Mají hesla své dny sečteny?
Autentizace pomocí jedinečného obrazu oční duhovky či barvy hlasu se dnes používá poměrně běžně. Podobných možností je samozřejmě více, ale přesto ještě stále lze objevovat takové, které zjednoduší bě…
Autentizace pomocí jedinečného obrazu oční duhovky či barvy hlasu se dnes používá poměrně běžně. Podobných možností je samozřejmě více, ale přesto ještě stále lze objevovat takové, které zjednoduší běžnou práci s počítačem a k jejich implementaci není třeba vynaložit prakticky žádných vedlejších prostředků. Výzkumníci z Louisiana Tech and Penn State si dali tu práci, a během pěti let práce zjistili, že způsob, jakým každý z nás píše na klávesnici je stejně unikátní, jako například zmíněné otisky prstů.
„Sledujeme čas mezi údery i dobu jednotlivých stisků kláves.“, říká vedoucí projektu, profesor Vir Phoha z Pennsylvánské univerzity a dodává, že patenty a licence, které výsledky výzkumu kryjí, pomohou financovat další rozvoj této nadějné technologie. Zbývá snad vyřešit problémy, jak rozlišit případy, kdy je člověk pln síly a elánu nebo naopak zapomněl na svou pravidelnou ranní dávku kávy, protože rozpoznat v odlišných podmínkách tutéž osobu může být někdy dost závažný problém.
Každopádně bude zajímavé sledovat, zda příjde doba, kdy bude stačit zapsat pár libovolných znaků, slov či vět, a systém na základě zjištěných údajů rozhodne o legitimitě našeho počínání. Mají hesla své dny sečteny? Co myslíte?
Zdroj: Technewsworld