Druhy CAD standardů
Jako CAD standardy si lze představit souhrn předem definovaných vlastností a nastavení různých objektů nebo i pracovních postupů, které mají za cíl sjednotit, ulehčit a zefektivnit pracovní proces, re…
Jako CAD standardy si lze představit souhrn předem definovaných vlastností a nastavení různých objektů nebo i pracovních postupů, které mají za cíl sjednotit, ulehčit a zefektivnit pracovní proces, resp. výměnu informací mezi různými pracovníky podílejícími se na projektu.
Velká část z vás se určitě dostala do situace, kdy jste museli pracovat s cizím výkresem, který byl vytvořen naprosto jinak, resp. s jinými standardy, a nebo ještě hůř bez nich, než jste byli zvyklí. Mohlo by se jednat např. o nastavení hladin, textu, kótovacího stylu, atd. Už jenom samotná orientace v hladinách takto vytvořeného výkresu je zdržující. Účelem použití standardů v oblasti CAD je předcházet přesně takovým a obdobným situacím. Bez použití standardů by bylo nutné vynaložit zbytečný čas na přizpůsobení dodaného výkresu vlastním podmínkám. A protože pracovní tok se nezastavuje, opakovala by se tato činnost pořád dokola. Standardy tedy vám i vaší firmě mohou pomoci zefektivnit proces navrhování.
10 základních
Seznam následujících deseti položek by mohl být považován za rozhodující v oblasti CAD standardů, a proto je nutné jej úplně a srozumitelně formulovat. Udělejte cokoli, abyste níže uvedené návrhy dodrželi a poskytli tak vaší firmě dostatečnou efektivitu práce.
1.Složky – názvy, umístění, vztahy, obsah
2.Názvy projektů – číslování, jména
3.Jména souborů – kompletní definice, jak jsou vytvořeny, do které složky patří
4.Názvy hladin, Styly čar, Tloušťky per
5.Tabulky stylu vykreslování (styly per) – CTB, STB
6.Názvy fontů a výška písma – pokud je použito, fonty a názvy stylů
7.Kótovací styly – přesné názvy, všechny podmínky nadefinovány
8.Kreslící symboly – vaše základní symbolika
9.Použití externích referencí – pojmenování, obsah, způsob připojení
10.Záložky rozvržení – názvy, formát, nastavení stránky
Obsáhlejší seznam
Níže uvedený seznam obsahuje podrobnější definici, co všechno by mohlo být obsaženo ve vašich standardech. Zde se odráží různé možnosti, které by mohly být nalezeny ve Standardech čistého AutoCADu. Pokud používáte Architectural Desktop, Land Desktop, Civil 3D, nebo Revit, mohl by být seznam podle potřeby ještě delší.
1.Standardní složky
2.Názvy projektů
3.Názvy souborů
4.Standardní jednotky
5.LTSCALE – měřítko typu čáry
6.Modelový a výkresový prostor
7.Výřezy
8.Datumové razítko
9.Sledování revizí souborů
10.Názvy hladin, Styly čar, Tloušťky per
11.Tabulky stylů vykreslování (styly per)
12.Názvy fontů a výška písma
13.Kótovací styly
14.Kreslící symboly
15.Grafické symboly
16.Použití externích referencí
17.Uložené pohledy
18.Rohová razítka
19.Záložky rozvržení
20.Tvorba popisů a jejich použití
21.Nabídky
22.Podpůrné soubory
23.Tisk
24.Hardwarové požadavky
25.Softwarové požadavky
26.Výsledné produkty
Jak tedy CAD standardy dodržovat? Nástroje pro kontrolu standardů jsou již zahrnuty v softwaru pro navrhování. U AutoCADu se jedná „CAD standardy“. Nejprve je nutné soubor se standardy nadefinovat a poté jej asociovat s výkresovou dokumentací. Sledování výkresu se pak bude dít automaticky a uživatel bude při porušení zvolených nastavení upozorněn.
Návrhy jsou také ve většině případů sdíleny mezi různými firmami. Vzhledem k tomu, že nelze očekávat, že by všechny společnosti přešly na jediný standard, jeví se důležitá i možnost překládat jednotlivé standardy mezi sebou navzájem.
Je tedy zřejmé, že použití standardů v oblasti počítačem podporovaného navrhování (ale nejen zde), může přinést užitek všem zainteresovaným stranám.
Zdroj: http://www.caddmanager.com/Standards/WhatAreStandards.html