Základní přizpůsobení AutoCADu, 1. díl
Přehled přizpůsobení AutoCAD lze přizpůsobit jednoduchými způsoby, například změnou struktury adresářů nebo přesunem tlačítka z jednoho panelu nástrojů do druhého. Jestliže chcete dále upravovat rozh…
Přehled přizpůsobení
AutoCAD lze přizpůsobit jednoduchými způsoby, například změnou struktury adresářů nebo přesunem tlačítka z jednoho panelu nástrojů do druhého. Jestliže chcete dále upravovat rozhraní, můžete upravit soubor MNU a pomocí kódu DIESEL vytvořit nabídky s vlastními příkazy.
Rovněž lze pomocí řady výkonných rozhraní API (Application Programming Interface) přidat a upravit AutoCAD podle vlastních potřeb.
Následující seznam je uspořádán přibližně podle složitosti:
·Uspořádání souborů. Programové, podpůrné a výkresové soubory lze uspořádat. Například můžete vytvořit samostatnou složku pro každý projekt, který obsahuje pouze požadované podpůrné soubory.
·Úprava uživatelského rozhraní. Příkaz UPRAV zobrazí dialogy, pomocí kterých můžete vytvořit, upravit nebo odstranit panely nástrojů, tlačítka panelů nástrojů a přiřadit příkazům klávesové zkratky.
·Tvorba uživatelských šablon. Jestliže publikujete výkres pomocí průvodce Publikovat v síti WWW, pomocí šablon můžete definovat společné parametry.
·Spuštění externích programů a pomůcek v rámci AutoCADu. Například můžete kopírovat disk nebo odstranit soubor v rámci AutoCADu přidáním odpovídajícího externího příkazu do souboru parametrů programu (PGP) acad.pgp.
·Definice zkratek příkazů. Pro nejčastěji používané příkazy lze definovat jednoduché zkratky. Například můžete chtít spustit příkaz HŠRAFY zadáním hs.
·Tvorba uživatelských typů čar a šrafovacích vzorů, tvarů a textových písem. Vytvořit lze typy čar, šrafovací vzory, tvary a textová písma odpovídající vlastním standardům a pracovním metodám společnosti.
·Úprava souboru nabídky. Soubor nabídky (MNU) je soubor ASCII, který řídí řadu aspektů uživatelského rozhraní, včetně chování tlačítek ukazovacího zařízení a funkčnost a vzhled rozbalovacích, tabletových a obrázkových nabídek, panelů nástrojů a klávesových zkratek. Soubor MNU lze upravit nebo vytvořením nového souboru přidat nebo kombinovat příkazy a začlenit je do nabídky, panelu nástrojů nebo jiného umístění.
·Přizpůsobení stavového řádku. Pomocí jazyka řetězcových výrazů DIESEL a systémové proměnné MODEMACRO můžete zobrazit další informace ve stavovém řádku, například datum a čas, nastavení systémové proměnné nebo informace, které lze načíst pomocí AutoLISPu.
·Automatizace opakujících se úloh pomocí skriptů. Skript je textový soubor ASCII obsahující příkazy, které jsou při spuštění skriptu zpracovány jako dávkový soubor. Jestliže například musí být sada výkresů vykreslena jistým způsobem, můžete napsat skript, který otevře každý výkres, v něm skryje a zobrazí různé hladiny a spustí příkaz PLOT. Pomocí skriptů se snímky můžete vytvořit automatické prezentace podobné těm, používaných na obchodních výstavách. Snímek je „zachycení“ grafické oblasti, kterou nelze upravovat. Snímky lze rovněž použít v obrázkových nabídkách a dialozích.
·Předefinování nebo zakázání vybraných příkazů AutoCADu, buď na výzvu příkazu, nebo jako součást programu AutoLISPu® nebo ObjectARX®. Předefinováním určitých příkazů AutoCADu lze vytvořit dodatečné zprávy a pokyny nebo například vytvořit systém správy výkresu, ve kterém budou pomocí předefinovaného příkazu VEN zapsány určité informace do protokolového souboru před ukončením aplikace.
Kromě způsobů popsaných v dokumentaci Příručka uživatelských přizpůsobení existují rozhraní API, které lze použít k přizpůsobení AutoCADu.