte v záložce Modelu a Rozvržení. Nastavení pravé části zase ovlivňuje výkon zobrazování objektů v AutoCADu.
Prvky okna
Pokud jste zvyklí používat pouze panorámování myší, můžete vypnout zobrazení posuvníků. Také se zde mimo jiné nastavují barvy pozadí modelu, rozvržení, vektoru AutoTrack a dalších…
Prvky rozvržení
Jedná se o nastavení vzhledu rozvržení. Lze např. zvolit, zda se bude při prvním přepnutí do rozvržení objevovat okno Správce nastavení stránky, nebo zda se v něm automaticky vytvoří výřez.
Rozlišení zobrazení
Hodnoty v této sekci již ovlivňují kvalitu zobrazení při práci. Na obrázku výše je uvedeno výchozí nastavení AutoCADu. Platí, že čím vyšší hodnoty zvolíme, tím lépe se budou objekty zobrazovat. Automaticky s tím však vzroste čas potřebný na regeneraci objektů, zoom a posun.
Všechny proměnné jsou uloženy ve výkresu. Pokud chcete, aby byly hodnoty pro všechny další výkresy stejné, musíte je změnit v šabloně dokumentu.
Pro větší výkon při práci nechte hodnoty nastavené tak, jak jsou na obrázku výše, nebo je nastavte na nižší. Pro rendrování můžete hodnoty zvýšit (např. u Vyhlazení oblouků a kružnic aby kružnice nebyly zubaté; zároveň s tím i Vyhlazení stínovaných objektů – AutoCAD vynásobí hodnotu zadanou do tohoto pole s hodnotou Vyhlazení oblouků a kružnic, a tím zjistí jak má rendrovaná nebo stínovaná tělesa zobrazit.)
Výkon zobrazování
Zatržení volby Panoramovat a zoomovat s rastry a OLE může snížit výkon AutoCADu. Při použití druhé volby se výběrem obrázku zvýrazní pouze jeho rámeček.
Použít vyplnění objektů určuje, zda se použijí v objektech vyplněné desky (např. křivka se zadanou polotloušťkou se zobrazí pouze jako obrys, pokud tato možnost není zatržena).
Otevřít a uložit
Třetí záložka upravuje např. formát ukládaných souborů (pokud potřebujete, aby vaše soubory byly kompatibilní i se staršími verzemi ACADu, lze to nastavit v Uložení souboru). Doporučuji také používat Automatické ukládání a Vytváření záložních kopií při každém ukládání.
Pro zajištění bezpečnosti aktuálního výkresu lze v okně Bezpečnostní nastavení zadat heslo pro otevření, a také připojit digitální podpis.
Další volby si můžete upravit později podle toho, jaký styl práce vám vyhovuje – např. práce s ARX objekty, tzn., jakým způsobem se budou načítat aplikace třetích stran, nebo zda se bude zobrazovat dialog o proxy objektech ve výkresu.
Vykreslování a publikování
Nastavení týkající se tisku a publikování můžete provést z tohoto místa – všechny možnosti jsou dobře patrné z obrázku. Pokud potřebujete přidat kromě systémové tiskárny i další zařízení, použijte příkaz Přidat nebo konfigurovat plotry…
Pokud budete potřebovat tisknout do souboru, můžete nadefinovat jejich vlastní umístění.