portál uživatelů
softwarů Autodesk

Práce se snímky a příkazovými skripty, 2. díl

Přehled příkazových skriptů Skript je textový soubor s jedním příkazem na každém řádku. Skript můžete spustit při spuštění nebo jej můžete spustit v rámci produktu AutoCAD pomocí příkazu DEMO. Skript…

Práce se snímky a příkazovými skripty, 2. díl

Přehled příkazových skriptů

Skript je textový soubor s jedním příkazem na každém řádku.

Skript můžete spustit při spuštění nebo jej můžete spustit v rámci produktu AutoCAD pomocí příkazu DEMO. Skripty rovněž nabízejí snadný způsob tvorby nepřetržitého zobrazení prezentace produktů, například v rámci obchodních akcí.

Soubory skriptů vytvoříte mimo AutoCAD pomocí textového editoru (jakým je například Poznámkový blok v Microsoft® Windows) nebo textového procesoru (například Microsoft® Word), který ukládá soubory ve formátu ASCII . Přípona souboru musí být .scr.

Každý řádek skriptového souboru obsahuje příkaz. Každý prázdný prostor ve skriptovém souboru je důležitý: AutoCAD akceptuje mezeru nebo klávesu ENTER jako ukončení příkazu nebo datového pole. Je nutné znát v produktu AutoCAD sekvenci výzev, aby na ně ve skriptovém souboru správně navazovala sekvence odpovědí.

Poznámka: Mějte na paměti, že se výzvy a názvy příkazů produktu AutoCAD mohou v budoucích verzích změnit, proto byste měli zkontrolovat skriptové soubory při přechodu na novou verzi produktu AutoCAD. Z podobných důvodů se vyhněte použití zkratek; po budoucím přidání příkazů by mohl nastat ve skriptech problém.

Skript může spustit libovolný příkaz na výzvu Příkaz kromě příkazu, který zobrazí dialog. AutoCAD nabízí pro příkazy, které zobrazí dialogy, i verze používající pouze příkazový řádek.

Skriptové soubory mohou obsahovat komentáře.Libovolný řádek, který začíná středníkem (;) se považuje za komentář a AutoCAD ho při zpracování skriptového souboru bude ignorovat. Poslední řádek souboru musí být prázdný.

Všechny odkazy na dlouhé názvy souborů, které obsahují vložené mezery, musí být uvedeny v uvozovkách. Chcete-li například otevřít výkres můj dům.dwg v rámci skriptového souboru, použijte následující syntaxi:

otevři „můj dům“

Následující příkazy jsou užitečné ve skriptech:

ČEKEJ Nabízí časovou přestávku ve skriptu (v milisekundách)

‚ GRAFOBR Přepíná z textového okna do grafické oblasti

DÁL Pokračuje v přerušeném skriptu

RDEMO Opakuje skriptový soubor

‚ TEXTOBR Přepíná do textového okna

Když je příkaz zadán pomocí skriptu, AutoCAD předpokládá, že nastavení systémových proměnných PICKADD a PICKAUTO je 1 a 0; proto není nutné kontrolovat nastavení těchto proměnných.

AutoCAD považuje skript za skupinu, jednotku příkazů, kterou lze vrátit zpět pomocí jediného příkazu Z. V tomto případě se každý příkaz ze skriptu zapisuje do protokolu, čímž se může zpomalit průběh skriptu. V případě potřeby můžete pomocí volby Žádné příkazu ZPĚT vypnout příkaz pro vrácení zpět před spuštěním skriptu nebo ho můžete uvést na začátku samotného skriptu. Až bude skript dokončen, pamatujte, na jeho zapnutí (ZPĚT Vše).

Skript, který je spuštěn, se zastaví při spuštění jiného skriptového příkazu.

Spouštění skriptů při spuštění

Skript, který se spustí při spuštění, může otevřít výkres a změnit jeho nastavení.

Předpokládejme, že pokaždé, když vytvoříte nový výkres, zapnete rastr, nastavíte globální měřítko typu čáry na 3.0 a nastavíte aktuální hladinu 0 s červenou barvou. Lze to provést pomocí výkresové šablony, ale můžete to rovněž provést sami pomocí následujícího skriptu a uložit jej do textového souboru s názvemsetup.scr.

grid on

ltscale 3.0

layer set 0 color red 0

První řádek zapne rastr. Druhý řádek nastaví globální měřítko typů čar. Třetí řádek nastaví aktuální hladinu na hladinu 0 a dále její výchozí barvu na červenou. AutoCAD předpokládá, že budete chtít ve skriptu použít místo dialogu příkaz HLADINA na příkazovém řádku. Výsledek je stejný jako při zadání -hladina na příkazovém řádku. Čtvrtý řádek je prázdný, ukončující příkaz HLADINA.

Spuštěním tohoto skriptu při spuštění otevřete výkres pomocí následující syntaxe v dialogu Spustit:

acad název_výkresu /b setup

Všechny názvy souborů, které obsahují v mezery, musí být uzavřeny v uvozovkách, například „dům pro hosty“. Rovněž můžete určit pohled, který se zobrazí při otevření výkresu pomocí přepínače /v a názvu pohledu. Přepínač /b a skriptový soubor musí být poslední uvedené parametry.

Vložení přípony souboru .exe, .dwg, .dwt a .scr je volitelné. Jestliže AutoCAD nemůže nalézt skriptový soubor, AutoCAD ohlásí, že nemůže soubor otevřít.

Chcete-li spustit stejný skript při spuštění, ale vytvořit nový výkres pomocí souboru MojeŠablona.dwt jako šablony, zadejte v dialogu Spustit následující zápis:

acad /t MojeŠablona /b setup

Tento příkaz vytvoří nový výkres a vykoná sekvenci příkazů uloženou v souboru setup.scr. Až se dokončí provádění skriptu, AutoCAD zobrazí výzvu Příkaz. Jestliže chcete použít výchozí šablonu pro nový výkres, můžete vynechat přepínač /t a název souboru šablony.

Poznámka: Touto metodou již nemusíte otevírat nový výkres a dát mu název. Pojmenujte výkres při jeho uložení.

Spuštění prezentací snímků pomocí skriptů

Skripty lze použít při tvorbě prezentací snímků. Obvykle je rychlost zobrazení snímků omezená počtem přístupů na disk, kdy AutoCAD musí přistupovat na disk, aby načetl soubor snímku. Máte však možnost, jak snímek načíst do paměti před jeho zobrazením v době, kdy je zobrazován jiný snímek; načtený snímek se potom zobrazí rychleji.

Chcete-li předem načíst snímek, umístěte hvězdičku před název souboru v příkazu ZSNÍMEK. Další příkaz ZSNÍMEK pozná, že snímek byl načtený do paměti a zobrazí jej bez dotazu na název souboru.

Doba načtení dalšího snímku z disku se tak překrývá s dobou zobrazení aktuálního snímku. Další zpoždění můžete určit pomocí příkazu ČEKEJ. Každá jednotka zpoždění je rovna jedné milisekundě.

Chcete-li zastavit opakování skriptu, stiskněte klávesu ESC. Spuštění skriptu můžete obnovit příkazem DÁL.

Jestliže skript bude fungovat delší dobu, doporučuje se pomocí volby Žádné příkazu ZPĚT vypnout protokolování do souboru.