Knihovny konstrukčních prvků
Jeden z příkladů Představme si jednoduchou konstrukční úlohu, u které vytvoříme destičku a do ní budeme navrhovat tvarovou drážku. Tato drážka může mít složitý tvar, který je popsán sadou geometr…
Jeden z příkladů
Představme si jednoduchou konstrukční úlohu, u které vytvoříme destičku a do ní budeme navrhovat tvarovou drážku. Tato drážka může mít složitý tvar, který je popsán sadou geometrických vazeb a rozměrových parametrů.
První fáze je tradiční vytvoření náčrtu
Výchozí náčrt geometrického prvku, nebo jejich sada, by měla být vždy plně rozměrově a geometricky určitá. To znamená, že stupně volnosti (možnosti deformací a pohybů) náčrtu musí být sníženy na nulu.
Vytvoření konstrukčního prvku tvarové drážky
Konstrukční prvky lze pomocí různých technik podle typu software (příklad je pro Autodesk Inventor) extrahovat a uložit jej do samostatné knihovny konstrukčních prvků. Jedná se o určitou obdobu 2D bloku, u kterého je ovšem možnost nejen opětovného využití při modelování nové součásti, ale navíc možnost úpravy definičních rozměrů.
Knihovna konstrukčních prvků v Autodesk Inventoru 10
V 3D aplikacích se využívají pro snadné generování konstrukčních prvků různé typy průvodců. Tato operace je často řešena také pomocí samostatného modulu za příplatek.
Průvodce pro extrahování konstrukčního prvku
Pro umístění prvku se ve většině případů využívá dvou definičních os, které určují polohu prvku v pracovní rovině. Lze tak například prvek tvarové drážky umístit prakticky do libovolného místa nebo polohy na modelované součásti. Ušetříte si tak opravdu poměrně velkou spoustu práce. Samozřejmě, že z těchto prvků lze vytvářet i různé typy polí.
Rozměrově modifikovaná drážka na jiné součásti