portál uživatelů
softwarů Autodesk

Studie produktivity AutoCADu 2006

Porovnání probíhalo na typických architektonických úlohách prováděných v AutoCADu. Jednalo se o příklady úloh, které se běžně vyskytují v praxi, a při kterých se daly využít nové funkce Auto…

Studie produktivity AutoCADu 2006

Porovnání probíhalo na typických architektonických úlohách prováděných v AutoCADu. Jednalo se o příklady úloh, které se běžně vyskytují v praxi, a při kterých se daly využít nové funkce AutoCADu 2006. Pro tuto studii byl vybrán půdorys poschodí obytné budovy. Vše bylo navrženo ve spolupráci s architekty Annand & Mustoe. Účastníci obdrželi připravené výkresy podlaží a základní informace týkající se použití nejběžnějších funkcí AutoCADu. Poté byli uživatelé AutoCADu 2006 i AutoCADu 2002 požádáni, aby ve výkresu provedli stejné změny. Měření se provádělo pro každou úlohu zvlášť i pro celé cvičení najednou.

Výsledky studie ukázaly 29% nárůst produktivity AutoCADu 2006 oproti verzi 2002.

Účastníci studie

Účastníky studie byli architekti ze severní Evropy. Převážnou většinu tvořili Britové, dále pak Holanďané, Švédové a Dánové. Celkem 20 uživatelů, vždy po desíti na jeden produkt. Ostatní účastníci s architekty úzce spolupracovali, např. správci budov, nebo vyučující CADu, CAD manažeři, atd.

Přibližně polovina uživatelů byla získána díky náborové akci Autodesku. Druhá polovina se skládala ze známých uživatelů AutoCADu, kteří byli kontaktováni, a byl jim vysvětlen účel zkoumání.

Zadané úkoly

Níže se nachází tabulka 10 úloh, které bylo nutné splnit.

č.

Úloha

Použitý příkaz AutoCADu 2006

1

Šrafování vnějších a vnitřních dutých zdí pomocí určeného šrafovacího vzoru se zadaným měřítkem.

Tvorba oddělených šraf

2

Tvorba a šrafování terasy. Rozměry terasy byly dodány v PDF dokumentu.

Určení počátku šraf

3

Použití bloku dveří a oken a jejich umístění na správná místa výkresu definovaný v PDF. Seznam nově vložených oken.

Dynamické bloky

4

Zakótování nové terasy, dveří a oken.

Vytvoření seznamu pomocí extrakce atributů

5

Šrafování několika pokojů. Zjištění plochy pokojů. Editace textu.

Použití funkce „Geometrie“v paletě vlastností

6

Tvorba tabulky a zadání hodnot plochy pokojů.

Rychlý kalkulátor

7

Zadaní a editace textu.

Použití příkazu „Vložit vzorec – Součet“ u tabulek

8

Editace vyšrafovaných zdí a aktualizace dotčených hodnot v tabulce.

Automatická aktualizace tabulky

9

Editace bloku okna a aktualizace ovlivněných údajů v seznamu

Automatická aktualizace tabulky

10

Editace externí reference.

Žádný nový příkaz

Čtvrtina úkolů byla sledována přímo společností Cambashi při osobním setkání s uživateli. Zbývající tři čtvrtiny byly sledovány vzdáleně monitorováním aktivity uživatelů pomocí softwaru pro webové konference. Čas se měřil pomocí stopek.

Test rychlosti

Jednalo se o soubor úkolů, které byly v obou verzích ACADu prováděny stejnou skupinou příkazů. Jednoduchým zprůměrováním času všech účastníků se zjistilo, že uživatelé pracující ve verzi 2006 byli o 32% rychlejší než ostatní, používající AutoCAD 2002. Pro zpřesnění výsledků byl zaveden „hendikepový systém“ (podobně jako v golfu). Bylo nutné zjistit, kteří uživatelé jsou velmi zdatní, a kteří méně. Mohlo se např. stát, že nejrychlejší uživatel AutoCADu 2002 dosáhl lepšího času než nejpomalejší uživatel AutoCADu 2006. Úprava výsledků probíhala tzv. normalizováním, kdy nejrychlejší účastníci byli efektivně zpomaleni a nejpomalejší naopak zrychleni. Po tomto normalizování byl AutoCAD 2006 o 29% rychlejší než AutoCAD 2002.

Přínos AutoCADu 2006

Jako velký klad se projevily dynamické bloky. Došlo v průměru ke 46% zlepšení. (Všichni účastníci studie je běžně v práci používali).

Výhodné se ukázaly i vylepšené tabulky s automatickou aktualizací jednoduchých vzorců. Dobře se projevil i systém vylepšeného šrafování.

Celá zpráva v angličtině je ke stažení zde.

Další podrobnosti k produktu AutoCAD 2006 naleznete na www.autodeskclub.cz//data/articles/1806/autocad