portál uživatelů
softwarů Autodesk

Konstrukce ocelového schodiště

Strojírenství

Odrazovým můstkem celého projektu bylo vytvoření modelu stávajícího schodiště.   Obr.1 Na tuto „součást“ jsem v sestavě začal modelovat nové schody. Plně jsem při tom využíval adaptivity s…

Konstrukce ocelového schodiště

Odrazovým můstkem celého projektu bylo vytvoření modelu stávajícího schodiště.

  Obr.1

Na tuto „součást“ jsem v sestavě začal modelovat nové schody. Plně jsem při tom využíval adaptivity s původním schodištěm. Po sestavení modelu základní nosné kostry schodiště (tzn. sloupků a bočních nosníků) jsem schody „opláštil“ schodnicemi a podschodnicemi. Pro snadnější montáž jsem všechny díly opatřil výstupky, které zajišťovaly jejich polohu při montáži. Hotové schodiště je na následujícím obrázku.

  Obr.2

Dalším krokem v projektové práci byla pevnostní analýza. V této souvislosti jsem sestavu schodiště převedl na součást pomocí příkazu „Odvozená součást“. Vytvořenou součást jsem pomocí pevnostní analýzy různými způsoby zatěžoval a získal tak základní představu o pevnosti a tuhosti schodiště. Příklad výpočtu ekvivalentního napětí je prezentován na Obr.3 a deformace na Obr.4.

 Obr.3

 Obr. 4

Pro vyrobení plechových dílů jsem z modelů jednotlivých součástí vyexportoval soubory typu DXF. Podle těchto souborů jednotlivé díly přesně vypálila firma, která se zabývá laserovým řezáním plechů. Sestavení vyprojektovaného schodiště pak už byla jen poněkud „těžší“ stavebnice.

Všechny díly schodiště do sebe přesně zapadly. Po svaření, povrchové úpravě a opatření bezpečnostními prvky schodiště plní svůj účel. Bez Inventoru by projektování tohoto schodiště bylo mnohem komplikovanější – bylo by zkrátka ještě tvrdším oříškem.