Programy AutoCAD a Autodesk Map 3D: Porovnání, 4. díl
Podpora rastrů Program AutoCAD je v první řadě vektorový program a Autodesk Map 3D v této tradici pokračuje. Nicméně rastrové obrázky jsou často zobrazovány jako podklad k existujícím GIS datům. Ve v…
Podpora rastrů
Program AutoCAD je v první řadě vektorový program a Autodesk Map 3D v této tradici pokračuje. Nicméně rastrové obrázky jsou často zobrazovány jako podklad k existujícím GIS datům. Ve vektorovém formátu jsou objekty definovány pomocí souřadnic. Čára, která jde z bodu A do bodu B je reprezentována aktuálními souřadnicemi bodů A a B. Oproti tomu rastrový obrázek je reprezentován skupinou pixelů, podobně jako fotografie v novinách. Čára, která jde z bodu A do bodu B je reprezentována sekvencí bodů, které vytvářejí zdání, že z bodu A do bodu B jde skutečná čára.
Obrázek 1: Autodesk Map 3D zobrazuje rastrový obrázek MrSID jako podklad k vektorovým objektům s dvojitou přesností.
Začlenění rastrových obrázků do map a výkresů slouží k mnoha účelům. V první řadě uživatelé často pořizují vektorová data obkreslováním různých objektů v rastrovém obrázku, např. ulice nebo půdorysy staveb. Dále pak satelitní snímky, letecké fotografie a naskenované papírové mapy často zvyšují přehlednost a umocňují dojem z vašich vektorových dat.
Protože vektorová geometrie zachycuje skutečný svět v daném souřadném systému, ruční umísťování jednotlivých rastrových obrázků do správné pozice může být obtížné nebo dokonce nemožné s využitím standardního CAD systému, včetně AutoCADu. Mnoho geografických rastrových formátů má pozici vložení připojenou nebo asociovanou se souborem rastrového obrázku. Autodesk Map 3D tak v oblasti práce s rastrovými soubory rozšiřuje schopnosti AutoCADu a poskytuje podporu pro správné umísťování mnoha geografických rastrových formátů. Někteří uživatelé Autodesk Mapu 3D ke své práci také používají další program – Autodesk Raster Design, který disponuje širokými možnostmi pro práci s rastry a také nástroji pro analýzu přesně tak, jak to profesionálové, nejen z oblasti GIS, potřebují. Mezi tyto nástroje můžeme zařadit nástroje pro editaci rastru, multispektrální analýzy a barevné znázornění viditelných, infračervených a teplotních dat. Pro více informací navštivte www.autodesk.cz/rasterdesign.
Organizování data
Protože projekty v oblasti GIS bývají rozsáhlé, správa jednotlivých komponent může být komplexní. Program AutoCAD je navržen pro vytváření a správu precizní výkresové dokumentace, ale není vhodný pro správu tisíců komponent nebo miliónů objektů v dynamickém prostředí GIS. Projekty v oblasti GIS často obsahují mnoho výkresových a mapových souborů, atributových dat, databázových odkazů, topologií, prostorových vazeb a prostorových dat v několika souřadných systémech. Způsob, jakým vaše data spravujete má přímý vliv na použitelnost, výkon a efektivnost vašich projektů. Kromě všech funkcí AutoCADu pro tvorbu precizní geometrie obsahuje Autodesk Map 3D unikátní nástroje pro podporu důležitých dat sloužících pro organizační a manažerské úlohy.
Klasifikace vlastností
Ve výkresech AutoCADu bývají pro lepší ovladatelnost skupin objektů používány hladiny, barvy a typy čar. Ačkoliv tento způsob rozčlenění dat je poměrně flexibilní, naráží v oblasti GIS a mapování na určité limity. Konvence pro pojmenovávání hladin se často stává velmi komplexní a nepřehledná, takže nezasvěceným osobám ztěžuje orientaci v takových výkresech.
Obrázek 2: Správce vlastností hladin Autodesk Mapu 3D zobrazuje některé z 80-ti hladin, které tvoří část vzorového projektu. Všimněte si, že jména jednotlivých hladin jsou těžko srozumitelná.
Protože tyto vlastnosti jsou primárně určeny pro ovládání zobrazení objektů a symbolů, narazíte na omezení, jakmile je budete používat pro vyjádření účelu objektů. Autodesk Map 3D podporuje všechny vlastnosti objektů, které používá AutoCAD a navíc přidává klasifikaci podle tříd. Klasifikace pomocí tříd se používá pro rozčlenění objektů ve výkrese podle jejich skutečného významu ve skutečném světě, například silnice, parcely nebo vodovodní ventily.
Obrázek 3: Definice klasifikace pomocí tříd v Autodesk Mapu 3D zahrnuje vlastnosti objektů, pole pro objektová data a rozsah povolených hodnot.
Třídy mohou být použity pro vytvoření, kategorizaci, výběr, dotazování, manipulaci a ověření objektů bez toho, abyste nejprve museli rozluštit jejich nepřehledný kódový název a následně teprve zjistit, jaký objekt ve skutečném světě reprezentuje. Namísto spoléhání se na standardní vlastnosti AutoCADu při určování, o jaký skutečný objekt se jedná, klasifikace pomocí tříd zcela jasně určuje, co který objekt na výkrese reprezentuje ve vztahu ke skutečnému světu. Definice tříd mohou obsahovat vlastnosti objektů, například hladina, barva, typ čáry a asociovaná či vložená datová pole včetně povoleného rozsahu hodnot nebo přípustných hodnot pro daný typ pole. Příklad na obrázku 9 znázorňuje silnici s povoleným rozpětím hodnot, které reprezentují potenciální nejvyšší dovolené rychlosti v každém úseku této silnice. Další sadou dat může být materiál povrchu silnice (zemina, štěrk, asfalt, beton). Klasifikace pomocí tříd může být používána pro dynamicky používané symbolické značení, ale je nezávislá na ostatních objektových datech.
Obrázek 4: Pracovní prostor Autodesk Mapu 3D je použitý pro vytvoření nového vodovodního hydrantu za použití klasifikace podle tříd.
Hlavní výhodou klasifikace v Autodesk Mapu 3D je, že si již nemusíte překládat význam označení jednotlivých hladin, abyste dokázali rozpoznat vybraný objekt. Další výhodou je schopnost přenést vytvořenou definici na tisíce dalších výkresů a to vše jedním kliknutím myší. Tato funkčnost je užitečná zejména tehdy, pokud si vaše organizace zakládá na kontrole kvality jednotlivých výkresů.