AutoCAD 2006 – nové funkce, 6. díl
Úprava uživatelského rozhraní (Customize User Interface) Velká část uživatelů provádí alespoň minimální úpravy svého uživatelského rozhraní. Dříve či později se najde situace, kdy si budete chtít přid…
Úprava uživatelského rozhraní (Customize User Interface)
Velká část uživatelů provádí alespoň minimální úpravy svého uživatelského rozhraní. Dříve či později se najde situace, kdy si budete chtít přidat na panel nástrojů nějaké vlastní tlačítko. Třeba proto, že vám původní nastavení nebude vyhovovat nebo budete potřebovat používat vlastní příkaz. Důvodů je mnoho. Je pak logické, že se budete snažit přenést své nastavení i do nové verze AutoCADu. Při obsáhlejších změnách by pak mohl být přechod na novou verzi obtížnější. Navíc všechny nástroje pro úpravy nebyly na jednom místě, někdy se musely soubory ručně editovat.Nové CUI by také mělo přinést automatický převod nastavení z ACAD 2006 do následujících verzí.
AutoCAD 2006 přináší v oblasti uživatelských nastavení poměrně velkou změnu. Původní soubory MNU a MNS už jsou minulostí a místo nich přichází nové CUI (Custom User Interface) založeny na XML. Změna je patrná hned na první pohled – rozbalovací nabídky obsahují u příkazů i ikony. Je to dobrý krok ke zpřehlednění spleti příkazů.
Původní rozhraní AutoCADu pro úpravu panelů nástrojů a klávesových zkratek bylo nahrazeno dialogem Customize User Interface (CUI). Okno je dostupné buď pomocí příkazu CUI nebo z nabídky „Tools – Customize – Interface“.
Dialog (záložka Customize) umožňuje provést úpravu pracovních prostředí, panelů nástrojů, rozbalovacích nabídek, nabídek v pravém tlačítku myši, klávesových zkratek, nastavení tlačítek myši, LISP souborů, příkazů a dále také menu a tlačítek tabletu nebo obrazovkových menu. Všechny funkce jsou tedy shromážděny na jednom místě.
Záložka Transfer slouží pro přenos nastavení z jiných CUI souborů (nebo starších MNU) na nové CUI. Vlevo vyberete starší soubor pro převod a vpravo ten, do kterého se bude ukládat. Všechny přesuny můžete provést jednoduše tažením myší.
Více pracovních prostředí
Možnost volby mezi různými pracovními prostředími je užitečnou pomůckou při provádění odlišných úloh. Např. při rendrování modelu pravděpodobně nebudete potřebovat nástroje pro kreslení, kótování, atd. Naopak při tvorbě anotací panel pro rendrování určitě nevyužijete.
Nastavením pracovních prostředí specifických pro každou úlohu si jednak ušetříte místo na monitoru, ale hlavně zpřehledníte práci. Ještě stále je totiž hodně uživatelů, kteří si s oblibou nechávají zobrazeny všechny možné panely nástrojů najednou.
Vytvoření nového pracovního prostředí je velmi jednoduché. Aktuální konfiguraci pracovního prostředí (zobrazení palet, panelů, menu, příkazového řádku a nastavení jejich polohy) uložíte pomocí panelu Workspaces.
Tento panel slouží pro rychlé přepnutí mezi jednotlivými prostředími. V nastavení si pak můžete zvolit, které pracovní prostředí bude použito jako vaše výchozí (My Workspace). Přepnete se do něj kliknutím na ikonku domečku. Dále můžete zvolit pořadí zobrazení názvů pracovních prostředí v nabídce, nebo zda se budou při přepínání ukládat do pracovního prostředí změny.
Zamykání panelů a palet
Určitě jste si už někdy omylem přesunuli některý panel nástrojů nebo okno. Aby vše zůstalo na svém místě, zařídí tato funkce. Stačí, když klepnete na symbol zámku ve stavovém řádku vpravo dole a zvolíte objekty, které chcete uzamknout nebo odemknout.
Pokud chcete na lištu přidat další panel nástrojů, musíte mít zrušené zaškrtnutí u Floating Toolbars i Docked Toolbars.
Dočasné potlačení nastavení
Pomocí kláves stisknutých při provádění určité akce můžete dočasně potlačit původní nastavení AutoCADu. Po uvolnění kláves se vše vrátí na původní hodnoty. Nemusíte tak např. pokaždé hledat na klávesnici klávesu F8 pro zapnutí nebo vypnutí modu Orto. Jednoduše stisknete klávesu Shift a začnete kreslit objekt.
Zde je několik dalších příkazů: Shift + C zapne pouze úchop na střed Shift + M zapne pouze úchop Polovina Shift + E zapne pouze úchop na koncový bod
Přehled všech zkratek a jejich modifikace je možná v dialogu Customize User Interface.
Úpravy palet nástrojů
Nástroje na paletách lze nyní pro lepší přehlednost rozdělit do skupin podle účelu a přiřadit k nim popis. Vytvoření oddělovače a přidání textu se provádí pomocí pravého tlačítka myši.