portál uživatelů
softwarů Autodesk

Programy AutoCAD a Autodesk Map 3D: Porovnání, 3. díl

Stavebnictví

Editace ve víceuživatelském prostředí Ve většině státních společnostech, službách a podobných organizacích pracuje mnoho lidí nebo oddělení na tvorbě a správě a aktualizaci stavebních a inženýrských …

Programy AutoCAD a Autodesk Map 3D: Porovnání, 3. díl

Editace ve víceuživatelském prostředí

Ve většině státních společnostech, službách a podobných organizacích pracuje mnoho lidí nebo oddělení na tvorbě a správě a aktualizaci stavebních a inženýrských dat. Kromě podpory vícesouborového prostředí podporuje Autodesk Map 3D také víceuživatelské prostředí, což znamená současnou práci mnoha uživatelů na jednou na jednom výkresu nebo sadě výkresů takovým způsobem, jak to AutoCAD neumožňuje.

Pokud ve víceuživatelském prostředí Autodesk Mapu 3D některý uživatel upravuje požadovaný objekt, je tento objekt uzamčen pro úpravy a ostatní uživatelé již tento objekt v danou chvíli měnit nemohou. Každý objekt je uzamčen na objektové úrovni, ne na úrovni souboru či výkresu. Výsledkem je, že více uživatelů může měnit různé objekty v jednom souboru ve stejnou chvíli, aniž by došlo ke kolizi s ostatními. Požadované objekty, získané dotazem, jsou načteny do editoru, kde s nimi lze interaktivně manipulovat  pomocí stejných nástrojů a stejnými technikami jako v AutoCADu, protože víceuživatelské prostředí vypadá stejně jako jednouživatelské prostředí AutoCADu. Uživatelé mohou uložit upravené objekty zpět do výkresů, odkud je původně vzali a upravit tak sadu výkresů Autodesku Map 3D.

Získávání dat

Mnoho projektů v oblasti mapování a GIS vyžaduje stejný první krok: získat pro svoji práci správná data. Po několika desetiletích od pořízení určitých dat může vzniknout potřeba mít tato prostorová data v digitálním formátu, abyste je mohli použít do projektu.  Konverze existujících dat do použitelného formátu a ve správném souřadném systému může být výzva. Autodesk Map 3D podporuje, narozdíl od standardního AutoCADu, mnoho formátů dat z oblasti GIS a CAD. Navíc Autodesk Map 3D podporuje kartografické projekce, zobrazení a souřadné systémy souřadnic, které AutoCAD nedokáže rozpoznat.

Výměna prostorových dat

Navzdory skutečnosti, že se v oblasti GIS běžně používá několik formátů, zůstává formát DWG celosvětově nejpoužívanějším formátem. Pro AutoCAD a Autodesk Map 3D je formát DWG nativním formátem. Odhady říkají, že 70% prostorových dat na celém světě je ukládáno v DWG formátu. Navíc formát Autodesk Drawing Interchange Format (DXF) je plně zdokumentovaný a běžně používaný v průmyslové oblasti pro výměnu výkresových dat mezi aplikacemi. Ačkoliv je AutoCAD schopný vytvořit a otevřít soubory DWG a DXF, uživatelé musí spoléhat na software od třetích stran pro výměnu prostorových dat v těchto formátech a generovat nebo importovat data, zatímco musí zajistit jejich přesnost a preciznost. Autodesk také nabízí třetí formát, Design Web Format (DWF), primárně určený pro výměnu dat prostřednictvím Internetu. Tento formát je detailně popsán dále v tomto dokumentu v kapitole „Publikování dat na Internetu“.

Obrázek 1: Uživatelé často sdílí prostorová data s jinými programy uložením výkresů Autodesk Mapu 3D do formátu DXF.

Ačkoliv mnoho dodavatelů programů od třetích stran tvrdí, že podporují formát DXF od Autodesku, zřídkakdy tyto programy dokáží převést více než pouze základní geometrii a jednoduchá objektová data. Protože data z oblasti GIS a mapování velmi často obsahují více než jednoduché čáry a poznámky, jsou cenné informace často ztraceny, pokud se při importu a exportu formátu DXF spolehnete na programy od třetích stran.

Abyste získali z existujících prostorových dat při převodu mezi různými souborovými formáty maximální užitek, to znamená nejen základní geometrii, ale i jakékoliv připojené informace, používá pro import a export Autodesk Map 3D standardy definované pro oblast GIS, aby byly veškeré potřebné informace zachovány. Díky Feature Manipulation Engine (FME) je zajištěna datová podpora  standardních souborových formátů, které se v oblasti GIS používají, např.:

  • ESRI’s SHP, coverage, a e00 formáty
  • MicroStation DGN
  • MapInfo MIF/MID a TAB formáty
  • GML V2 (obě OpenGIS a Great Britain’s Ordinance Survey verze)
  • Federal data transfer standards SDTS a VPF
  • Digital elevation models (DEM)
  • Triangulated irregular network (TIN)

Obrázek 2: Vyrendrované plochy v Autodesk Mapu 3D s 3D perspektivou za použití naimportovaných dat ve formátu DEM, které byly staženy z webovských stránek vlády USA.

Flexibilní výměna data v Autodesk Mapu 3D podporuje nejen dvojitou přesnost vektorové geometrie a tisíce souřadných systémů, ale také objektové vlastnosti, objektová data a připojená databázová data, čímž je zajištěno, že můžete využít informace, které již existují v digitální formě.

Obrázek 3: Export v Autodesk Mapu 3D pracuje s hranicemi parcel, připojenými daty uloženými v databázi a objektovými daty uloženými ve výkrese.

Obrázek 4: Import v Autodesk Mapu 3D pracuje s hranicemi parcel a připojenými atributovými daty, které byly získány od katastrálního úřadu.