Nastavení AutoCADu po instalaci, 2. díl
Systém Z této záložky bych se chtěl zmínit zejména o položce Aktuální 3D grafický displej (výchozím 3D systémem je GSHEIDI10 od Autodesku) a jeho vlastnostech. Po kliknutí na Vlastnosti se zob…
Systém
Z této záložky bych se chtěl zmínit zejména o položce Aktuální 3D grafický displej (výchozím 3D systémem je GSHEIDI10 od Autodesku) a jeho vlastnostech. Po kliknutí na Vlastnosti se zobrazí okno Konfigurace 3D grafického systému.
- Konfigurace 3D grafického systému
Toto okno určuje, jak se budou objekty chovat při použití příkazu 3D Orbit a také při stínování (2D, 3D drát; skrytý, … – SHADEMODE).
Nastavení záleží na vaší používané grafické kartě a požadavcích, jaké máte na výkon při práci s modely.
Jako první nastavte hardwarové urychlení v sekci Akcelerace. V porovnání se softwarovou akcelerací se tím výrazně zrychlí kreslení. Výchozí ovladač je „wopengl8.hdi“.
Adaptivní degradace degraduje zobrazení tak, aby byla zachována rychlost manipulace s pohledem. Nastavuje se ve snímcích za sekundu. K dispozici jsou tři typy zobrazení, můžete vybrat jenom některou volbu, nebo všechny najednou. V takovém případě se pohled nejprve degraduje na nejvíce podrobnou volbu (Jednoduché stínování) a poté na nejméně podrobnou, popř. takovou, která zabere nejméně systémových prostředků. Záleží na nastavení počtu snímků za sekundu (více snímků znamená větší nároky na AutoCAD => větší degradace modelu).
Dynamické površky řídí vyhlazení objektů v AutoCADu. Jedná se o krátké čáry nebo trojúhelníky, pokud se kreslí koule. Více površků způsobí hladší objekty. Použití dynamických površků zabere více systémových prostředků.
Možnosti renderu poskytují další volby pro zobrazení objektů ve vystínovaném módu. Můžete tedy u 3D modelů zapnout pozadí, světla, textury nebo průhlednost a zároveň je editovat. Toto vše však vyžaduje výkonnější hardware.
Další zvýšení výkonu poskytuje i Vyřazení zadních ploch.
Uživatelské nastavení
Další nastavení, které by mělo být optimální pro většinu uživatelů takové, jak je zobrazeno na obrázku. Záleží samozřejmě na zvyklostech jednotlivého uživatele.
Doporučoval bych však změnit nastavení pravého tlačítka.
- Úprava nastavení pravého tlačítka
Zde si zapněte Časově závislé klepnutí pravým tlačítkem. Při použití pravého tlačítka myši tak budete mít k dispozici dvě volby: normální rychlé klepnutí vyvolá opakování posledního příkazu, prodloužené pak (dobu si lze nastavit) zobrazí místní nabídku.
- Nastavení tloušťky čáry
Pokud používáte pro lepší přehled o zobrazených objektech ve výkresu zapnuté tloušťky čar, můžete si v tomto dialogu nastavit např. měřítko jejich zobrazení. Posunutí ukazatele blíže k „Max“ způsobí, že tloušťky budou výraznější.
Kreslení Nastavení této záložky by opět mělo být pro většinu (alespoň začínajících) uživatelů optimální hned po instalaci. Jedná se o pomůcky při uchopování objektů, nastavení trasování a zobrazování terčíku.
- Možností uchopení objektů
V této části lze zapnout nebo vypnout ignorování šraf při uchopování objektů, což může být velmi užitečné, pokud chceme použít uchopení např. na hranici šrafované oblasti.
Výběr Pomocí této záložky nastavíte způsoby vybírání objektů a také zobrazování a barvy uzlů na objektech.
- Hranice asociativního šrafování
Při zatržení volby se s výběrem asociativních šraf vybere i šrafovací hranice.
Profily
Zde máte možnost zvolit váš uživatelský profil (nastavení panelů nástrojů), vytvářet profily nové, importovat již existující, nebo exportovat současné profily pro použití na jiném počítači.