Využíváme OpenGL v AutoCADu
Aplikační rozhranní (API) OpenGL je přímá podpora zobrazování grafických informací pomocí hardware vykreslování na úrovni grafického akcelerátoru (GPU). Při výpočtech je tak výrazně odlehčeno hlavnímu…
Aplikační rozhranní (API) OpenGL je přímá podpora zobrazování grafických informací pomocí hardware vykreslování na úrovni grafického akcelerátoru (GPU). Při výpočtech je tak výrazně odlehčeno hlavnímu systémovému procesoru (CPU) a podstatnou část výpočtů potřebných pro zobrazení objektů na sebe přebírá grafický akcelerátor. Knihovna OpenGL byla vytvořena jako standard tak, aby byla nezávislá na operačním systému, grafických ovladačích a správci oken. Knihovna OpenGL je dnes používána v mnoha oblastech počítačové grafiky včetně CAD aplikací.
Primárně je knihovna OpenGL určena pro vykreslování 3D objektů
Většina grafických akcelerátorů se v současné době honosí podporou OpenGL, ale jako vždy není „všechno zlato jak se třpytí“. Proto je dobré při výběru hardware akcelerátoru vždy dávat dobrý pozor na aplikační certifikace, které zaručují správné sladění funkčnosti vlastního akcelerátoru, grafického ovladače s vlastní aplikací. Více informací o této problematice naleznete například zde.
Standardně AutoCAD využívá ovladače HEIDI, jehož funkčnost je nezávislá na úrovni podpory OpenGL u grafického systému. Tedy není schopna po instalaci plně využít 100% schopností vašeho grafického akcelerátoru. K dispozici je ovšem integrovaný ovladač pro primární podporu instrukcí OpenGL, který může výrazně urychlit práci s 3D objekty a dokonce práci s materiály v reálném čase.
Kompatibilitu ovladače OpenGL s AutoCADem u běžných typů necertifikovaných grafických akcelerátorů můžete vyzkoušet pouze testováním v reálném provozu. Grafický akcelerátor by neměl v první řadě vykreslovat chyby v geometrii objektů a v případné práci s texturami. Podpora neúplné sady instrukcí OpenGL není problémem, API je navrženo tak, že v případě nedostupnosti určité funkčnosti na grafickém akcelerátoru předává tuto operaci hlavnímu systémovému procesoru, samozřejmě za cenu snížení výkonu. Nedostupné mohou být pouze některé speciální zobrazovací funkce a efekty, které jsou určeny spíš do oblasti počítačové zábavy než do oblasti modelování v CAD aplikacích. Závěrem pouze uveďme, že i u certifikovaných grafických akcelerátorů je uváděna verze certifikovaného ovladače.
Jak nastavit AutoCAD pro práci s OpenGL?
V AutoCADu a oborově orientovaných aplikacích je nastavení podpory OpenGL poměrně snadné a zvládne jej i začínající uživatel. Předem chci upozornit na to, že pokud nemáte certifikovaný grafický adaptér, nemusí být funkčnost OpenGL 100%. AutoCAD používá pro zpracování 3D grafiky a její hardware akcelerace ovladače. Níže uvedené nastavení najdete v systémových volbách AutoCADu a je optimalizováno pro grafický akcelerátor ELSA NVIDIA Quadro FX1400 (viz. odkaz na výše uvedený článek).
Nastavení OpenGL v AutoCADu 2006 pro NVIDIA Quadro FX140