Jak se učí CAD na Fakultě stavební VUT v Brně?
AC:Dokážete si ještě vzpomenout, kdy byl na vaší škole pořízen historicky první CAD systém? JS:V roce 1985 bylo v rámci FAST založeno výpočetní středisko, jehož vedoucím pracovníkem byl RNDr. Jiří Ma…
AC:Dokážete si ještě vzpomenout, kdy byl na vaší škole pořízen historicky první CAD systém?
JS:V roce 1985 bylo v rámci FAST založeno výpočetní středisko, jehož vedoucím pracovníkem byl RNDr. Jiří Macur. Pod jeho vedením vznikla roku 1986 učebna s osobními počítači AT a asi v roce 1987 začala na těchto PC probíhat první nepovinná výuka AutoCADu ve verzi 9.
Hlavní budova Fakulty stavební VUT v Brně na ulici Veveří
AC: Jaký CAD software je na FAST používán a vyučován nyní?
JS: Dominantním CAD softwarem je AutoCAD a Autodesk Architectural Desktop. Dále je k dispozici Autodesk VIZ, Microstation, ArchiCAD a Allplan.
AC: Jaká je vybavenost vaší školy výpočetní technikou?
JS: Na naší škole je v provozu asi 700 počítačů, z toho je studentům k dispozici asi 300 PC. Odborné ústavy na FAST mají k dispozici vlastní učebny, které využívají studenti jak v rámci výuky, tak k individuální odborné práci. Dále je studentům i ostatním zaměstnancům k dispozici pět učeben Ústavu automatizace inženýrských úloh a informatiky (AIU). V těchto učebnách probíhá i výuka povinných a volitelných předmětů a mimo výuku jsou tyto učebny zpřístupněny studentům FAST k samostudiu. Všechny učebny AIU jsou vybaveny vedle CADů (AutoCAD, Autodesk Architectural Desktop, Autodesk VIZ) i dalším odborným softwarem. Studenti a zaměstnanci na FAST mají možnost navštěvovat fakultní Knihovnické informační centrum (KIC), kde je k dispozici 80 počítačů (na 15 PC je nainstalován AutoCAD a ArchiCAD). Výpočetní technika je všem oprávněným zájemcům k dispozici výrazně nad rámec vyučovacích hodin.
V loňském roce byla fakulta vybavena novými plotry Hewlett-Packard Designjet 500
AC: Myslíte si, že je v této době možné studovat na technické univerzitě bez toho, aby student disponoval vlastním počítačem?
JS:Výhledově již asi ne.
AC: V jaké formě musí studenti odevzdávat své práce (ať už texty nebo výkresy)? Je možné zpracovat například diplomovou práci ještě „starým způsobem“, tj. jako ručně rýsované výkresy?
JS: Výkresy vytvořené na kreslicím prkně jsou dnes již výjimkou, všeobecně je již akceptován strojový výstup.
AC: Můžete popsat, kolik licencí kterého CAD softwaru právě FAST vlastní a využívá?
JS: V dané chvíli má FAST zakoupeny licence pro CAD systémy v rámci licenčního programu Autodesk Campus, a to více než 100 paralelních licencí. Další licence (řádově desítky kusů) jsou k dispozici v rámci ústavů.
Kvalitní digitální projektor je součástí každé moderní počítačové studovny
AC: Na základě čeho se vaše škola rozhoduje pro pořízení konkrétního CAD softwaru, který bude vyučovat?
JS: Výuka se snaží respektovat zejména rozšířenost CAD systémů používaných v praxi.
AC: Vyučuje vaše škola používání CAD softwaru i externím zájemcům?
JS: V letošním roce je naplánována výuka CADu v rámci celoživotního vzdělávání podporovaná přijatým projektem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
AC: V odborné sféře je již nyní patrné, že budoucnost stavební projekce ovládnou tzv. parametrické systémy (např. Autodesk Revit). Plánujete tento program vyučovat?
JS: Vývoj aplikace Revit sledujeme, ale prozatím zůstáváme u Autodesk Architectural Desktop.
AC: Který CAD systém je nyní ve výuce na FAST stěžejní a proč?
JS: V předmětech, které jsou zaměřeny na projektování, se vyučuje AutoCAD (Autodesk Architectural Desktop), ve studijním programu „Geodézie a kartografie“ je dominantní Microstation, i když zájem o AutoCAD je i zde zřejmý.
Stěny Knihovnického informačního centra zdobí působivé počítačové vizualizace staveb, které vytvořili sami studenti
AC: Na konferenci Autodesk Academia Fórum jsem se doslechl, že FAST si jako zřejmě vůbec první VŠ v naší zemi pořídila předplatné softwaru od firmy Autodesk v rámci tzv. Campus Licence. Co vás k tomuto kroku vedlo a co od něj očekáváte?
JS: Program Campus byl dojednán s vedením firmy Autodesk pro východní Evropu a zprostředkován firmou Computer Agency. Výhodu tohoto programu fakulta spatřuje zejména v administrativní jednoduchosti a také v příznivé ceně. V současné době je též výhodné provozování centrálního licenčního serveru v rámci fakultní počítačové sítě. Pronájem byl pořízen na dobu jednoho roku, avšak počítá se s jeho pravidelným prodlužováním.
AC: Plánujete využít možnosti poskytnout v rámci Autodesk Campus Licence CAD software za zvýhodněných podmínek i vašim studentům?
JS: O této možnosti jsou naši studenti informováni.
AC: Víte o existenci oficiálních výukových osnov (tzv. Autodesk Curriculum) vydaných společností Autodesk k jejím produktům, případně využíváte je?
JS: Nevíme a zatím je tedy nevyužíváme. Tato nabídka by mohla být zajímavá v případě, že by se jednalo o produkty lokalizované do češtiny.
AC: Děkuji za rozhovor.