Soubory nabídky, 1. díl – přehled souborů nabídek
Výchozí soubor nabídky je acad.mnu. Můžete jej nalézt ve složce support, otevřít jej v Poznámkovém bloku a podívat se, jak vypadá jeho obsah. Chcete-li otevřít soubor nabídky, z nabídky Nástroje vyber…
Výchozí soubor nabídky je acad.mnu. Můžete jej nalézt ve složce support, otevřít jej v Poznámkovém bloku a podívat se, jak vypadá jeho obsah. Chcete-li otevřít soubor nabídky, z nabídky Nástroje vyberte Vlastní – Editace uživatelských souborů – Aktuální nabídka.
Soubory nabídky můžete upravit nebo vytvořit kvůli:
·Přidávání nebo změně nabídek (včetně místních , ikonových a tabletových ) a panelů nástrojů.
·Přiřazení příkazů tlačítkům na vašem ukazovacím zařízení.
·Vytváření a úpravě klávesových zkratek
·Přidávání bublinové nápovědy
·Zobrazení nápovědy na stavovém řádku
Například při přidání nové nabídky můžete upravit příslušnou sekci souboruacad.mnu a uložit jej pod novým názvem, nebo můžete vytvořit nový soubor nabídky.
V následujícím příkladu vyžaduje výkresový projekt časté použití kružnic s poloměrem 1, 2 nebo 3 jednotky. Pro efektivnější práci můžete vytvořit soubor nabídky, který definuje roletovou nabídku s třemi volbami, přičemž každá z nich nakreslí kružnici s rozdílným poloměrem. Při vytvoření souboru nabídky zadáváte řádky do Poznámkového bloku (nebo jiného textového editoru, který ukládá ve formátu ASCII) a potom soubor uložíte do složky produktu AutoCAD support s příponou mnu . Soubor nabídky v tomto příkladu by mohl být pojmenován circles.mnu.
***MENUGROUP=CIRCLES
***POP13
//Vytvoří kružnice s poloměry 1, 2, 3
Circle-1 [Poloměr-1 ]^C^C_circle 1
Circle-2 [Poloměr-2 ]^C^C_circle 2
Circle-3 [Poloměr-3 ]^C^C_circle 3
První řádek v souboru nabídky je vždy sekce skupiny nabídky obsahující jedinečný název pro nabídku. V příkladu je použit název skupiny nabídky Circles. Název skupiny nabídky nemusí být stejný jako název souboru.
Druhý řádek v příkladu je identifikátor sekce. Tato nabídka je roletová a proto používá rozbalovací sekci s čísly 1 až 16 (POP13).
Třetí řádek začínající dvěma lomítky (//) je volitelný řádek, který je při kompilaci nabídky ignorován. Soubory nabídek mohou obsahovat komentáře, jako jsou například informace o autorských právech, dokumentace nebo poznámky.
Následující tři řádky definují položky v nabídce. V první položce nabídky, Circle-1 je jmenovka přidělená položce nabídky. Text v závorkách, [Radius-1 ], je identifikátor položky nabídky, který definuje, co bude zobrazeno v nabídce pro tuto položku. Zbytek je makro nabídky, které používá v produktu AutoCAD příkazy a speciální znaky k nakreslení kružnice o poloměru 1 jednotky.
Chcete-li použít novou nabídku v produktu AutoCAD načtete soubor nabídky, circles.mnu pomocí příkazu ČTIMENU .
Soubory nabídky jsou rozděleny do sekcí. Sekce skupiny nabídky je vždy první a přiděluje souboru nabídky jedinečný názvy skupin nabídek souboru nabídky. Název skupiny nabídky je řetězec o maximálně 32 alfanumerických znacích bez mezer a interpunkčních znamének.
Následující sekce definují specifické oblasti rozhraní produktuAutoCAD a obsahují položky nabídky, které se obvykle skládají z názvu, popisku a makra nabídky. Více informací specifických pro každou sekci nabízí téma pro konkrétní sekci.
Sekce v souboru nabídky jsou identifikovány pomocí identifikátorů nabídek, které mají formát ***název_.sekce Vícenásobné tlačítkové, pomocné, rozbalovací a tabletové sekce jsou číslovány, například ***POP5.
Identifikátor sekce
Oblast uživatelského rozhraní
***MENUGROUP
Název skupiny nabídky
***BUTTONSn
Tlačítková nabídka ukazovacího zařízení
***AUXn
Systémová nabídka ukazovacího zařízení
***POPn
Roletové a místní nabídky
***TOOLBARS
Definice panelů nástrojů
***IMAGE
Ikonové nabídky
***SCREEN
Obrazovkové nabídky
***TABLETn
Tabletové nabídky
***HELPSTRINGS
Text, který se zobrazuje na stavovém řádku při výběru položky v roletové nebo místní nabídce nebo při výběru tlačítka v panelu nástrojů.
***ACCELERATORS
Definice klávesové zkratky
Soubor nabídky nemusí obsahovat všechny možné sekce nabídky. Doporučuje se vytvoření malých souborů nabídky, které lze podle potřeby načítat nebo uvolňovat (příkazy ČTIMENU a ZRUŠMENU). Práce s malými soubory šetří systémové prostředky a ulehčí přizpůsobení.
Syntaxe používaná pro vytváření položek nabídky je stejná pro všechny sekce nabídky. Každá položka nabídky může obsahovat název, identifikátor a makro. (Některé sekce nepoužívají názvy a identifikátor.)
Název
Identifikuje položku nabídky. Název nabídky je řetězec alfanumerických znaků a podtržítek, který jedinečně identifikuje položku v rámci skupiny nabídek.
Identifikátor
Definuje, co bude zobrazeno a prezentováno uživateli. Identifikátor je uzavřen v hranatých závorkách ([ a ]).
Makro nabídky
Definuje akci provedenou položkou nabídky. Makra nabídky také definují například vzhled a umístění tlačítek panelu nástrojů. Makra nabídky mohou být záznamem stisků kláves, které provedou daný úkol, nebo komplexní kombinací příkazů a programového kódu.
Položka nabídky bývá obvykle uváděna na jednom řádku nabídky a má následující formát:
name_tag label menu_macro
V následujícím příkladu z rozbalovací sekce ID_Quit je název. Identifikátor , [Konec], zobrazuje v nabídce slovo Konec. Při výběru této nabídky makro nabídky , ^C^C_quit, stornuje všechny běžící příkazy a spustí příkaz VEN.
ID_Quit [Konec]^C^C_quit
Identifikátory položek nabídek
Formát a použití identifikátorů se liší pro každou sekci. Sekce nabídky, které nemají rozhraní pro zobrazování informací (například tlačítkové, pomocné a tabletové sekce) nepotřebují identifikátor, mohou však být použity pro interní poznámky v těchto sekcích. Následující tabulka popisuje použití identifikátorů položek nabídky v různých sekcích souboru nabídky.
Sekce nabídky
Použití identifikátoru
POPn
Definuje obsah a formátování položek v roletové a místní nabídce.
panely nástrojů
Definuje název panelu nástrojů, stav (plovoucí nebo ukotvený a zapnutý nebo vypnutý) a umístění. Také definuje každé tlačítko a jeho vlastnosti.
IMAGE
Definuje text a obrázek zobrazený v ikonové nabídce.
SCREEN
Definuje text zobrazený v obrazovkové nabídce.
HELPSTRINGS
Definuje text zobrazený ve stavovém řádku pro roletové nabídky a panely nástrojů.
ACCELERATORS
Spojuje klávesové zkratky s makry.
Makra nabídek
Makro nabídky definuje akci prováděnou při výběru nabídky. K vytvoření makra nabídky můžete použít příkazy, speciální znaky a programovací kód DIESEL nebo AutoLISP. Pokud zamýšlíte do položky nabídky zahrnout příkaz, musíte znát posloupnost výzev a výchozí volby pro každý z nich.
Poznámka: S tím, jak je AutoCAD průběžně vylepšován, může se posloupnost výzev příkazu (a někdy i jeho název) měnit. Proto je někdy nutné mírně změnit uživatelské nabídky při přechodu na novou verzi produktu AutoCAD.