portál uživatelů
softwarů Autodesk

Práce s rastrovými obrázky ve výkresech, 5. díl

Přiřazení popisných názvů k rastrovým obrázkům Názvy obrázků nemusí být nutně stejné jako názvy souborů obrázků. Jestliže připojíte obrázek k výkresu, AutoCAD použije jako název obrázku název souboru …

Práce s rastrovými obrázky ve výkresech, 5. díl

Přiřazení popisných názvů k rastrovým obrázkům

Názvy obrázků nemusí být nutně stejné jako názvy souborů obrázků. Jestliže připojíte obrázek k výkresu, AutoCAD použije jako název obrázku název souboru bez přípony. Názvy obrázků jsou uloženy v tabulce symbolů, proto můžete změnit název souboru, aniž by to ovlivnilo název souboru. Název obrázkového souboru může mít až 255 znaků. Kromě písmen a číslic mohou názvy obsahovat také mezery a speciální znaky, které systémy Microsoft® Windows® ani AutoCAD nepoužívá pro jiné účely.

Pokud připojíte a umístíte obrázky se stejnými názvy, ale ze dvou různých adresářů, AutoCAD k názvům obrázků připojí čísla.

Změna cest souborů rastrových obrázků

Jestliže otevřete výkres i s připojenými obrázky, zobrazí se cesta k vybraným obrázkům v dolní části Správce obrázku v textovém poli Obrázek byl nalezen v. Zobrazená cesta je skutečnou cestou, ve které AutoCAD obrázkový soubor nalezl.

Jestliže otevřete výkres, který obsahuje obrázky, jejichž umístění cesty není uloženo, nebo pokud se obrázky nenachází v některé z vyhledávacích cest, ve správci obrázku se zobrazí v seznamu obrázků položka Nebyl nalezen a textové pole Obrázek byl nalezen v je prázdné.

Uloženou cestu obrázku AutoCAD nejprve vyhledává pomocí standardních vyhledávacích cestách AutoCADu. Pokud AutoCAD nemůže obrázek nalézt (jestliže jste například soubor přesunuli do jiné složky), AutoCAD odstraní relativní nebo absolutní informace cesty z názvu (například imagestree.tga nebo c:my projectimagestree.tga se změní na tree.tga) a prohledá cesty definované v rámci položky Cesta k souborům projektu v dialogu Možnosti. Jestliže byl projekt definován v textovém poli Cesta k souborům projektu a byla zadána také systémová proměnná PROJECTNAME (implicitně je nastavena na Prázdné), bude název projektu zobrazen v horní části správce obrázku. Pokud není výkres umístěn v cestě zadané v textovém poli Cesta k souborům projektu, AutoCAD opět prohledá první vyhledávací cestu. Pokud uložená cesta nespecifikuje příponu souboru, budou vyhledány soubory se všemi příponami.

Cestu můžete od názvu souboru odstranit nebo můžete zadat relativní cestu. V textovém poli Obrázek byl nalezen v přímo editujte cestu a potom stiskněte tlačítko Uložit cestu. Tato cesta se může lišit od aktuální cesty v poli Uložená cesta.

Změna cesty ve správci obrázku neovlivní nastavení Cesta k souborům projektu.

Ladění výkonu rastrového obrázku

Nároky na výkon systému se liší při manipulaci s velkými či mnoha malými rastrovými obrázky.

Načítání a uvolnění rastrových obrázků z paměti

Pokud obrázky v aktuálním výkresovém sezení již nepotřebujete, je možné zvýšit výkon jejich uvolněním z paměti. Obrázky uvolněné z paměti nejsou zobrazeny nebo vykresleny; je zobrazen pouze rámeček obrázku. Při uvolnění obrázku z paměti nejsou změněna propojení obrázku. Pokud není dostatek volné paměti pro otevření více připojených obrázků ve výkresu, AutoCAD automaticky uvolní obrázky z paměti.

Ve správci obrázku lze pomocí tlačítka Značíst znovu načíst nenačtený obrázek nebo aktualizovat načtený obrázek ze zadaného adresáře. Pokud po uvolnění obrázku z paměti uzavřete výkres, AutoCAD při dalším otevření výkresu obrázek nenačte; je nutné jej znovu načíst.

Zvýšení rychlosti zobrazování rastrových obrázků

Chcete-li zvýšit rychlost zobrazování obrázků, můžete upravit kvalitu zobrazení z implicitně nastavené vysoké na nízkou. Obrázky v kvalitě draft se mohou jevit jako zrnitější (podle typu obrázkového souboru), ale jsou zobrazovány rychleji než obrázky ve vysoké kvalitě.

Při používání rastrových obrázků True Color (24 nebo 32 bitů na pixel) lze kvalitu obrázku zlepšit zapnutím nebo vypnutím některých voleb na kartě Zobrazení dialogu Možnosti. Při zobrazování obrázků v optimální kvalitě se doba regenerace značně zvyšuje. Chcete-li zvýšit výkon systému, snižte pro práci s výkresem počet barev v systému.

Rychlost překreslování můžete zvýšit skrytím obrázků, které v aktuálním sezení již nepotřebujete. Skryté obrázky nejsou zobrazeny ani vykresleny; je zobrazen pouze rámeček obrázku. V AutoCADu si můžete vybrat, zda chcete skrýt obrázek bez ohledu na uživatelský souřadný systém (USS) v aktuálním výřezu.

Použití skládaných obrázků

Skládané obrázky jsou malé části (dlaždicově uspořádané) velkých obrázků, které se načítají rychleji než neskládané obrázky v AutoCADu. Jestliže editujete nebo měníte vlastnosti obrázku, AutoCAD bude regenerovat pouze upravenou část, a tím zkrátí dobu regenerace. Formát TIFF (Tagged Image File Format) je jediným formátem skládaných obrázků, který AutoCAD podporuje. Načítací modul obrázků TIFF podporuje všechny typy obrázků:

  • dvoubarevné (1 bit na pixel),
  • Stupně šedé a indexované barvy (8 bitů na pixel)
  • True Color (24 nebo 32 bitů na pixel)

Skládané obrázky TIFF lze ukládat pomocí většiny nástrojů pro skenování obrázků. Jednotlivé skládané obrázky by neměly být menší než 64 × 64 pixelů a větší než 512 × 512 pixelů. Další moduly podporující načítání jiných formátů skládaných obrázků, například CALS Type II, lze získat od nezávislých programátorů.

Potlačení zvýraznění při výběru obrázků

Výběrem volby Zvýraznit pouze rámeček rastrových obrázků na kartě Zobrazení dialogu Možnosti můžete zapnout nebo vypnout zvýraznění znázorňující výběr rastrového obrázku nebo rámečku obrázku. Systémovou proměnnou IMAGEHLT lze také nastavit přímo. Implicitně je proměnná IMAGEHLT nastavena na hodnotu 0, aby se zvýrazňoval pouze rámeček rastrového obrázku. Vypnutím zvýraznění celého obrázku zvýšíte výkon.

Změna umístění dočasného odkládacího souboru rastrových obrázků

AutoCAD používá zvláštní dočasný odkládací soubor obrázků, a tím snižuje množství paměti RAM potřebné pro obrázky. Adresář temp systému Windows je výchozím umístěním dočasného odkládacího souboru. Přidáním položky v rámci Umístění dočasných souborů na kartě Soubory dialogu Možnosti lze zadat jiný adresář.