Autodesk Raster Design a multispektrální data
Data zájmového území jsou obvykle dostupná z různých ročních období, pro jednotlivé fáze projektu (časová řada snímků) nebo před a po zásadní události. V konečném důsledku je cena multispekt…
Data zájmového území jsou obvykle dostupná z různých ročních období, pro jednotlivé fáze projektu (časová řada snímků) nebo před a po zásadní události. V konečném důsledku je cena multispektrálních dat pro většinu komerčně zaměřených uživatelů poměrně výhodná.
Autodesk Raster Design umí zpracovávat multispektrální data následujícími způsoby:
PZobrazení termálního, ultrafialového a dalších spektrálních pásem mimo viditelné spektrum
PKombinace několika spektrálních pásem a jejich zobrazení v barvách vhodných pro analýzy jako např. zvýraznění minerálů či vegetace
Tato vylepšení produktu Autodesk Raster Design jsou důležitá hlavně v případě, jestliže se musíte při přípravě multispektrálních dat spoléhat na externí aplikace či spolupracovníky. Nyní si stačí osvojit pár nových nástrojů a budete schopní zpracovávat tato data sami. Tento dokument popisuje základní pracovní postupy a uvádí několik příkladů, jak lze data efektivně využít.
Použití Color Maps
Autodesk Raster Design nabízí sadu color maps, která splňují základní požadavky pro zobrazení leteckých snímků nebo dat z termální části elektromagnetického spektra. Raster Design rozpozná datový typ otevíraného souboru a automaticky mu přiřadí pro tento datový typ vhodnou barevnou mapu.
Klíčem k využití plného analytického potenciálu multispektrálních obrazových záznamů je správný způsob vybírání a upravování barevných map pro aktuální potřebu. Po vytvoření preferované (vhodné) sady barevných map je možné ji uložit mimo snímek i výkres, ve kterém byla definována. Když v budoucnu budeme tuto sadu potřebovat pro další snímky, jednoduše ji do výkresu naimportujeme.
Zobrazení jednoho pásma snímku
Nejjednodušší cestou, jak zobrazit multispektrální data je použití pásem z viditelné části elektromagnetického spektra. Data jsou zobrazena v typických odstínech šedi (2, 4 nebo 8 bitů). Na Obr. 1 je uveden příklad tohoto využití.
Obr.1 „RAW“ panchromatický snímek
Poté, co se rozhodneme, zda chceme snímek zobrazit černobíle nebo barevně, můžeme pro nejrůznější účely barevnou mapu modifikovat. Můžeme například chtít zredukovat velikost souboru pro jednodušší a rychlejší práci. Pro tento případ lze v barevné mapě definovat méně spektrálních pásem a nižší rozlišení třeba změnou z 24 bitové hloubky barev na 8 bitovou.Je také možné přizpůsobit kontrast, jas a „blednutí“ snímku přesně podle našich potřeb.
Pro zobrazení dat mimo viditelné spektrum využijeme dostupný rozsah 256 barev z pásma viditelného, a to v odstínech šedi nebo barevný. Pro barevné zobrazení je možné specifikovat, která pásma přiřadíme k červenému, modrému a zelenému barevnému kanálu. Obrázek 2 ukazuje typický příklad používaný pro znázornění využití země (land use). Tento snímek je složen ze tří pásem tak, že intenzita červené znázorňuje množství vegetace, tmavě modrou jsou zobrazeny podmáčené půdy a odstíny od šedé do světle zelené detekují urbanizované areály. Vodní plochy jsou pak znázorněny černě.
Obr. 2: Kombinace multispektrálních pásem pro znázornění využití země
Kombinace více pásem
Nejčastěji používaná multispektrální data z družice Landsat zahrnují 9 samostatných spektrálních pásem. Počet pásem se dle typu a původu dat liší. Výběrem vhodných spektrálních pásem a barevných kanálů pro jednotlivá pásma můžeme pro nejrůznější účely dosáhnout hodnotných výsledků. Nepravě barevná kompozice na Obr.3 zvýrazňuje areály s vegetací, které jsou vyjádřeny červeně.
Obr.3 Snímek s ostrůvky vegetace (červeně) a kontrastující urbanizovanou krajinou
Tato barevná kompozice je vhodná pro analýzy zalesněné nebo zemědělské krajiny. Další barevné kompozice mohou sloužit pro odlišení jednotlivých druhů rostlin nebo k diferenciaci zdravých a narušených lesních populací.
Závěrem…
Uživatelé produktu Autodesk Raster Design mohou vytvářet barevné mapy, které vyjadřují široký rozsah užitečných informací o komunikacích, využití země, geologii, klimatu a dalších charakteristikách studovaného území. Autodesk Raster Design nabízí výkonné nástroje pro interpretaci multispektrálních dat ve známém prostředí produktu Autodesk® Civil Design. Vzniklé snímky mohou být importovány do Autodesk® Map 3D a Autodesk® Civil 3D™ pro použití společně s nejrůznějšími rastrovými či vektorovými datovými vrstvami. Jednoduše použitelná sada nástrojů Vám dovolí v prostředí Autodesk Raster Design nalézt nové, efektivní způsoby kombinování a analyzování Vašich rastrových dat.