portál uživatelů
softwarů Autodesk

Sdílení návrhových dat – převody CAD souborů

Strojírenství

V době implementace prvních systémů pro počítačovou podporu navrhování nebyly nároky na vzájemnou výměnu dat zdaleka tak časté jako je tomu v současné době. Vyplývalo to z počtu používaných …

Sdílení návrhových dat – převody CAD souborů

V době implementace prvních systémů pro počítačovou podporu navrhování nebyly nároky na vzájemnou výměnu dat zdaleka tak časté jako je tomu v současné době. Vyplývalo to z počtu používaných produktů, který byl podstatně menší než nyní. Vývoj ale neúprosně kráčel dopředu, vznikalo stále více produktů, kdy téměř každý nový software používal svůj vlastní uzavření datový formát. Problém s výměnou dat se pochopitelně nelíbil většině uživatelů a v důsledku jejich nátlaku byli výrobci systémů nuceni přistoupit na kompromis a otevřít dveře obecným výměnným formátům. Mezi nejznámější patří IGES, STEP, SAT, STL, PARASOLID a další. Důležitým předpokladem využití přenosu dat je nutnost podpory alespoň jednoho společného obecného formátu u obou CAD systémů, mezi kterými se výměna dat uskutečňuje.

Díky značné odlišnosti CAD systémů není přenos dat prostřednictvím obecných výměnných formátů stoprocentní a při převodu vzniká mnoho nuancí. Ve 2D výkresech se často změní formátování textů, kódování češtiny, znaky a ve 3D modelech se vyskytují nespojité plochy a problémy zaviněné rozdílnými přesnostmi různých CAD produktů. Výsledek je závislý na zvoleném obecném výměnném formátu, proto si nyní v krátkosti základní formáty popíšeme.

DXF (Drawing Exchange Format)

Otevřený formát, který vyvinula společnost Autodesk zejména pro výměnu 2D výkresů a 3D drátových těles. Je široce akceptován nejen výrobci CAD systémů, ale i kancelářských a grafických programů (Corel Draw, Photoshop…). Jde o jeden z nejpoužívanějších formátů pro sdílení 2D dat.

IGES (Initial Graphics Exchange Specifikation)

Jeden z historicky nejstarších textových formátů vzniklých v Americe. Pomocí něj se dají přenést 2D výkresy i 3D modely, ale s jedním podstatným omezením. Nelze sdílet kompletní 3D objemový model (solid), ale pouze povrch složený z ploch (trimed faces). Kromě ztráty vnitřní logiky (topologie) dojde v některých případech i ke ztrátě spojitosti a návaznosti ploch tvořících povrch modelu, proto je nutné načtené těleso dále upravovat. Každý produkt má různě účinnou a rozsáhlou paletu nástrojů pro následnou „ruční“ editaci chyb.

STEP (Standard for the Exchange of Product Model Data)

Většina obecných výměnných formátů je použitelná pro předávání 2D výkresů nebo 3D geometrických modelů. Formát STEP je, kromě výše jmenovaných prvků, schopen přenášet komplexní návrhová data (materiály, tolerance, kusovníky…) a generovat skutečné objemové těleso. Samozřejmě nelze očekávat, že převedená data budou úplná včetněhistorie (prvky, vazby…), na to můžeme zapomenout u všech obecných výměnných formátů. Za zmínku ještě stojí, že formát STEP je normalizován normou ISO 10303 a je stále zdokonalován, z těchto důvodů existuje v několika verzích.

SAT (ACIS)

Formát určen pro výměnu dat u systémů založených na jádře ACIS. Objemová tělesa jsou ukládána ve formě tzv. hraničních modelů, tím se zmenší velikost dat a zkrátí doba zobrazení, ale samozřejmě opět dojde ke ztrátě historie. Následná úprava je možná pouze tvorbou dalších těles, popřípadě ořezáním atd.

Parasolid

Soubory s příponou X_T jsou určeny pro systémy pracující na jádře Parasolid. Platí u nich podobné zákonitosti, jako u formátu SAT.

Za zmínku ještě stojí speciální formáty, které nejsou masově využívány. Formát VDA – FS má původ v německém automobilovém průmyslu a je používán pro převod 3D volně modelovaných ploch. Pro stereolitografické zařízení je navrhnut formát STL.

Tento výčet samozřejmě není úplný, existuje ještě mnoho obecných formátů určených pro konkrétní strojírenská odvětví a zaměření

Jak jsme se již zmiňovali, díky značné odlišnosti CAD systémů není přenos dat prostřednictvím obecných výměnných formátů stoprocentní a při převodu vzniká mnoho nepřesností. Každý CAD systém má ve svém arsenálu nástroje pro následnou opravu načtených dat s různou kvalitou a ve většině případů také s omezenými možnostmi. Při velkém množství dat nebo složitosti, která přesahuje možnosti vlastněného CADu, lze využít programů nebo služeb, které se specializují pouze na úspěšný převod dat. Tyto systémy provádí analýzu 3D modelových dat, vyhledávání a identifikaci chyb a následnou opravu chyb beze změn v designu tak, aby bylo možné je načíst přímo do CAD systémů. Translátory dokáží zobrazit chyby a rozdělit je podle závažnosti. Disponují integrovanými nástroji pro výběr tolerance, parametrů, sloučených duplicitních bodů, hran, ploch a změn špatných prvků a chyb v topologii. To vše je prováděno buď manuálně nebo automatickým „léčením“. Řada produktů pro převod dat umožňuje opravy plošným modelováním a plátováním děr. Společnosti, které produkují software pro převod dat, nabízí také službu pro jednorázový převod dat „na klíč“.

Elysium Inc.

web: www.elysiuminc.com

email: macad@techdata.cz

Distributorem produktů od společnosti Elysium je distributor Autodesku společnost Tech Data Distribution s.r.o.

Produkty:

CAD Porter – Plug in poskytující překlad z hlavních CAD systémů. Po instalaci se objeví, podle vybraného modulu, v CAD systému další menu pro export dat do příslušného CAD programu. Poté jste schopni přímo z produktu Autodesk Inventor ukládat data pro jiný CAD produkt a samozřejmě i obráceně z jiného produktu ukládat data pro Inventor. Produkt je dělen modulárně.

CAD Doctor -samostatná aplikace, jejímž hlavním posláním je analýza 3D dat, filtrování chyb a následná oprava chyb beze změn nebo minimální změnou návrhu. Kromě standardních nástrojů aplikace poskytuje průvodce automatickou „léčbou“.

ITI TranscenData

web:www.transcendata.com

email:uinfo@transcendata.com

Produkt:

CADfix – poskytuje automatický převod dat. Opravuje nespojené plochy a nabízí nástroje pro „léčbu“ Samostatná aplikace, nepotřebuje instalaci původních softwarů. Kromě licence na CADfix nabízí také společnost TranscenData převod dat jako službu na klíč.

Transmagic, Inc.

web: www.transmagic.com

email: info@transmagic.com

Produkty:

Transmagic PLUS, STANDARD, BASIC, i – STEP – opět jde o samostatné aplikace i plug in s mnoha nástroji pro editaci a opravu dat pro export do vybraného formátu. Produkt je rozdělen do čtyř základních modulů, kdy každá je určena na překlad jiného CAD formátu. Na stránkách výrobce je možné stáhnout instalaci a zažádat o dočasnou licenci pro případné otestování na vlastních datech.

Theorm Solutions

web:http://www.cadverter.com/

služba: CAD verter.com

Jedná se o službu pro převod CAD/CAM dat pracující přes internet. Za úhradu pevné ceny nabízí  88 převodních produktů, které zkonvertují CAD geometrii, strukturu sestavy i data atributů mezi různými předními CAD/CAM systémy. Služba je provozována přes web. Nabízí širokou škálu CAD konverzních produktů na principu platby za použití. Při častém využívání služby můžete za dohodnutý licenční poplatek získat vlastní kopii konvertoru a provádět převody sami. Data jsou chráněna heslem a zašifrována. Cenové nabídky jsou poskytovány bezplatně a na součást je nabídnuta pevná cena.

ProSTEP iViP

web: www.prostep.org/en/stepportal/bp/cadkombi

Na této webové adrese můžete získat podrobné informace o postupu při převodu dat mezi Vámi zvolenými CAD systémy přes obecně výměnný formát STEP. Po vybrání produktů, mezi kterými chcete aplikovat export/import dat se zobrazí přesný popis krok za krokem jak nejlépe nastavit jednotlivé CAD programy, tak aby výsledek byl co nejkorektnější. Portál obsahuje popis konfigurace všech nejpoužívanějších CAD systémů.

Závěrem bych chtěl uvést, že Autodesk Inventor podporuje standardní přenosy dat při importu a exportu informací o návrhu a výkresech. Je možné importovat soubory ve formátech DWG, DXF™, ProE®, SAT, IGES a STEP. Exportovat lze soubory součástí a sestav včetně formátů SAT, IGES, STEP, STL a online služby Autodesk® Buzzsaw®. Dále je možný export souborů s výkresy ve formátech DWG (s úplným mapováním vrstev), DWF™ (Design Web Format™) a DXF. Nové konstrukční prostředí IGES nebo STEP v produktu Autodesk Inventor 10 zjednodušuje spolupráci díky možnosti sdílení a opětovného využití dat návrhu v 3D systémech na platformě CAD/CAM. Obsahuje nástroje pro kontrolu, úpravy a opravu dat před jejich použitím. Je umožněno opětovné využití importovaných těles, povrchů, drátěných modelů a bodů. Můžete dále využít modely a výkresy aplikace Mechanical Desktop a AutoCAD Mechanical jako díly, sestavy a výkresy v nativním formátu aplikace Autodesk Inventor a přitom zachovat jejich původní podobu, omezení a vztahy mezi výkresy.