portál uživatelů
softwarů Autodesk

Pracujeme s rastry – TIFF formát

Rastrové formáty – Největší jejich výhodou je schopnost věrné reprezentace „přirozeného“ obrazu. Dalšími výhodami jsou robustnost a poměrně snadné zpracování při výstupu. Jednou z hl…

Pracujeme s rastry – TIFF formát

Rastrové formáty – Největší jejich výhodou je schopnost věrné reprezentace „přirozeného“ obrazu. Dalšími výhodami jsou robustnost a poměrně snadné zpracování při výstupu. Jednou z hlavních nevýhod je velký objem souborů, rostoucí úměrně s rozměry a rozlišením (redukci objemu nicméně napomáhají různé kompresní algoritmy), bitmapové obrázky lze navíc jen s problémy bez ztráty kvality zvětšovat (ale i zde existují různé metody, jak kvalitního zvětšení dosáhnout).

TIFF je představitelem rastrového formátu. Na rozdíl od většiny ostatních bitmapových formátů mohou být dokumenty v TIFFu i vícestránkové. Obrázky ve formátu TIFF jsou schopny nést nejširší spektrum barevných informací (černobílá grafika, odstíny šedi, RGB, CMYK, CIELab, indexované barvy aj.).

TIFF podporuje využití řady bezztrátových kompresních algoritmů (PackBits, LZW, Huffman RLE a CCITT Fax Group 3 nebo 4). Oficiálně je v TIFFu také možno využít i ztrátovou JPEG kompresi, specifikace je však v tomto ohledu nepříliš povedená.

Nastavení pro uložení formátu TIFF v klasice Adobe Photoshop

Hlavní oblastí nasazení TIFFu v publikačním průmyslu je bezesporu pre-press a obecně všechny takové oblasti, ve kterých je zapotřebí co nejvěrnější rastrová reprezentace obrazu.