Programy AutoCAD a Autodesk Map 3D: Porovnání, 5. díl
Pracovní prostředí projektu Pracovní prostředí Autodesk Mapu 3D poskytuje vizuální nástroj, který vám pomůže spravovat jednotlivé komponenty vašeho projektu ve stejném prostředí, jaké používáte pro s…
Pracovní prostředí Autodesk Mapu 3D poskytuje vizuální nástroj, který vám pomůže spravovat jednotlivé komponenty vašeho projektu ve stejném prostředí, jaké používáte pro svoji každodenní práci. Do projektu můžete přidávat soubory s výkresy a databáze prostřednictvím operace drag-and-drop, definovat prostorové vztahy mezi topologiemi, asociovat objekty ve výkresech s negrafickými daty skrz šablony propojení a rozpoznávat jednotlivé objekty jako objekty reálného světa pomocí klasifikace tříd.
Obrázek 1: Pracovní prostředí Autodesk Mapu 3D je vizuální nástroj, který vám pomůže spravovat mnoho komponent vašeho projektu použitím jednoduchých drag-and-drop operací.
Asociovaná a vložená data
AutoCAD je známý především díky svých schopnostem kreslit velmi precizně. Přesné čáry, kružnice a body jsou velmi důležité. Přesto je v oblasti GIS a mapování také důležité mít přístup k atributovým informacím asociovaným s grafickými objekty, ne jenom mít přístup ke geometrii. Pokud bod představuje vodovodní ventil, má asociovány položky typu velikost ventilu, jmenovitý tlak nebo datum poslední revizní prohlídky. Asociace takových vlastností s objekty ve výkrese a jejich uložení v souboru výkresu je jedním ze základních požadavků pro většinu operací v oblasti GIS.
Atributy bloku
AutoCAD podporuje atributová data u bloků jako základní metodu, jak uložit různé informace k určitému bodu. Atributy jsou uloženy ve výkrese a mohou být na požádání zobrazeny nebo modifikovány. Nicméně v AutoCADu můžeme atributové informace připojit pouze k blokům. Atributy bloků nejsou dostupné pro objekty typu úsečka, kružnice nebo jiné běžné typy objektů.
Obrázek 2: Blok AutoCADu reprezentující vodovodní ventil ve vodovodní síti, který obsahuje přidružená atributová data.
Objektová data
Kromě bloků s atributy poskytuje Autodesk Map 3D druhou metodu pro uložení atributových dat do souboru, která může pracovat s libovolným typem objektu. Tabulky s objektovými vlastnostmi mohou obsahovat řetězce, celá čísla, desetinná čísla a typy prostorových dat. Jakýkoliv objekt ve výkrese se může odkazovat na jeden nebo více záznamů v této asociované tabulce objektových dat. Objektová data se následně používají pro výběr, dotazy a popisování objektů, tvorbu tématických map a spolupracují s operacemi pro import a export dat.
Obrázek 3: V dialogovém okně Edit Attributes můžete měnit atributy bloku vodovodního ventilu, které jsou uložené ve výkrese AutoCADu 2005.
Protože jsou objektová data uložená jako součást DWG souboru, snadno se s nimi manipuluje. Pokud chcete tvořit vaše výkresy inteligentněji a bez nutnosti spravovat externí databázi, jsou pro vás tím pravým řešením objektová data Autodesk Mapu 3D.
Obrázek 4: Objektová data v Autodesk Mapu 3D vám umožní spravovat důležitá atributová data přímo ve výkresových souborech.
dbConnect
AutoCAD obsahuje funkci dbConnect, která vám umožní propojit objekty ve výkresu se záznamy v databázi. Pomocí jedné nebo více klíčových hodnot vytvoříte asociaci mezi jednotlivými objekty ve výkresu a souvisejícími informacemi v databázi nacházející se mimo prostředí AutoCADu. Funkce dbConnect podporuje otevřenou databázovou konektivitu (ODBC), takže můžete vytvářet vazby na libovolnou databázi podporující ODBC. V praxi to znamená, že můžete asociovat objekty ve výkresu s informacemi nacházejícími se v Oracle® Database, Microsoft® SQL Server, Access, Excel, FoxBase, , IBM® Informix® a mnoha dalších platformách. V AutoCADu se dbConnect chová jako stand-alone funkce. Můžete provádět jednoduché operace v jednom výkrese, dotazovat se na záznamy databáze za účelem identifikace vybraného objektu a z aktuálních databázových hodnot generovat popisky k jednotlivým objektům. Využitím propojení dbConnect můžete databázové informace prohlížet a měnit jednoduše vybráním objektu ve výkresu.
Použijete-li při vytváření propojení mezi objekty ve výkresu a externí databází Autodesk Map 3D, můžete do databáze také přidat prostorové informace. Se skupinou integrovaných nástrojů pro práci s připojenými databázemi a vylepšenými funkcemi pro prohlížení dat, Autodesk Map 3D používá funkci dbConnect jako základ pro začlenění databází do vašeho projektu. Jakmile vytvoříte nové objekty, měníte nebo publikujete stávající prostorová data, provádíte prostorové analýzy můžete s využitím Autodesk Mapu 3D tvořit dotazy na obsah databáze a upravovat nebo vytvářet nová data.
Obrázek 5: Funkce dbConnect – vztahy mezi výkresem a databází
Obrázek 6: Dialog Data View programu Autodesk Map 3D ukazující podnikovou databázi s informacemi o parcelách.
Obrázek 7: V Autodesk Mapu 3D můžete automaticky propojit objekty představující parcely se záznamy v databázi.