Kubotek Spectrum – univerzální prohlížeč 3D modelů a výkresů
Univerzální prohlížeč Napříč širokým okruhem různých formátů souborů z oblasti CAD prochází prohlížeč Kubotek Spectrum firmy Kubotek USA Inc. Pokrývá rozsah souborů (3D modelů a 2D výkresů) vytvá…
Univerzální prohlížeč
Napříč širokým okruhem různých formátů souborů z oblasti CAD prochází prohlížeč Kubotek Spectrum firmy Kubotek USA Inc. Pokrývá rozsah souborů (3D modelů a 2D výkresů) vytvářených nejpoužívanějšími CAD systémy, jako jsou Autodesk Inventor, SolidWorks, AutoCAD, Catia, Unigraphics, a dalšími. Navíc je ke stažení zdarma.
Níže je seznam podporovaných formátů souborů tak, jak jej uvádí výrobce na svých stránkách.
§Plná podpora pro soubory KeyCreator a soubory CADKEY CKD (všechny verze)
§Plná podpora PRT souborů z CADKEY (verze 5, 6, 7, 97, 98, 99, 19)
§AutoCAD DWG/DXF verze 11 – 2005 (výkresy, dráty, plochy, tělesa)
§Unigraphics NX 1 a 2 (tělesa a plochy)
§Pro/Engineer Wildfire 1 a 2 (tělesa a plochy)
§Autodesk Inventor 6 – 9 (tělesa a plochy)
§SolidWorks 98 – 2005 (tělesa a plochy)
§STEP AP203 a 214 (tělesa a plochy)
§IGES (výkresy, dráty, plochy, tělesa)
§ACIS SAT 1.5 – 14 (plná podpora)
§Parasolid XT 12 – 16 (tělesa, plochy, dráty)
§CATIA 4.1 – 4.4 (tělesa a plochy)
§Unigraphics 11 – 18 (tělesa a plochy)
§Pro/Engineer 16 – 2001 (tělesa a plochy)
§STL (polygony)
Uživatelské rozhraní
Uživatelské rozhraní prohlížeče je vcelku intuitivní. Po instalaci je k dispozici strom sloužící k otevření prohlížených souborů, v horní části jsou pak panely, na kterých se nacházejí základní funkce, očekávané od prohlížečů tohoto typu. Jedná se tedy zejména o zoomování, rotaci, nastavení předdefinovaných pohledů a perspektivy, různé typy zobrazení modelu (drátový, vystínovaný se všemi hranami viditelnými, skrytý, skrytý s viditelnými skrytými hranami, vystínovaný s hranami, vystínovaný bez hran) a také panel pro zobrazení informací o objektech.
Vzhled panelů nástrojů a dostupné příkazy lze navíc upravit pomocí nabídky Tools – Customize podobným způsobem, jako v AutoCADu.
Funkce
Kromě standardních postupů při nastavování vhodného pohledu na objekt, známého z jiných aplikací, jsou v prohlížeči Kubotek Spectrum dostupné i další možnosti, které se na liště zobrazí po zvolení určitého příkazu. Na obrázku níže jsou zobrazeny možnosti volby v příkazu Disp View. Pokud zvolíte např. Face, v modelu byste pak vybrali plochu, na kterou se chcete podívat v kolmém pohledu.
Příjemná je také možnost nechat objekt volně rotovat. Jako malou nevýhodu bych naopak označil způsob panorámování pohledu, který není řešen jako v jiných aplikacích tažením pohledu myší, ale klikáním do místa, které chcete zobrazit. Program umí zobrazovat i více výřezů najednou.
Zajímavé možnosti poskytuje také panel Verify. Zde můžete zjistit informace o jednotlivých objektech (mezi jednotlivými entitami lze cyklovat stiskem mezerníku), jako jsou např. hladina, tloušťka, nastavení pera, souřadnice, atd. …, objemové vlastnosti, plochu, vzdálenosti mezi objekty, nebo moment setrvačnosti vzhledem ke zvolené ose.
Rychlejšího výběru objektů (např. při měření délky smyčky) lze dosáhnout zřetězením jednotlivých entit při výběru.
Program zvládá i práci s hladinami – lze nastavit viditelnost jednotlivých hladin, vybíratelnost objektů v jednotlivých hladinách, zobrazit počet objektů v hladinách, nebo tyto informace vyexportovat do textového souboru.
Pomocí kalkulátoru lze provádět matematické výpočty a zároveň přiřadit hodnoty výsledků určitým proměnným a dále pak s těmito proměnnými pracovat.
Z prohlížeče je možné také tisknout – podrobná nastavení tisku jsou dostupná přes nabídku Tools – Options – Print/Plot. Zde lze vytvořit různé profily s odlišným nastavením a editovat je. Objekty se tisknou v závislosti na vybraném stínování. Výsledek lze ověřit v náhledu tisku.
První dojmy
Vzhledem k „ceně“, musí určitě každého potěšit množství funkcí, kterými program disponuje, a také univerzálnost pro prohlížení různých formátů CAD souborů.
3D modely byly ve většině případů správně načteny a zobrazeny, nelze to ovšem tvrdit o 2D výkresech AutoCADu, které byly občas zobrazeny „tak“, podruhé zase „jinak“, ale ve všech případech v nich chyběly jakékoliv textové objekty, včetně hodnot kót.
Takže velmi časté zobrazení DWG výkresu bylo například takovéto:
Některé problémy jsou tedy pravděpodobně daní za univerzálnost programu, ale vzhledem k množství podporovaných formátů a funkcí se jedná o velmi zajímavý nástroj pro zobrazování souborů z různých CAD systémů.