AutoCAD 2007, Revit 9, Inventor 11… nová řešení od Autodesku jsou tady
Nová produktová řada Autodesku byla napjatě očekávána minimálně od loňského listopadu, kdy firma na akci Autodesk University 2005 poprvé naznačila konkrétnější rysy nadcházejících upgradů (viz video p…
Nová produktová řada Autodesku byla napjatě očekávána minimálně od loňského listopadu, kdy firma na akci Autodesk University 2005 poprvé naznačila konkrétnější rysy nadcházejících upgradů (viz video pod článkem). Další vlnu zájmu rozbouřili počátkem března publikující beta-testeři, kteří dostali povolení vyjádřit své dojmy z testovaných programů, pro něž stále ještě jinak platilo informační embargo. Jejich nadšeným recenzím nebylo těžké podlehnout.
Oficiálního zveřejnění nových verzí jsme se dočkali 27.3. Českou pobočku Autodesku, která má na starosti řízení celé velké oblasti EMEA (Evropa, Střední východ, Afrika) přijeli ze zámoří podpořit manažeři z vedení společnosti. Celkem tak před plénum novinářů z různých koutů Evropy do čela konferenčního sálu usedlo devět odborníků, aby představili výsledky celoroční práce svých kolegů.
Akcelerujte své nápady
Změnou, která nemohla zůstat bez povšimnutí hned od spuštění první prezentace, byla variace firemního sloganu Autodesku – loňské „Realize your ideas“ vystřídalo „Accelerate your ideas“ – základ pro úspěšnou realizaci nápadů byl dávno ustanoven, nyní je potřeba opřít se do práce a předběhnout konkurenci. Programy od Autodesku mají být nástrojem, s jehož pomocí má být tržní soutěžení snazší.
Úvodní obecné přednášky, zaměřené na úspěchy ve vývoji i prodeji softwaru, se zhostil někdejší ředitel českého zastoupení Autodesku Josef Švenda, nyní v pozici Sales Execution and Business Development Director pro oblast Emerging Countries. Ve svém projevu upozornil na snahu firmy dodávat řešení, která jejich zákazníkům umožní být rychlejší, levnější a produktivnější. Připomněl vloni tolik protěžovaný a stále rozvíjený model správy dat „Create – Manage – Share“, jenž díky silné podpoře publikačního formátu DWF a souvisejících nástrojů pořád nabývá na významu.
Josef Švenda se do Autodesku vrátil po třech letech působení v jiné firmě
Strojírenský CAD Inventor 11 Švenda označil jako nejlepší volbu pro uživatele AutoCADu při přechodu na prostorové parametrické modelování – ne náhodou je tento program už pátým rokem celosvětově nejprodávanějším 3D návrhovým systémem a počet legálně nainstalovaných licencí přesahuje půl milionu. Po úspěšné akvizici společnosti Alias navíc Autodesk rozšířil svoje strojírensky orientované aktivity i na oblast automobilového průmyslu, značný vliv zároveň získal i na poli profesionálních vizualizací a animací, využívaných například největšími filmovými studii.
Podstatný kus práce na novém Inventoru opět odvedli i čeští vývojáři z Děčína
Rozličných superlativů se dočkala i řešení pro další obory – GIS systém Civil 3D byl v roce 2005 jedním z nejrychleji se rozšiřujících produktů v historii Autodesku, za stejné období se zdvaapůlnásobilpočet uživatelů architektonického BIM systému Revit Building a velkým překvapením je neutuchající úspěch obecného AutoCADu, u kterého byl vloni zaznamenán pětadvacetiprocentní nárůst počtu nových komerčních licencí (přitom nejsou započítány licence AutoCADu, které jsou dodávány v balících s jinými programy, např. AutoCAD Revit Series).
Zleva: Jan Ferjenčík, Laurent Glaenzer, Christopher Mendoza, Eric Straalman,
Eric Stover, Shawn Gilmour
Autodesk k dnešnímu datu působí ve 106 zemích po celém světě a počet uživatelů jeho aplikací přesahuje sedm milionů. Mezi jeho zákazníky patří všech 100 firem, které se umístily v prestižním žebříčku časopisu Fortune 100, v žebříčku Fortune 500 představují tyto firmy 98 %.
Boj s neefektivitou
Na úvodní přednášku navázaly tři souběžné rozdělené sekce – stavebnictví, strojírenství a infrastruktura. Přednášku o řešení pro stavebnictví uvedl Building Solutions Marketing Execution Manager Christopher Mendoza. Hned zkraje přítomné upozornil, že svůj projev hodlá zaměřit ne na samotné produkty, nýbrž na kontext, proč vznikají – doslova „proč v Autodesku děláme všechny ty věci tak, jak je děláme“.
Vizualizace v Autodesk Architectural Desktop 2007
Hnacím motorem pokroku ve vývoji softwaru jsou podle Mendozy sami zákazníci. To oni vytvářejí veškeré inovace. Situace v segmentu stavebnictví přitom má svá jedinečná specifika – zatímco v jiných technických oborech se za posledních dvacet let produktivita práce zdvojnásobila, ve stavebnictví stále zůstává stejná. Přibližně 30 % všech proinvestovaných peněz pohltí chyby, špatné plánování a nedostatečná výkonnost, v měřítku Spojených států amerických jde o částku 200 miliard dolarů z celkového ročního obratu 650 miliard.
Přechod z AutoCADu na parametrické modelování lze zvládnout přímo
nebo oklikou přes další specializovaná řešení
Proto se Autodesk zejména ve stavebnictví tolik věnuje komplexnosti nabízeného řešení a podle příkladu strojírenství připravuje půdu pro elektronickou správu dat. Typický projekt stavebního díla s rozpočtem 100 milionů dolarů údajně obsahuje až 150 tisíc separátních dokumentů. Spediční agentura Fedex jen vloni za doručování projektů ve fyzických poštovních zásilkách utržila 500 milionů dolarů – tato částka může být při plné elektronické výměně informací do budoucna relativně uspořena.
Interiér navržený v Revitu – software od Autodesku, nyní navíc rozšířený
o technologie firmy Alias, nabízí různé možnosti vizualizací
Architekti a stavební inženýři mají na výběr hned z několika produktů – vedle stále velmi rozšířených obecných CADů AutoCAD a AutoCAD LT, se velké oblibě těší Architectural Desktop. Oficiálně je tento program nainstalován na 440 tisících počítačů. S puncem nástroje budoucnosti si pozici buduje parametrický systém Revit, škálovaný do tří variant podle oboru využití. Revit Building 9 je určen pro architektonické navrhování budov s možností vytvářet všechny fáze projektové dokumentace, od prvotních studií po prováděcí výkresy. Revit Structure 3 je blíže stavebním inženýrům, kterým nabízí funkce pro snadný návrh fyzického modelu budovy. Projektanti strojního vybavení budov a technických instalací mohou využít specializovaných nástrojů Autodesk Building Systems 2007 a o perfektní vizualizace se postará nový Autodesk VIZ 2007. Revit je nadále nabízen i ve výhodném balíku společně s AutoCADem jako Autodesk AutoCAD Revit Series.
Přednášku Christophera Mendozy doplnil Luboš Chvíla, zástupce architektonického
ateliéru Arch.design, ve kterém využívají produkty Autodesku již 14 let
Na autobus v Inventoru
V sekci strojírenství uvedl Manufacturing Solutions Sales Execution Manager Jan Ferjenčík komplexní PLM portfolio Autodesku vycházející z jeho návrhových aplikací – funkčnost produktů Vault, Productstream a Streamline vertikálně graduje a uspokojí tak firmy všech velikostí. Významný prostor byl v přednášce věnován uvedení nejatraktivnějších novinek nového Inventoru 11 – rozšíření se dočkal Functional Design, dynamické analýzy, animace, podpora modelování tvarově složitých ploch a optimalizován byl celkový výkon aplikace. Novinky v oblasti řešení pro infrastrukturu prezentoval Infrastructure Solutions Sales Execution & Development Manager Kamil Balšánek, kterého doprovázeli manažeři Eric Straalman a Jörg Pipo.
Součástí přednášky pro sekci strojírenství byla i prezentace referenčního zákazníka
SOR Libchavy, kde v softwaru Autodesk Inventor projektují dokonce autobusy
Pomyslným vrcholem tiskové konference bylo předvedení nových funkcí AutoCADu 2007 „naživo“. Poté, co manažer Shawn Gilmour, jenž má v kompetenci produktovou linii AutoCADu, vyzdvihl podstatná vylepšení tohoto programu (zcela nové grafické 3D rozhraní a revoluční pojetí ovládání, koncepční design, interoperabilita s Revitem, publikování do 3D DWF a PDF, inovovaný DWG formát a ověřování jeho originality, nově Autodesk Vault pro předplatitele atd.), chopil se myši u prezentačního notebooku produktový manažer Eric Stover a během necelých pěti minut v digitálním modelu terénu vymodeloval 3D studii mrakodrapu včetně vizualizace a animace „průletu“ kolem budovy.
Modelování prostorových objektů je s AutoCADem 2007
snazší a rychlejší než kdy předtím
Zaslouženou pozornost vzbudily i funkce pro konceptuální design, sloužící k převedení technických nákresů do imitace ručních architektonických skic, stejně jako možnosti studie osvětlení objektu. Po nenáročném zadání geografických souřadnic a času je objekt okamžitě nasvícen virtuálním sluncem přesně simulujícím reálné poměry – podle Christophera Mendozy tak získává architekt dosud nevídaný nástroj, umožňující v návrhu architektury okamžitě reagovat na světelné podmínky a vlivy zastínění.
Další zajímavosti z nové produktové řady Autodesku můžete získat na následujících odkazech:
Video: Autodesk University 2005 (wmv, 464 MB)
Video: Pohled do zákulisí distribuce AutoCADu 2007 (wmv, 56 MB)
Video: AutoCAD 2007 – rychlé modelování budovy v podání Erica Stovera 1 (wmv, 52 MB)
Video: AutoCAD 2007 – rychlé modelování budovy v podání Erica Stovera 2 (wmv, 45 MB)
Video: AutoCAD 2007 – rychlé modelování interiéru kuchyně, Eric Stover (wmv, 36 MB)
Fotografie: Martin Kovář, prezentace Autodesk