portál uživatelů
softwarů Autodesk

Akcelerujeme kreslení v AutoCADu

Metodika konstruování vycházející z využití příkazu ekvidistanta a ořež vznikla původně při konstrukci rozměrných objektů. Je známo, že v AutoCADu, pokud má být konstrukce efektivní zásadně …

Akcelerujeme kreslení v AutoCADu

Metodika konstruování vycházející z využití příkazu ekvidistanta a ořež vznikla původně při konstrukci rozměrných objektů. Je známo, že v AutoCADu, pokud má být konstrukce efektivní zásadně kreslíme v měřítku 1:1 a umístění do výkresů řešíme pomocí měřítka vykreslení. Tento postup je bezesporu léty vyzkoušený a patří snad k nejpoužívanějším.

Typický příklad z průmyslové praxe – rozměrné sestavy a podsestavy

Právě u těchto projektů bylo nutné vždy pracovat s poměrně rozsáhlými prvky, jejichž odvození v pravoúhlém promítání je možné právě jedině s využitím rovnoběžných, ekvidistantních čar. V pozdějších letech se v AutoCADu objevil příkaz přímka a polopřímka, který byl již zdatných základem pro konstrukční čáry.

Použití přímky pro vynášení průmětů v AutoCADu

Využití konstrukčních čar ve spojení s příkazem ořež je v podstatě ekvivalentem práce s přímkou a příkazem ořež v „čistém“ AutoCADu. Tento postup prakticky patří k těm nejefektivnějším. Nemusíte složitě definovat souřadnice bodů a geometrických prvků. Pro konstrukci rovnoběžných konstrukčních čar můžete při tom využít jak příkazu ekvidistanta, tak příkazu přímo integrovaného v nástrojích pro tvorbu konstrukčních čar ve vertikálně orientovaných produktech, například v AutoCADu Mechanical.

Výhodou využití konstrukčních čar oproti klasické přímce je také jejich automatické vykreslovaní do specifické hladiny.

Konstrukční čáry v AutoCADu Mechanical