Jak kótovat v měřítku?
Měřítko kóty působí na velikost geometrie kóty vůči objektům ve výkresu. Měřítko kóty určuje výšku textu, velikost šipky a odsazení vynášecí čáry od počátku. Tuto velikost a odsazení nastavíte hodnota…
Měřítko kóty působí na velikost geometrie kóty vůči objektům ve výkresu. Měřítko kóty určuje výšku textu, velikost šipky a odsazení vynášecí čáry od počátku. Tuto velikost a odsazení nastavíte hodnotami, které označují jejich aktuální velikost při vykreslení.
Kótování v modelovém prostoru pro vykreslování
Kótování v modelovém prostoru pro vykreslování je to tradiční metoda používaná především ve výkresech s jedním pohledem. Při tvorbě kót se správným měřítkem vykreslování nastavte systémovou proměnnou DIMSCALE na inverzní hodnotu zamýšleného měřítka vykreslení.
Jedna z nejdiskutovanějších voleb při nastavení měřítka v AutoCADu
Příklad: Pro měřítko vykreslení 1/4, nastavte systémovou proměnou DIMSCALE na hodnotu 4.
Kótování v rozvržení
Je doporučená kótovací metoda. Kóty se tvoří ve výkresovém prostoru výběrem objektů v modelovém prostoru nebo pomocí uchopení objektů v modelovém prostoru. Implicitně je zachována asociativita mezi kótami výkresového prostoru a objekty v modelovém prostoru. Pro kóty vytvořené v rozvržení výkresovém prostoru není vyžadována další změna měřítka (DIMLFLAC a DIMSCALE na výchozí hodnotě 1.0000).
Poznámka: Při kótování objektů modelového prostoru pomocí asociativních kót ve výkresovém prostoru se automaticky přizpůsobí hodnoty kót dle měřítka zobrazení v každém výřezu.
A jaká je praxe?
Nejčastěji používaným postupem i v řadě nadstaveb je tvorba kót přímo v modelovém prostoru. Veškeré objekty jsou vytvářeny v měřítku 1:1, kóty, značky, tabulky a rámečky výkresu jsou vkládány s příslušným měřítkem. Výkres je pak zmenšen přímo při vykreslování.