Autodesk Fórum 2005
Sekci zaměřenou na infrastrukturu svým vystoupením uvedl Frank Ostyn, Sales Execution Director Infrastructure Solutions společnosti Autodesk. Kromě aktuální sady produktů pro oblast infrastruktury pře…
Sekci zaměřenou na infrastrukturu svým vystoupením uvedl Frank Ostyn, Sales Execution Director Infrastructure Solutions společnosti Autodesk. Kromě aktuální sady produktů pro oblast infrastruktury představil systém pro centrální ukládání dat TOPOBASE a samozřejmě se věnoval i koncepci práce s daty podle filosofie společnosti Autodesk.
V dnešní době velmi výrazně převažuje počet pasivních uživatelů nad specialisty (consumers x producers). Je proto kladen důraz na názornou vizualizaci vytvořených návrhů a řešení. Mapa již dlouhou dobu poskytuje široký rozsah informací, ale dnešní technologie již umožňují tvorbu 3D interaktivních prezentací. Klient tak má možnost „projít“ se navrženou výrobní halou nebo virtuálně projet trasu nové komunikace. Tento přístup je podobný některým počítačovým hrám – Fr. Ostyn zmínil Simcity, což je vlastně možnost, jak si vyzkoušet územní plánování a strategické rozhodování ve virtuálním 3D prostředí.
Autodesk podporuje uchování dat v digitální podobě. Byl vytvořen „životní cyklus“ dat (Lifecycle Management Solution), který začíná jejich tvorbou, pokračuje správou a sdílením (Create – Manage – Share). Sdílení dat v digitální podobně je výrazně přehlednější a levnější než starý, „papírový“ způsob, umožňuje rychlejší spolupráci, zvyšuje efektivitu a přitom stále zachovává přesnost dat. Stále populárnější je i šíření dat prostřednictvím webových aplikací pro široký okruh uživatelů bez nutných odborných znalostí.
Použití „základních“ dat z prostředí CADů v tomto systému je možné, ale nabízí se i jejich účelnější implementace do oblastí, pro které nebyla primárně určena. Doplněním grafických informací o vhodné atributy (stav a typ povrchu komunikací, propustnost a kapacita potrubí) lze použít pro GIS aplikace. Podle Fr. Ostyna aplikace jako Autodesk Map 3D nebo Civil 3D tvoří most mezi CADy a GISy. Upozornil také, že se jedná o celosvětově rozšířené produkty, které ale podporují lokální standardy. CAD programy produkují velmi přesná data a ukládají je do jednotlivých souborů, v prostředí GISů lze s daty provádět prostorové analýzy a ukládat je do centrálního datového skladu. Integrace CAD a GIS funkčnosti v aplikacích jako Autodesk Map eliminuje redundanci, snižuje náklady a zachovává vysokou přesnost dat.
Použití integrovaného řešení pro ukládání prostorových a popisných dat s sebou přináší nutnost standardizace. Definice v jakém tvaru, jakým způsobem, s jakými atributy a kdy data ukládat jsou nezbytné.
Příkladem centrálního řešení pro ukládání a správu dat je produkt TOPOBASE od švýcarské společnosti C-Plan. Tento datový sklad postavený na funkčnosti databáze Oracle Spatial podporuje standardy OGC (Open GIS Consorcium), a proto je použitelný pro nejrůznější aplikace bez nutnosti speciálního „middlewaru“ (= softwarového prostředníka). V prostředí TOPOBASE jsou přesně definovaná pravidla, závislosti a procesy, databáze umožňuje ukládání topologických dat. Data lze kromě editace tlustým klientem (např. Autodesk Map) také šířit prostřednictvím internetu pro jejich pasivní užívání (prohlížení) pomocí produktu Autodesk Mapguide nebo služeb WMS (Web Map Services). V současné době databázový stroj TOPOBASE používá asi 700 zákazníků (např. švýcarské město Winterthur).
LPIS (Land Parcel Identification System) neboli informační systém evidence obhospodařované zemědělské půdy dle uživatelských vztahů ministerstva zemědělství zmínila během svého vystoupení již výkonná ředitelka společnosti Autodesk Carol Bartz. V sekci Infrastruktura systém podrobněji představil Jiří Bukovský z ministerstva zemědělství. LPIS slouží pro administraci přidělování dotací v resortu zemědělství ze strany ministerstva a pro získávání aktuálních informací ze strany zemědělců.
Základem systému je produkt Autodesk MapGuide, data jsou uložena v centrální databázi, jsou verzována a po online editaci okamžitě aktualizována. Systém má také kontrolu topologické správnosti dat a účinně tak pomáhá předejít kolizím při tvorbě návrhů na užívání. Kromě evidence půdních bloků (polygonová kresba) lze z databáze získat také ortofotomapy, ZABAGED, digitální modely terénu, zvláště chráněná území, BPEJ a data KN, která však nejsou zemědělcům přístupná.
V současné době systém využívá okolo 5000 uživatelů, kterým je přístup poskytován zdarma, pouze musí na příslušné zemědělské agentuře požádat o přidělení přístupového jména a hesla. Každý z uživatelů vidí své zájmové území (tj. území, které obhospodařuje) a data jsou přístupná jen pro čtení. Editace je možná pouze z pracovišť zemědělských agentur (tlustý klient – Autodesk Map).
LPIS přináší uživatelům aktuální informace, výrazně snižuje finanční zatížení, zvyšuje přesnost a přehlednost evidence a poskytuje všem jednotné pracovní prostředí.
O prolínání CAD a GIS technologií v prostředí Autodesk Map 3D 2006 mluvil Pavel Robek, Sales Specialist CAD ze společnosti Tech Data Distribution. Zmíněny byly novinky v aktuální verzi jako např. vylepšený Display Manager, možnosti velmi precizní klasifikace dat pro nastavení standardů, 3D modelování povrchů nebo tvorba atlasů (MapBooks). Součástí byla i názorná ukázka funkčnosti aplikace. Pavel Robek byl také garantem sekce Infrastruktura a celým odpoledním blokem přednášek účastníky prováděl. Na závěr programu pak ještě představil Autodesk MapGuide, aplikaci pro publikaci a sdílení geoprostorových dat na internetu nebo vnitřních sítích.
Pro zpracování rozdílných dat (prostorová x popisná) původně existovaly oddělené systémy (v mnoha případech stále existují) a to způsobovalo problémy s jejich následným propojením. Výsledkem pak byly nekompletní informace a nepřesnosti. Řešením se stala jednotná architektura pro všechny typy informací, která mimo jiné zajišťovala stejnou dostupnost, spolehlivost, výkonnost i správu pro všechny aplikace pracující s daty. Jak uvedl Solution Specialist Oracle David Krch, Oracle Spatial je nejpoužívanější databází pro ukládání prostorových vektorových i rastrových dat (GeoRaster) v celosvětovém měřítku. Příkladem může být již zmíněná produkt TOPOBASE. Ukládání dat a jejich správa v tomto prostředí zajišťuje komfortní údržbu, jednoduché šíření prostorových informací a možnost vývoje nových aplikací.
Autodesk Technical Sales Manager Jim Hughes charakterizoval a názorně předvedl klíčové vlastnosti produktu Autodesk Civil 3D 2006. Nejdůležitějším rysem aktuální verze je objektově orientované modelování. Mezi jednotlivými objekty v projektu existují vazby, které zaručují dynamické změny ve všech objektech po editaci jednoho z nich. Když uživatel změní výškovou kótu v bodovém poli, dojde automaticky k přepočítání povrchu, profilů i popisů k nim.
Jako v jiných produktech Autodesku je možné i zde definovat standardy pro tvorbu objektů, tabulek, popisů a další kriteria kresby. Již v základní verzi produktu má uživatel k dispozici množství obecně použitelných šablon, které může dle potřeby modifikovat nebo vytvořit nové, vlastní. Autodesk Civil 3D také podporuje současnou práci více uživatelů.
Program je založen na produktu AutoCAD 2006 a je využíván pro konstrukční práce. Kromě tvorby samotných návrhů umožňuje také jejich velmi realistickou vizualizaci.
Navrhováním komunikací, železnic a pozemních staveb se v České republice zabývá mimo jiné společnost Pragoprojekt. Během prezentace Milana Marka a Karla Jeráčka byly pomocí virtuálních průletů (nebo spíše průjezdů) představeny některé dálniční stavby již v realizaci nebo před jejím začátkem ( např. D3, D8) a také komplexní softwarový balík ROADPACK 05, který kooperuje s AutoCADem. ROADPACK 05 se využívá pro projektování liniových staveb, jednotlivé operace jsou prováděny mimo AutoCAD a poté jsou v prostředí AutoCADu upravovány a vizualizovány. To s sebou podle sdělení zástupců Pragoprojektu přináší významnou úsporu času.
Výsledky projekčních prací ve 3D jsou mimo jiné používány pro úpravu terénu stavebními stroji, které pracují pomocí speciálních přístrojů řízených GPS.
Závěrem lze říci, že blok přednášek připravený pro oblast infrastruktury přinesl přehled nových i stávajících řešení nejrůznějších problematik a také velký objem důležitých a pro účastníky konference jistě zajímavých a podnětných informací.
Fotogalerii z letošního Autodesk Fóra je umístěna na následující webové adrese www.autodeskclub.cz/forum.