Jak funguje anti-aliasing v AutoCADu?
Čím větší je rozlišení (a menší pixely), tím méně je aliasing patrný. Často je však nejlepší tento efekt omezit technikou známou jako anti-aliasing. Anti-aliasing stínuje pixely přilehlé k hlavním pix…
Čím větší je rozlišení (a menší pixely), tím méně je aliasing patrný. Často je však nejlepší tento efekt omezit technikou známou jako anti-aliasing. Anti-aliasing stínuje pixely přilehlé k hlavním pixelům definujícím čáru nebo hranici.
Anti-aliasing zahrnuje nejméně dva aspekty:
- Doplňkové výpočty – musí být analyzovány pixely na rozostřené čáře nebo hranici a sousedící pixely v pozadí tak, aby mohlo být použito střední stínování.
- Čáry s větší tloušťkou – čára s potlačeným rozostřením sice vypadá plynuleji, musí však mít větší tloušťku než čára rozostřená.
Je nutné rozhodnout se, kolik času hodláte strávit rendrováním a jak dobrý výsledek chcete získat. Tyto kompromisy závisí částečně na použitém hardwaru a částečně na požadované kvalitě rendrování.
Fotorealistické renderery nabízí čtyři úrovně řízení anti-aliasingu. Rendrování Foto Raytrace nabízí zlepšení rychlosti a kvality označované jako adaptivní vzorkování. (Chcete-li zobrazit tyto volby, vyberte v dialogu Render nebo Nastavení renderingu jako typ rendrování Fotorealistický nebo Foto Raytrace a stiskněte tlačítko Další.)
Každá následující úroveň se počítá pomaleji. Pomocí algoritmu anti-aliasingu je proces efektivnější, protože AutoCAD se může rozhodnout, zda nestačí pro daný pixel vypočítat méně vzorků.
Pomocí rendrování Foto Raytrace můžete pro práh kontrastu zadat hodnotu mezi 0,0 až 1,0. Pokud je nastavena nízká hodnota, způsobí malý rozdíl mezi hodnotami původních vzorků to, že bude použito více vzorků. Při vyšším nastavení musí být pro vytvoření dalších vzorků rozdíly mezi hodnotami vzorků větší. Tím se zvýší rychlost rendrování na úkor kvality obrázku.