portál uživatelů
softwarů Autodesk

Potřebujete převést papírové výkresy do AutoCADu?

V samotném AutoCADu, je sice práce s rastrovými obrazy možná, nicméně značně omezená. Rastr lze snadno importovat do výkresu (s možností přesného určení souřadnic) a poté měnit jeho pozici, …

Potřebujete převést papírové výkresy do AutoCADu?

V samotném AutoCADu, je sice práce s rastrovými obrazy možná, nicméně značně omezená. Rastr lze snadno importovat do výkresu (s možností přesného určení souřadnic) a poté měnit jeho pozici, měřítko, jas a kontrast, průhlednost, nebo třeba zvolit ořez.

Nabídka úprav importovaného rastrového obrázku v AutoCADu 2006

Pokročilejších možností editace lze dosáhnout až s pomocí Raster Designu, který jako nadstavba pro AutoCAD umožní mj. následující činnosti:

·vkládání obrázků s respektováním korelačních informací z různých zdrojů

·rychlé úpravy barev, jasu a kontrastu; konverze barevné hloubky – převody barev na stupně šedi, či rozklad do dvou barevných složek (černobílá)

·interaktivní nebo semi-automatický převod rastrové čárové grafiky na vektory

·čtení, ukládání a export obrázků v různých formátech

·manipulace (kopírování, mazání atd.) přímo s jednotlivými rastrovými entitami (pouze dvoubarevné prvky) díky REM příkazům (raster entity manipulation/manipulace s rastrovými objekty)

·vytváření vektorových příloh k rastrovým podkladům s využitím úchytových módů k navázání vektorů na rastrové objekty (pouze u dvoubarevných prvků)

·stanovení transparentnosti vybraných barev nebo obrazů

·odstranění vizuálních defektů rastrové grafiky (rozlišení a vyčištění linií apod.)

Významně pomoci může nasazení Raster Designu zejména v oblastech geodézie, fotogrammetrie a stavební projekce, prakticky má však co nabídnout všude tam, kde je třeba skloubit práci s vektorovou a rastrovou grafikou.

Aby se dal „analogový“ výkres v počítači zpracovat s maximální přesností (a potenciálně převést do vektorové podoby), je třeba pořídit jeho scan s rozlišením minimálně 200 až 400 dpi a ten uložit jako TIFF nebo CALS soubor.

Proč vektory?

Asi i mírně pokročilý počítačový uživatel tuší, že existují nějaké dva základní formáty počítačové grafiky – rastrová/bitmapová a vektorová. Zatímco rastry jsou tvořeny posloupností pixelů, definující barvy a pozice jednotlivých bodů a jako takové nacházejí uplatnění především u fotografií, vektorová grafika sestává z matematicky definovaných objektů, u kterých jsou popsány pouze souřadnice a hodí se tak právě pro technické výkresy a mapy. Navíc soubor vektorů zabírá mnohem méně paměti než odpovídající zobrazení v rastru a co je hlavní, na rozdíl od něj není degradován změnami měřítka, jak ukazuje následující názorný příklad.

Rastrový obraz: Při zmenšení a opětovném zvětšení objektu dochází k jeho znehodnocení, způsobenému interpolací obrazových bodů

Vektorový obraz: Objekt je popsán matematickými vzorci, které se podřizují měřítku. Lze s ním tedy libovolně pracovat, aniž by se snížila obrazová kvalita prvků

Převádět či nepřevádět?

Na otázku, zda a kdy se vyplatí editace samotného rastru a kdy už je lepší konvertovat ho do vektorové podoby, odpovídá jeden z oficiálních materiálů Autodesku takto:

·Potřebujete-li změnit méně než 5 % celkové grafiky, je nejefektivnější použít pouze editaci rastru (REM).

·Při změnách do 40 % celkového objemu dat je nejvýhodnější varianta kombinující rastrový a vektorový výstup.

·Pokud je při změnách dotčeno více než 40 % dat, je vhodné převést na vektory kompletní grafiku.

Jak lze v AutoCADu manipulovat s rastrovými objekty?

Funkčnost Raster Designu zvaná Raster Entity Manipulation (REM) umožňuje extrahovat vybrané rastrové objekty a editovat je podobně snadno a přesně jako vektory. Po provedení změn jsou REM objekty opět propojeny s původním rastrem. V Raster Designu jsou rozlišeny tři typy těchto entit:

·jednoduché objekty (Primitive), jako čáry, oblouky nebo kružnice;

·oblasti (Region), sestávající ze všech pixelů ve vybrané oblasti;

·rozšířené dvoubarevné oblasti (Enhanced Bitonal Region), obsahující veškeré prvky vybraného rastru (včetně všech připojených entit).

Na REM objekty lze stejně jako na vektory aplikovat většinu základních nástrojů AutoCADu, konkrétně posun (Move), protažení (Stretch), otočení (Rotate), měřítko (Scale), kopírování (Copy), zrcadlení (Mirror), vymazání (Erase) atd. Využít nelze příkazy ořez (Trim), protažení (Extend) a rozložení (Explode).

Vektorizace rastrových objektů

Převod rastrů na vektory je sám o sobě poměrně náročným procesem, minimálně pokud jde o čas, který chcete této činnosti věnovat. Při drobnějších úpravách neskenované grafiky si většinou vystačíte s „REM“ manipulací popsanou v předchozím odstavci. Pro ty, kteří s daty potřebují pracovat ve větší míře, je ale jejich vektorizace mnohdy nezbytná. Raster Design pro ni má sadu nástrojů, z nichž každý je úzce zaměřen dle specifik možných geometrických prvků. Vedle převodu linií a křivek (přímka, kružnice, oblouk…) nečiní této aplikaci potíže ani konverze neskenovaného textu, ať už do formy prostého textu nebo Mtextu. Nejlepších výsledků lze dosáhnout u obrazů převedených do dvou barev (černobílá/bitonální), převedením rastru na vektory se zároveň výrazně zmenší velikost zpracovávaných dat.

Podporované formáty

Raster Design si v různé míře poradí s mnoha běžnými i specializovanými grafickými formáty. Podle daného typu je dokáže číst i ukládat v 1, 8, 16, 24 nebo 32 bitech. Obrazy, které nejsou podporovány, program vůbec nenačte a na nekompatibilitu vás upozorní varovnou hláškou. Rozumí si i s digitálními výškovými modely terénu (DEM – digital elevation models) a multispektrální satelitní grafikou.

Kompatibilní formáty: BMP, CALS, DEM, DOQ, ECW, FLIC, GeoSPOT, GeoTIFF, GIF, IG4, JFIF-JPEG, JPG2000, MrSID, PCX, PICT, PNG, RLC1, RLC2, TARGA, TIFF

Systémové požadavky

Autodesk Raster Design 2006 pracuje jako nadstavba současně s následujícími aplikacemi:

-AutoCAD 2006

-AutoCAD Mechanical 2006

-Autodesk Architectural Desktop 2006

-Autodesk Building Systems 2006

-Autodesk Civil 3D 2006

-Autodesk Map 2006

-Autodesk Mechanical Desktop 2006

Pro hladký chod programu je nutná počítačová sestava odpovídající nárokům na běžný provoz AutoCADu 2006 a 200 MB volného prostoru na pevném disku.

Další informace vám jistě rád poskytne některý z autorizovaných prodejců produktů společnosti Autodesk. Jejich aktuální seznam najdete zde.

Při tvorbě článku byly použity následující materiály:

Autodesk Raster Design 2006: Getting Started

Autodesk Raster Design 2006: Questions and Answers