Jak vytvořit vícestránkový DWF soubor ze sady rastrových obrázků?
Ještě než se do něčeho pustíte, ujistěte se, že máte ve svém počítači nainstalovanou utilitu DWF Writer, která slouží k publikování DWF na principu virtuální tiskárny. V opačném případě si m…
Ještě než se do něčeho pustíte, ujistěte se, že máte ve svém počítači nainstalovanou utilitu DWF Writer, která slouží k publikování DWF na principu virtuální tiskárny. V opačném případě si můžete DWF Writer stáhnout zadarmo ze stránek Autodesku (použít lze též v programech Microsoft Office, Pro/Engineer Wildfire a SolidWorks).
K prohlížení následně vytvořeného DWF budete potřebovat také aplikaci Autodesk DWF Viewer, která je opět dostupná bezplatně (případně komerční program Autodesk DWF Composer – v něm lze s DWF dál aktivně pracovat). Ostatní potřebné funkce zajistí sám operační systém MS Windows XP.
V rámci tohoto tipu si ukážeme, jak do vícestránkového DWF souboru převést sadu rastrových obrázků. Ty představuje sedm souborů ve formátu JPG se čtyřiadvaceti bitovou hloubkou barev, rozlišením 96 × 96 dpi a o shodném rozměru 1024 × 768 pixelů. Obrázky vznikly sejmutím obrazovky z výkresového náhledu 2D projektu vzduchotechniky v AutoCADu, ale to je tomuto účelu podružné, do DWF můžete stejně tak dobře klidně převést i sbírku fotek z rodinné dovolené.
Postup je prostý. Otevřete složku s obrázky a vyberete ty, které hodláte do DWF zahrnout. Pokud se to týká všech souborů ve složce, urychlíte si práci celkovým výběrem přes klávesovou zkratku CTRL+A. Výběr pouze některých souborů volně po složce rozházených zvládnete myší při držení klávesy CTRL. Poté na výběr klikněte pravým tlačítkem myši a v nabídce zvolíte Tisk.
Spustí se Průvodce tiskem fotografií, který je primárně určen ke zpracování fotografií z digitálního fotoaparátu nebo skeneru. Jeho ovládání je čistě intuitivní.
Potvrzením tlačítkem Další > přejdete na výběr obrázků, které jsou zde zobrazeny v malých náhledech. Můžete ještě dodatečně některé soubory vyřadit a pokračovat v průvodci.
V rolovacím menu u Možností tisku vyberete virtuální tiskárnu Autodesk DWF Writer.
Tlačítkem Předvolby tisku můžete vyvolat pokročilé nastavení parametrů výstupního DWF. Vedle rozvržení to je především kvalita „tisku“ – rozměr elektronického „papíru“, rozlišení (200, 300, 400, 600, 1200 dpi) a další parametry.
Ve Výběru rozvržení je pro potřeby DWF použitelná pouze možnost Tisk fotografií na celou stránku.
Až svoji volbu potvrdíte, stačí už jen určit název souboru a místo uložení.
Následně je vygenerován požadovaný DWF soubor.
V našem případě byl výsledný DWF soubor dokonce zhruba o 15 % menší než původní obrázky, které jsme do něj vložili. Dalšího významnějšího snížení velikosti, které může být žádoucí např. při elektronickém přenosu dat, už ale nedosáhnete ani při použití kompresního programu (např. ZIP).
K následnému prohlížení vytvořeného vícestránkového DWF použijete zmíněnou aplikaci Autodesk DWF Viewer. V placeném Autodesk DWF Composeru můžete soubor také dále upravovat a komentovat. Nově lze se soubory DWF pracovat i v AutoCADu 2007.
Poznámka: Pro lepší představu o míře komprese jsme následně do jednoho DWF „vytiskli“ 70 BMP souborů o celkové velikosti 266 MB. Běžné kancelářské sestavě (Intel Celeron 2,8 GHz, 512 MB RAM) zpracování tohoto úkolu zabralo necelou minutu a výsledný soubor zabíral pouze 11,3 MB – obsažené obrázky přitom s rozlišením 400×400 dpi nabízejí dostatečný komfort i pro reálné tiskové výstupy.