portál uživatelů
softwarů Autodesk

Pracujeme s rastry – formát JPG

U grafického formátu JPG (Joint Photographic Experts Group) je používáno tzv. ztrátové komprese. Je založena na znalostech nedokonalosti lidského oka, které je schopné tolerovat některé změny v obraze…

Pracujeme s rastry – formát JPG

U grafického formátu JPG (Joint Photographic Experts Group) je používáno tzv. ztrátové komprese. Je založena na znalostech nedokonalosti lidského oka, které je schopné tolerovat některé změny v obraze za účelem vysoce účinné komprese. Tato komprese je vhodná pro fotografie a obrázky bez ostrých obrysů. Nevhodná je zejména pro obrázky nesoucí textovou informaci.

Typický problém formátu JPG u obrysové geometrie (vysoký stupeň komprese)

Obecně lze říci, že pro obrázky s menším počtem barev a přesnějšími konturami (logo, výkres, apod.) je z důvodu ztrátové komprese vhodnější využít formát GIF nebo novější PNG. U formátu JPG musíte jinak snížit úroveň komprese a tím ztrácíte efekt „radikálního snížení velikosti“. Formát JPG je naopak velmi vhodný pro ukládání fotografií. Obecně platí pravidlo, čím je obrázek pestřejší, tím vyšší úroveň komprese můžeme použít.

Většina grafických editorů dokáže nastavovat u JPEGu stupeň komprese, což znamená nastavení kvality obrázku. U formátu JPEG se často používá jeho speciální vlastnost – tzv. progresivnost JPEGu. Je to obdoba prokládaného GIFu (Interlaced GIF), kdy se data zobrazují postupně.

Velmi zajímavou studii použití formátu JPG v profesionální grafice najdete zde